MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojący, czarny dym z komina elektrociepłowni we Wrocławiu. Czy jest niebezpieczny?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza
Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza Małgorzata
Mieszkańcy wrocławskiego Nadodrza zaniepokojeni są czarnym dymem, który wydobywa się z najwyższego komina elektrociepłowni przy ul. Łowieckiej. "Czy elektrociepłownia nas truje?" - pyta czytelniczka, pani Małgorzata. O wyjaśnienie poprosiliśmy spółkę PGE Energia Ciepła.

Czy elektrociepłownia nas truje? Uprzejma prośba o wyjaśnienie na łamach Gazety Wrocławskiej. Dlaczego Elektrociepłownia Wrocław wypuszcza w nocy czarny dym ze starego komina, który jest rzekomo wyłączony z użytkowania? W załączeniu zdjęcie zrobione w sobotę, 10 grudnia o godz. 17.45 z Nadodrza – pisze w liście czytelniczka Małgorzata (nazwisko do wiadomości redakcji).

Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza
Zdjęcie nadesłane przez czytelniczkę. Widać na nim czarny dym z najwyższego komina. Niepokoi on mieszkańców Nadodrza Małgorzata

Elektrociepłownia Wrocław o której mowa, znajduje się przy ul. Łowieckiej 24. Razem z Elektrociepłownią Zawidawie oraz EC Czechnica tworzy Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich "Kogeneracja S.A.", który należy do PGE Energia Ciepła S.A. z Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka uspokaja, że czarny dym nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Jest normalnym zjawiskiem przy większym zapotrzebowaniu na energię.

- 10 grudnia na terenie wrocławskiej elektrociepłowni prowadzone było uruchomienie jednego z urządzeń ciepłowniczych, w związku ze zwiększonym w tym czasie zapotrzebowaniem na ciepło. Rozpalenie kotła na bloku powoduje krótkotrwałą emisję dymu, spowodowaną użyciem oleju opałowego. Najwyższy komin elektrociepłowni nie jest wyłączony z użytkowania - jest on zawsze wykorzystywany przy uruchomieniach i odstawieniach urządzeń wytwórczych. Każdorazowe użycie oleju opałowego to standardowa część procesu technologicznego, uwzględniona w pozwoleniach środowiskowych i odbywająca się na określonych warunkach, których elektrociepłownia rygorystycznie przestrzega - wyjaśnia Agnieszka Dietrich, rzecznik prasowy PGE Energia Ciepła S.A.

Dodaje, że każdy z kotłów wrocławskiej elektrociepłowni jest wyposażony w elektrofiltr. Zaznacza również, że w 2016 r. w EC Wrocław uruchomione zostały instalacje odsiarczania i odazotowania spalin pozwalające na spełnienie rygorystycznych europejskich norm środowiskowych oraz znacznie poprawiające jakość powietrza we Wrocławiu.

Elektrownia przy ul. Łowieckiej dysponuje w sumie 305 MW mocy elektrycznej i 812 MW mocy cieplnej. W jej skład wchodzą:

  • blok ciepłowniczy BC-50 (55 MW mocy elektrycznej + 116 MW mocy cieplnej),
  • 2 bloki ciepłownicze BC-100 (każdy po 125 MW mocy elektrycznej + 208 MW mocy cieplnej),
  • 2 kotły wodne WP-120 (każdy po 140 MW mocy cieplnej).

EC Wrocław zasilana jest węglem kamiennym. Łącznie z EC Czechnica oraz EC Zawidawie zapewnia 418 MW mocy elektrycznej oraz 1080 MW mocy cieplnej. Trzy elektrociepłownie zaspokajają blisko połowę zapotrzebowania na ogrzewanie w aglomeracji wrocławskiej. W Siechnicach w 2024 r. funkcjonować zacznie nowoczesna elektrociepłownia zasilana gazem, która zastąpi obecnie funkcjonującą jednostkę węglową.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska