Nieruchomości w 2020 roku - kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?

Artykuł sponsorowany
Ceny mieszkań rosną jak na drożdżach i nic nie wskazuje na to, by trend ten w 2020 roku miał się zmienić. Mimo to chętnych do zakupu nieruchomości nie brakuje. Na rynku pierwotnym najlepsze oferty znikają zanim ujrzą światło dzienne, a perełki z rynku wtórnego sprzedawane są z dnia na dzień. Jeśli ty również planowałeś w tym roku zakup mieszkania, zapoznaj się z materiałem i dowiedz, jakie rady mają dla ciebie Liderzy Nieruchomości województwa mazowieckiego.

Od kilku lat na rynku nieruchomości, także tym mazowieckim, mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami cen. Aktualnie szacowana cena transakcyjna za m² w Warszawie wynosi 8900 zł. Jak wskazują eksperci, mijający rok był pod względem wzrostów cen rekordowy. Czego możemy spodziewać się w 2020 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową, która w końcu pęknie, czy ceny mieszkań nadal będą rosły? Regionalni eksperci z biura En Casa Premium Real Estate, laureaci nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019, prognozują, co czeka nas w nowym roku i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup mieszkania lub domu w Warszawie.

Rynek nieruchomości w Polsce

Rynek nieruchomości kształtowany jest przez dwa współistniejące czynniki: zapotrzebowanie na mieszkania (popyt) i dostępność nieruchomości (podaż). Jest ważną częścią całej gospodarki kraju i ma na nią ogromny wpływ. Na ocenę jego kondycji w 2019 roku wpływ miały w głównej mierze: wysokie ceny nieruchomości, tanie kredyty hipoteczne i niskie stopy procentowe. Jak długo to potrwa? – Przewidujemy, że rok 2020 będzie kontynuacją trendów z 2019, choć tempo wzrostu cen powinno wyhamować. Dużych spadków cen nie przewidujemy, za to stabilizację jak najbardziej – podsumowuje Krystian Podbielski, Managing Director w En Casa Premium Real Estate.

Jakie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy z rynku wtórnego?

Wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości w ostatnich latach i związane z nim postrzeganie zakupu mieszkania jako inwestycji, powodują liczne zmiany. Ze względu na to, że ciężko jest kupić atrakcyjne mieszkanie na rynku pierwotnym, zdecydowanie częściej decydujemy się na poszukiwania na rynku wtórnym. To właśnie tam liczyć można na różnorodność produktów, dużą rozpiętość cenową, ale przede wszystkim dostępność mieszkań od ręki. – Największym jego plusem jest możliwość wprowadzenia się do mieszkania bez dużych nakładów remontowych. A ceny materiałów budowlanych, wykończeniowych i wykonawstwa również rosną. Z tego też względu można spodziewać się, że w 2020 roku popularnością będę cieszyć się takie mieszkania, których koszt zakupu będzie niższy niż zakup na rynku pierwotnym wraz z kosztami remontu – komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom. Choć dobre nastroje na rynku pracy przekładają się na zwiększoną liczbę przeprowadzek do większych mieszkań, wysokie ceny mogą spowodować wzrost zainteresowania innymi nieruchomościami, np. segmentem pod miastem, które już teraz można kupić taniej niż trzypokojowe mieszkanie w granicach administracyjnych dużych aglomeracji.

Charakterystyka rynku i ceny mieszkań w Warszawie w 2020 roku

Wszyscy planujący zakup mieszkania z drugiej ręki muszą być świadomi, że rynek ten jest bardzo podatny na wzrosty cen, o czym świadczą kilkunastoprocentowe podwyżki w największych polskich miastach takich jak Warszawa: – Ceny nieruchomości w stolicy średnio wzrosły ok. 20% na przestrzeni ostatnich 5 lat, przy czym widać wyraźne odchylenia od średniej dla konkretnych dzielnic oraz nieruchomości z segmentu Premium – podkreśla Krystian Podbielski. Kartą przetargową większości sprzedających jest bardzo dobra lokalizacja i dostępna infrastruktura, na której brak narzekają często nabywcy mieszkań od deweloperów: – Lokalizacja, standard samego budynku lub inwestycji, położenie mieszkania w budynku (piętro, ekspozycja, widok z okien), a także taras lub balkon i jego wielkość – to rzeczy na które w pierwszej kolejności zwracają uwagę kupujący – komentuje. Jakie części miasta cieszą się największym powodzeniem wśród kupujących? – Mokotów - Metro, bezpośrednio sąsiadujący ze Śródmieściem, z dużą ilością zieleni, parków i skwerów, z wieloma prestiżowymi placówkami edukacyjnymi oraz osiedlami domów jednorodzinnych to numer jeden naszych klientów. Następnie Śródmieście i Wola - centralnie położone, z doskonała komunikacją, blisko zagłębia biurowego. Osiedla takie jak Browary Warszawskie, Mennica Residence, 19. Dzielnica, Grzybowska 4 oraz pojedyncze budynki na Woli oraz w Śródmieściu w sposób ciągły przyciągają ludzi planujących zakup dla siebie oraz w celach inwestycyjnych. Ponadto zielona część Śródmieścia - Powiśle, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, co wyraźnie odbija się na cenach ofertowych oraz transakcyjnych. Wilanów i jego nowa część, czyli Miasteczko Wilanów i spójna, jednolita zabudowa wraz z ustrukturyzowanym przekrojem mieszkańców. Jedno z najlepszych miejsc pod kątem infrastruktury społecznej i rodzinnej. Bardzo wygodne i świadomie wybierane miejsce dla rodzin z dziećmi. Przystępne cenowo. Stary Wilanów oraz Zawady i Powsin przyciągają ludzi poszukujących własnego domu, szczególnie teraz, w obliczu dynamicznego wzrostu cen mieszkań. Praga Północ odkryta w ostatniej dekadzie, przeżywa absolutny rozkwit. Nowe inwestycje (m. in. Port Praski), rewitalizacja kolejnych kamienic i całych kwartałów, a co się z tym wiąże wymiana pokoleniowa i społeczna.. To wszystko zmienia obraz Pragi Północ z niebezpiecznej acz historycznie pięknej, na przyjazną do życia – dodaje Krystian Podbielski.

Czy początek roku to dobry czas na kupienie mieszkania?

Jak podkreślają eksperci, nie ma powodów, by spieszyć się z decyzją o kupnie mieszkania. Istotne jest w jakim celu chcemy kupić nieruchomość, czy jest to decyzja inwestycyjna, czy związana z założeniem rodziny. – Każda pora roku jest dobrym czasem na zakup nieruchomości, o ile jest pełna decyzyjność i możliwości. Na początku roku ceny transakcyjne są nieco niższe, ale także podaż ofert jest wyraźnie niższa niż w sezonie letnim i jesiennym. Eksperci podkreślają, by brać pod uwagę nie tylko swoje wymagania, ale również czas, możliwości i mierzyć siły na zamiary. Proces kupna nieruchomości potrafi być żmudny i skomplikowany, dlatego dobrze mieć wsparcie ze strony eksperta. – Widać bardzo wyraźną zmianę zachowań kupujących. Coraz częściej i chętniej korzystają oni z doradztwa i wsparcia pośrednika, oczekując w zamian bezpieczeństwa i kompleksowej opieki. Rekomendacje - ustne od przyjaciół i znajomych oraz recenzje on-line są pierwszym krokiem. Kolejnym jest sprawdzenie biura nieruchomości, które stoi za konkretnym pośrednikiem a następnie osobiste spotkanie. W istocie rzeczy, takie założenie wyboru zaufanego partnera w zakresie zakupu czy sprzedaży nieruchomości, oszczędza bardzo dużo czasu w przyszłości – reasumuje Krystian Podbielski.

Czy zatem rok 2020 jest odpowiednim na zakup mieszkania? Póki co przyczyny wzrostu cen nieruchomości są niezmienne. Względnie dobra koniunktura, rosnące koszty materiałów budowlanych i brak rąk do pracy to czynniki, które mogą nieznacznie wpływać na wahania cenowe w pierwszej połowie roku. Bardzo prawdopodobne jednak, że rok 2020 będzie czasem powolnego stabilizowania się rynku nieruchomości przy zrównoważonym wzroście cen, lekkim spadku popytu i nieco większej redukcji podaży.

__________________
Lider Nieruchomości Otodom to największa nagroda branżowa, która wyróżnienia przykłady profesjonalnego podejścia do pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jest znakiem jakości, który potwierdza najwyższe kompetencje laureatów. Odznaczenia przyznawane są wiodącym biurom obrotu nieruchomościami z szesnastu województw, jednemu biuru ogólnopolskiemu i jednemu najpopularniejszemu pośrednikowi. Ten ostatni wygrał głosami kolegów z branży, natomiast firmy wyłonione zostały w trzyetapowym procesie. Dane analizuje specjalny algorytm opracowany przez agencję badawczą IQS oraz badanie z wykorzystaniem techniki „tajemniczego klienta”. Organizatorem konkursu jest Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, który umożliwia agentom dotarcie do potencjalnych klientów i kładzie nacisk na podnoszenie jakości obsługi na rynku nieruchomości.

En Casa Premium Real Esteta
Lider Nieruchomości Otodom 2019 z województwa mazowieckiego. Swoim klientom biuro proponuje najkorzystniejsze oraz dobrane do ich indywidualnych preferencji oferty. En Casa to doradca ds. nieruchomości oraz współpracujący z biurem eksperci w zakresie: pośrednictwa nieruchomości, optymalizacji podatkowej, doradztwa prawnego oraz kredytowego, usług architektonicznych i remontowych oraz pomocy przy wycenie nieruchomości.

Nieruchomości w 2020 roku - kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?
Dodaj ogłoszenie