Nietypowo o liczbach

Materiał informacyjny

Mimo że książka traktuje o liczbach, nie jest to pozycja typowo matematyczna. Autorzy spojrzeli na to pojęcie znacznie szerzej. Zaczynają od postawienia pytania, czym są liczby. No zaraz, przecież to oczywiste: liczby to… i tu zwykle jest moment zadumy. Bo wrosły w nas tak głęboko, że się nad tym nie zastanawiamy. Gdy ktoś prosi o skojarzenia z liczbą 9, od razu myślimy o życiach kota, świecach w świeczniku chanukowym, liczbie kręgli czy też miesięcy ciąży.

Każdemu automatycznie pojawiają się jakieś obrazy. A liczba to nie tylko znak, taki jak 3, ale też słowo – pisane i mówione. I choć znak 3 jest w większości świata zrozumiały, to w każdym języku słowo oznaczające tę liczbę zapisuje się i wymawia inaczej. To z kolei prowadzi do psychologii: jak uczymy się liczyć? Dalej jest o historii – skąd do nas przywędrowały liczby, jak je kiedyś zapisywano, dlaczego przełomem było odkrycie zera (tacy mądrzy Rzymianie, a nie mieli specjalnego znaku!). Nie mniej ciekawy jest rozdział o liczeniu dla poetów, o rytmie wiersza, metrum, akcentowaniu.

Książka o liczbach nie może się oczywiście obyć bez liczb i ciągu Fibonacciego. Dalej mamy ciekawostki matematyczne, jak kwadraty magiczne, liczby palindromowe czy zaskakujące metody liczenia (m.in. słynne pałeczki Napiera, które jako dziecko sam sobie zrobiłem). Nie byłoby dobrej książki o liczbach bez geometrii, ze złotym podziałem i liczbą pi włącznie. Podsumowaniem całości jest rozdział, w którym autorzy rozważają związki liczb z filozofią. Książkę z przyjemnością przeczytają pasjonaci matematyki, a nauczyciele znajdą w niej inspirację do wymyślenia niezwykłych tematów lekcyjnych.

MIROSŁAW DWORNICZAK
Autorzy: Alfred S. Posamentier, Bernd Thaller, Liczby, ich dzieje, rodzaje i własności, przeł. Bogumił Bieniok i Ewa Łokas, Prószyński i S-ka, Warszawa 2020

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie