Niepublikowane fragmenty przemówienia ambasador USA...

  Niepublikowane fragmenty przemówienia ambasador USA Georgette Mosbacher. "Jeśli mi się nie uda, wracam do kraju, mogę jechać na plażę”

  Katarzyna Stańko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Arogancka czy skuteczna? Czego Georgette Mosbacher tak naprawdę oczekuje od Polski? Agencja Informacyjna Polska Press ujawnia, o czym jeszcze poza wolnością mediów mówiła ambasador Stanów Zjednoczonych na spotkaniu z posłami.
  Wolność mediów nie była jedynym tematem poruszanym podczas zeszłotygodniowego spotkania amerykańskiej ambasador z polskimi posłami w Sejmie. W piątek AIP ujawniła wypowiedzi Mosbacher na temat mediów w Polsce. Dzisiaj publikujemy kolejne fragmenty jej wypowiedzi.

  Mosbacher od samego początku swojej dyplomatycznej misji w Polsce zaskakuje bezpośredniością. Tak było i tym razem. niemalże na dzień dobry oświadcza podczas spotkania, że nie jest zawodowym dyplomatą:
  „Nie jestem od dyplomatycznej mowy, nie jestem dyplomatką, jestem businesswoman, która służy na rzecz swojego kraju. I nie jest to dla mnie żaden ruch w karierze. Odeszłam na emeryturę z biznesu, teraz służę swojemu krajowi.” Tę cześć wypowiedzi kończy w sposób zaskakujący: „Jeśli mi się nie uda, wracam do kraju, mogę jechać na plażę”.

  Zaskoczeń nie brakuje podczas całego spotkania. Małgorzata Wypych (PiS), przewodnicząca komitetu polsko-amerykańskiego, pełniąca rolę gospodyni spotkania, wita panią ambasador na sposób królewski: „Ze szczególną przyjemnością witam Jej Wysokość Panią Ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.”

  Ambasador odwdzięcza się serdecznością, mówiąc: „Polska jest uważana za jednego z najbliższych i najbardziej wiarygodnych sojuszników USA w regionie. Więc chciałabym bardzo blisko z państwem współpracować. Chciałabym, żeby to była bardzo otwarta relacja. Zapraszam do mojej rezydencji. Mam nadzieje, że będziemy mogli regularnie się spotykać i omawiać różne kwestie”.

  Mosbacher wielokrotnie podkreśla podczas spotkania gotowość do bezpośrednich kontaktów z polskimi parlamentarzystami. „Jestem dostępna dla Państwa, moje drzwi są otwarte. Chcę rozmawiać ze wszystkimi z Państwa o konkretnych sprawach, po to, żeby udało nam się osiągnąć postęp. Myślę, że gdybyśmy współpracowali bardziej ściśle, bardziej na bieżąco, to w przypadku takich ustaw, np. jak ustawa związana z IPN-em, gdybyśmy byli skonsultowani odpowiednio wcześniej, moglibyśmy wyrazić nasze stanowisko odpowiednio wcześniej. Więc, chciałabym, abyśmy bardzo blisko, naprawdę na poziomie roboczym współpracowali”

  Energetyka
  Ambasador opowiada o celach misji w Polsce, podkreślając współpracę z Polską na płaszczyźnie energetycznej, gospodarczej i militarnej: „Powiem, jakie są trzy moje główne cele. To są trzy priorytety, które dostałam do wypełnienia od prezydenta Trumpa. Po pierwsze bezpieczeństwo gospodarcze, czyli zapewnienie, że amerykańskie firmy są sprawiedliwie traktowane w Polsce, że współpracujemy na rzecz naprawdę pozytywnego klimatu dla biznesu. Druga rzecz, to bezpieczeństwo energetyczne po to, aby Polska mogła zdywersyfikować swoje źródła energii, zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, żeby nie była uzależniona od Rosji. Przeszło tydzień temu był w Polsce sekretarz energii Rick Perry. Podpisaliśmy trzy umowy, żebyście państwo wiedzieli, jak ważne to było dla Stanów Zjednoczonych, obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce, sekretarz Perry na cały ten czas zatrudnił osobę z departamentu energetyki i sam za to płacił. I to trzeba docenić. Tu w ambasadzie, jest na stałe osoba, która jest przedstawicielem departamentu energii po to, żeby się skoncentrować na kwestiach energetycznych. To jest naprawdę duża rzecz. To, że departament energii sam za to też płaci. Pokazuje to, jak ważne to jest, jak dużą wagę do tego przykładamy."

  Rosja
  Jednym z ważnych punktów spotkania Mosbacher z parlamentarzystami jest temat Rosji. Mosbacher mówi: „USA są zaangażowane w to, by zrobić wszystko, co można i trzeba robić, aby odpierać rosyjską agresję. Mamy świadomość, i w mojej ambasadzie różne agencje są reprezentowane i FBI, i CIA, i departament bezpieczeństwa wewnętrznego jest obecny po drugiej stronie ulicy. Monitorujemy wszystko na bieżąco. Raportujemy to do Waszyngtonu. I myślę, że kiedy publicznie ogłosimy z sekretarzem Mattisem to, co mamy zrobić, to Polska będzie jeszcze bardziej mogła zobaczyć, jak bardzo się w to zaangażowaliśmy. Jak bardzo zaangażowaliśmy się w bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo całego regionu. I ochronę go przed Rosją”

  Park Kościuszki i siła wyższa
  Podczas spotkania nie brakuje nuty sentymentalnej i osobistych wspomnień ambasador Mosbacher z dzieciństwa: „Opowiem krótką historię. Dorastałam w małym mieście, niedaleko Chicago. Jako mała dziewczynka codziennie bawiłam się w parku, wtedy nazywaliśmy go "Kasciesko park", bo nie potrafiliśmy powiedzieć "Kościuszko" i był tam taki posąg, Kościuszko. Jako mała dziewczynka nawet nie wiedziałam, kto to był. Ale tam się codziennie bawiłam. A teraz jestem tu w Polsce. I uważam, że to jakaś wyższa siła musiała sprawić, że z tamtego parku z posągiem Kościuszki trafiłam tu. Ci, którzy wierzą w wyższą siłę, muszą uwierzyć, że wszystko się dzieje z jakiegoś powodu. I mam nadzieję, że nie bez powodu się tutaj znalazłam. Dzięki parkowi  właśnie Kościuszki. "Kasciashki" byśmy powiedzieli. Studiowałam polską historię, która jest niesamowita. I co najważniejsze na Polskę mogliśmy liczyć wtedy, kiedy walczyli o naszą niepodległość. I nadal możemy liczyć na Polskę w Afganistanie, w Syrii, na całym świecie. Wiemy o tym. I doceniamy.”
   
  Wizy – dopnę swego nawet, jeśli miałaby to być ostatnia rzecz, jaką zrobię.
  „Prezydent Trump, gdy usłyszał, że Polacy potrzebują wiz, żeby pojechać do USA, był zszokowany. Wykorzystałam ten szok i stwierdziłam, że wtedy trzeba działać. Natychmiast porozmawiałam z sekretarzem Pompeo i publicznie oświadczyłam, że do końca przyszłego roku się tym zajmiemy. Poza tym przygotowałam plan konkretnych kroków z konkretnymi datami tego, co Polska i USA muszą zrobić. Wyznaczyliśmy odpowiednich ludzi po polskiej i amerykańskiej stronie, ze strony ambasady i departamentu stanu. Co tydzień mam spotkania na temat tego i sprawdzam, czy wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Jestem zdeterminowana i uważam, że nic nie powinno trwać 15 lat. Poza tym Polska jest naszym najbliższym sojusznikiem i to jest okropne, że potrzebne wam nadal wizy. 10 mln Polaków już jest w Stanach, więc pewnie to są sami krewni. To jest nie w porządku. Damy radę, jeśli miałaby to być ostatnia rzecz, którą zrobię.”

  Ostatnim wątkiem wypowiedzi Mosbacher jest tzw. rebranding Polski.

  Polska jest niesamowita, ale nierozumiana na świcie
  "Dam państwu radę, ode mnie osobiście. Uważam, że Polska powinna zainwestować w jakiś brand, zatrudnić przedstawiciela od marketingu. Polska powinna tworzyć swoją markę. Z badań niedawno przeprowadzonych w USA wynika, że większość Amerykanów, uważa, że polska jest krajem rolniczym, a jest to kraj, w którym są wysokie technologie. Sugerowałabym, aby stworzyć plan 5-letni, żeby stworzyć nową polską markę jako kraju, w którym są wysokie technologie, wysoki wzrost i są pracownicy z naprawdę bardzo dobrą etyką pracy, pracowici. Firmy chcą tu inwestować. Ale Polska jest nadal postrzegana inaczej. Nawet ja nie zdawałam sobie sprawy, jak Polska jest nowoczesna. Jest to naprawdę imponujące. Chciałbym, żeby w taki sposób Polska była promowana na świecie. Widać, że inne kraje inwestują w reklamę. Są reklamy reklamujące Kenię np. Polska musi w potężny sposób opowiedzieć swoją historię. Byłaby to mądra inwestycja. Zainwestować w Polskę jako markę. Takie są moje doświadczenia biznesowe. Budowałam różne marki. Polska ma niesamowitą historię, która może światu opowiedzieć. Ale jest ona na świecie niezrozumiana. Trzeba rebranding zrobić."

  Ujawniamy co naprawdę powiedziała amerykańska ambasador polskim parlamentarzystom na temat niezależności mediów. Mamy zapis nagrania

  Przypominamy fragmenty wypowiedzi ambasador Mosbacher na temat mediów, które ujawniliśmy w naszym poprzednim artykule:

  Media
  "Ja mam pytanie, jeśli mogę. Chciałabym wiedzieć, czy jest jakiś projekt ustawy, który być możne będzie procedowany, co do którego państwo myślicie, że należy się zainteresować, czy też coś może nas niepokoić? (...) Powinniście mieć świadomość, że jedna rzecz, co do której Kongres amerykański się zgadza zarówno demokraci, jak i republikanie, to jest wolność prasy. I nie mogę tego mocniej wyrazić. W tej chwili kongres w USA jest bardzo pozytywnie nastawiony do Polski. I demokraci i republikanie bardzo chętnie pomagają Polsce, bo wiedzą, że Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem. Ale, to się może wszystko posypać, jeśli chodzi o wolność prasy, to tu wszystko jest naprawdę czarno-białe w USA. I mówię to Państwu, bo słyszę o tym ciągle, jesteśmy przyzwyczajeni w USA, że prasa jest brutalna, że dopuszcza się wielu połajanek, ale nie ingerujemy. Zezwalamy na własność stuprocentową.  Nie cierpimy tego, ale nie ingerujemy. Dlatego jeśli chodzi o wolność prasy, to z niczym Państwu nie pomogę. Wiem, ze Kongres nie będzie tolerował takich rzeczy. To tylko, żebyście państwo mieli świadomość. Nie mogę pomóc. Będę mówiła prawdę i taka jest prawda. Jeśli będzie jakakolwiek, ustawa, która tego będzie dotyczyła, nie będę w stanie nic zrobić. Mogę zrobić naprawdę dużo, ale w przypadku wolności prasy wtedy proszę do mnie nie dzwonić. Bo naprawdę  pomóc się nie da. Bardzo przepraszam"

  Po burzliwej wymianie zdań z posłankami Wypych oraz Lichocką, Mosbacher dodaje: "Oczywiście, koniec końców nie mogę mówić, co państwo mają robić. Nie po to tutaj jestem, ale do mnie należy, tak, jak prezydent USA mi powiedział, do mnie jest mówić państwu, jakie będą konsekwencje. Jak w przypadku ustawy o IPN-ie (red. org. Mosbacher użyła określenia  "Holocaust law")... Mogę powiedzieć o konsekwencji, jakie będą jeśli chodzi o USA. Tylko tyle mogę zrobić. Bo mamy Kongres, tak jak już mówiłam jest nastawiony pozytywnie, nie mówię, co macie robić, ale co by się wydarzyło.

  W innym momencie spotkania, ambasador podsumowuje kwestię sytuacji mediów w Polsce:
  "Chciałam tylko skomentować. Znam media na całym świecie i wiem, że w dzisiejszych czasach jest tak dużo sposobów komunikowania się w internecie poprzez blogi, czaty. Są sposoby, które nie istniały 20 lat temu. Tak naprawdę to jest bez znaczenia. Nie można zamknąć, nie można kogoś uciszyć, nawet, jak się chce. Jakiekolwiek próby legislacji, które by ograniczyły własność, nieważne kto jest właścicielem jaką własność. Niektórzy właściciele mają takie poglądy, jak pani ma, niektórzy mają inne poglądy. Ale koniec końców możemy w tym świecie komunikować się, wyrażać nasze  poglądy, jak chcemy. To jest to łatwe. Ja podchodzę to tego w taki sposób. Zostawcie to w spokoju i znajdźcie inny sposób komunikacji."

  Na komentarz ze strony pani ambasador odnośnie dyplomatyczno-medialnej burzy wywołanej jej uwagami na temat wolności mediów w Polsce i listu, który wysłała w tej sprawie do premiera Morawieckiego, musieliśmy czekać kilka dni. Wczoraj Mosbacher zabrała w końcu głos.W swoim oświadczeniu w mediach społecznościowych napisała: „Relacje PL-USA są bardzo dobre, a moim priorytetem jest pogłębianie tej przyjaźni. Wśród podstawowych wartości niesamowicie ważnych dla USA i dla mnie jest wolność słowa, wolność mediów i wolność intelektualnego dyskursu”.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (32)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobre zarty

  f=X (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W Polsce nie ma juz komunizmu of 30 lat. USA nie zniosly wiz. Jakie prawo 3 % ? W USA nie ma zadnego prawa jest tylko konstytucja i wszystko mozna zalegalizowac. Niech ta Pani sp...la z ta...rozwiń całość

  W Polsce nie ma juz komunizmu of 30 lat. USA nie zniosly wiz. Jakie prawo 3 % ? W USA nie ma zadnego prawa jest tylko konstytucja i wszystko mozna zalegalizowac. Niech ta Pani sp...la z ta dyplomacja i zacznie myslec o adwokatach w sprawie szpiegowania Trumpa i jego administracji dla Rosji. Najwyrazniej wyslal do Warszawy swoja czujke bo Polska jest dla Rosji najniebezpieczniejsza. USA blokuje Polske od wjazdu bo wydaje ona bullshit Rosji i ZSSR do prostych ludzi w USA.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Zostalem porwany z USA wyniku dzialan konsulatu w Warszawie w 1992

  Matt Kalinski

  Zgłoś naruszenie treści

  Chce jeszcze raz wszystkich ostrzec ze scisle w 2007 zostalem z USA porwany do Polski. Motyw jest jasny poniewaz wiem powyzej laboratoriow rzadowych USA w dziedzienie Fizyki teorecznej. Kilka dni...rozwiń całość

  Chce jeszcze raz wszystkich ostrzec ze scisle w 2007 zostalem z USA porwany do Polski. Motyw jest jasny poniewaz wiem powyzej laboratoriow rzadowych USA w dziedzienie Fizyki teorecznej. Kilka dni przed aresztowaniem sam uniewaznilem Polski paszport anulujac napisami wszystkie wizy Niemieckie wydane mi w nim przed tym do pracy w Niemczech. Jest to rownowazne przedarciu paszportu i jego skasowaniu. Wywieziono mnie wiec z USA sila bez dokumentu podroznego i podobnie jak przetrzymywane w wiezieniach USA John Kaluza z Krakowy nie podpisal by zadnych podan o paszport w USA ani zadnych dokumentow bedac w pelni sil psychicznych i fizycznych ktorych brak wtedy wykorzystano.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Nalezy zawsze trakowac ambasade USA w Warszawie jako Rosyjska agenture !!!

  Matt Kalinski

  Zgłoś naruszenie treści

  Chce wszystkich ostrzec aby ambasade Amerykanska w Warszawie szczegolnie pod Georgette Mosbacher od Donalda Trumpa podejrzanego poprzez jego popieranie do granic oszustwa wyborczego i hackingu...rozwiń całość

  Chce wszystkich ostrzec aby ambasade Amerykanska w Warszawie szczegolnie pod Georgette Mosbacher od Donalda Trumpa podejrzanego poprzez jego popieranie do granic oszustwa wyborczego i hackingu systemow wyborczej sieci komputerowej przez Rosje podczas wyborow prezydenckich mimo bycia Republikaninem wprost o szpiegostwo dla Rosji traktowac zawsze pardoksalnie jako Rosyjska agenture. W wyniku wizy studenckej f1b wydanej w 1992 wlasnie przez ambasade w Warszawie jestem obecnie na cale zycie z najwyzszym wyksztalceniem USA PhD nieprzyjmowalny do USA jako zostalem
  zalapany w 2007 na probie podrozy do Polski bez inspekcji poprze Kanade. W USA w wyniku wydania tej wizy takze do moich tajnych badan naukowych z kaluzula tzw. born secret tzn. nie tajnego juz bedacego w Amerykanskim laboratorium rzadowym ale stworzonego niezaleznie poza i o znaczeniu strategicznym mieli udostepniony lub ulatwiony dostep nawet poprzez szuflady insytucji akademickich poprzez ta wize obywatele Rosji pracujacy w USA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rebranding

  cyc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tera je Wolska

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ambasador

  Leo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jak palnęła o zniesieniu wiz to durne polaczki byliście gotowi całować w pomarszczony tyłek. a jak powiedziała prawdę to be.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  idiotka strzeliła w pudło ! TVN to taki sam syf jak CNN !!!

  !!!!!!!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Biały Dom nie chce tego nawet komentować bo powinni ją wywalić z Polski sami, ale wolą nie komentować

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prymitywny polglowek

  AG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Opowiesci o zabawach w parku gdzie stal pomnik Kosciuszki duzo mowia o tym, skad ten prymityw pochodzi, i nie mam tu na mysli polozenia geograficznego. Ciekawosc swiata nie byla jej pisana ale z...rozwiń całość

  Opowiesci o zabawach w parku gdzie stal pomnik Kosciuszki duzo mowia o tym, skad ten prymityw pochodzi, i nie mam tu na mysli polozenia geograficznego. Ciekawosc swiata nie byla jej pisana ale z tzw. drugiej strony, kto w domu moglby powiedziec jej kto to byl Kosciuszko, nawet gdyby zapytala. O amerykanskiej "erudycji" kraza legendy juz od dziesiecioleci, bardzo zdziwilabym sie zatem gdyby okazalo sie ze w ogole wiedza ze istnieje taki kraj jak Polska. Problem w tym, ze dzieki "opaslym hamburgerom" nasze dzieci tez juz doszly do podobnego poziomu. Ta lampucera, ten wytwor jakiejs podrzednej, prowincjonalnej kliniki plastycznej wie tylko co to jest $ i nic poza tym. To ograniczony, prymitywny polglowek i bedzie trzeba tolerowac to lajno do konca jej "misji". najgorzej jednak tolerowac to wizualnie. A props wiz, Polacy naprawde nie pchaja sie do USA a ci ktorzy chca tam pojechac, nie maja na ogol problemow z otrzymaniem tej wizy. Wiza zreszta nie jest zadna gwarancja ze czlowiek moze wjechac do US i moze polscy obywatele powinni sie tym rowniez zainteresowac...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ruda

  1212 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Za to, że powiedziała prawdę na temat nierządów PIS, ich łamania prawa i tworzenia tu duktatury miernot uznaję ją za personę non grata. Niech wraca do USA i tam leży na plaży. Nam się należą rządy...rozwiń całość

  Za to, że powiedziała prawdę na temat nierządów PIS, ich łamania prawa i tworzenia tu duktatury miernot uznaję ją za personę non grata. Niech wraca do USA i tam leży na plaży. Nam się należą rządy złodziejskich kombinatorów z PIS. To nasze prawo przez kogo chcemy być okradani i nikomu NIC do tego. Niech spada na bambus. A pisanie, że nie mamy technologii to bzdura. Mamy mieć pociągi z możliwością spowiedzi. Kto tak potrafi, tylko Polakzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To Ta Baba mówi?

  Kluh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  A ja myślałem, że tylko myśli Po nasiemu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  paskuda.

  Ballada dziada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Ona jest paskudna jak grzech śmiertelny.Paskudnie sztuczna.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fałszywa

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  jw.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny