Niespełnione marzenia, czyli krajobraz po Strategii...

  Niespełnione marzenia, czyli krajobraz po Strategii Lizbońskiej

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Przyjęta w 2000 roku Strategia Lizbońska, która zakładała, że Europa przegoni technologicznie Stany Zjednoczone, zakończyła się niepowodzeniem - tak 10-lecie działania strategii oceniają polscy naukowcy i ekonomiści.
  W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się debata Forum Europejskiego "Niespełnione marzenia, czyli krajobraz po Strategii Lizbońskiej".

  Za największą porażkę Strategii Lizbońskiej profesor Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk i były minister nauki uważa wydatki na naukę w Unii Europejskiej. Stanowią one dzisiaj średnio około 1,9 procent mimo iż strategia przewidywała w roku 2010 osiągnięcie poziomu 3 procent PKB.
  "Przez te 10 lat - odliczając nawet ostatnie lata kryzysowe - finansowanie badań naukowych w Europie w ogóle się nie zwiększyło. Kraje azjatyckie szybko się rozwijające przeznaczają na ten cel już więcej niż Europa. To jest tragedia" - alarmuje profesor Kleiber.

  Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej, poprzez inwestycje w badania naukowe, uzyskane miały także zostać nowe miejsca pracy. Andrzej Sadowski - wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha uważa, że przyczyną niepowodzenia Strategii Lizbońskiej jest bardzo słabe przywództwo polityczne w Unii Europejskiej."Bardzo trudno osiągać tak ambitne cele mając ewidentnie słabe przywództwo. Kiedyś Napoleon zauważył , że armia baranów dowodzona przez lwa wygra, ale nie wygra armia lwów dowodzona przez barana" - podsumował Andrzej Sadowski.

  Profesor Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej dostrzega jednak pewne pozytywy płynące ze Strategii Lizbońskiej. "Samo sformułowanie tych celów i próba ich osiągania w istotny sposób wpłynęły na sposób myślenia Europejczyków o tym, od czego zależy nasz rozwój" - powiedział profesor Góra.
  Celem Strategii Lizbońskiej, przyjętej na 10 lat, było uczynienie Europy najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na świecie, rozwijającym się szybciej niż Stany Zjednoczone. Strategia opierała się przede wszystkim na założeniu, że gospodarka krajów europejskich wykorzysta do maksimum innowacyjność opartą na szeroko zakrojonych badaniach naukowych zwłaszcza w nowoczesnych dziedzinach wiedzy, co miało się stać głównym motorem rozwoju.

  Strategię Lizbońską zastąpi nowy plan UE2020. Ma on zwiększyć zatrudnienie i wzrost gospodarczy w Europie, koncentrując się na inwestycjach w badania i innowację, gospodarkę zieloną i opartą na wiedzy.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gospodarka planowa UE

  Anx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 28

  Strategia legła jak plan sześcioletni.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo