Nieprawidłowości dotyczące marnowania żywności w 6 sklepach i organizacji pozarządowej w Gdańsku i na Pomorzu

OPRAC.: DN
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku przeciw marnowaniu żywności. Stwierdzono nieprawidłowości w kilku organizacjach pozarządowych
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku przeciw marnowaniu żywności. Stwierdzono nieprawidłowości w kilku organizacjach pozarządowych pixabay.com
Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska stwierdził naruszenia w sześciu sklepach o powierzchni pow. 250 m2 oraz jednej organizacji pozarządowej na Pomorzu. Inspektorzy również stwierdzili naruszenia dotyczące terminowości oraz poprawności rocznych sprawozdań, co skutkuje wysokością wniesionych opłat za marnowanie żywności.

Kontrola WIOŚ w Gdańsku

Radosław Rzepecki, zastępca PWIOŚ poinformował, że WIOŚ w Gdańsku przeprowadził kontrole w działalności 15 podmiotów o pow. 250 m2 sprzedających żywność.

- W ubiegłym roku inspektorzy WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili kontrole działalności 15 podmiotów o pow. 250 m2 sprzedających żywność oraz 2 organizacji pozarządowych pożytku publicznego w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności - podał PAP z-ca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Radosław Rzepecki.

Rzepecki wyjaśnił, że na 15 skontrolowanych podmiotów, naruszenia stwierdzono w siedmiu, w tym jednej organizacji pozarządowej.

- Dotyczyły one głównie terminowości oraz poprawności rocznych sprawozdań, a co za tym idzie wysokości wniesionych opłat za marnowanie żywności - dodał.

Za brak opłaty albo wniesienie jej w niepełnej wysokości czy też po terminie, przewidziana jest kara pieniężna w wysokości od 500 zł do 10 tysięcy złotych.

W 2023 r. PWIOŚ wydał 2 decyzje wymierzające kary pieniężne na łączną kwotę 8 tys. zł. Ponadto w 5 sprawach wydano zarządzenia pokontrolne obligujące podmioty do przestrzegania prawa

Radosław Rzepecki poinformował także, że ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności wprowadziła rozwiązania określające zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności i organizacji pozarządowych. Celem ustawy jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i jego negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym.

CZYTAJ TAKŻE:Nielegalnie wprowadzał ścieki do rzeki Okalica. Dzięki interwencji służb udało się ustalić sprawcę

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl