Niemiecki parlament zaakceptował pakiet pomocowy dla Grecji....

  Niemiecki parlament zaakceptował pakiet pomocowy dla Grecji. Atmosfera była buntownicza...

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Angela Merkel
  1/2
  przejdź do galerii

  Angela Merkel ©Markus Schreiber

  Niemiecki parlament w piątek zaakceptował porozumienie eurogrupy z Grecją. Jednak zdaniem wielu posłów, wypłacenie Atenom trzeciego pakietu pomocowego jest błędem.
  Obrady Bundestagu w sprawie trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji odbyły się w piątek - w dzień urodzin kanclerz Angeli Markel. Prezentem dla szefowej niemieckiego gabinetu była z pewnością decyzja posłów. Większość - 439 parlamentarzystów, zaakceptowała porozumienie, które w poniedziałek zawarli przedstawiciele eurogrupy oraz greckiego rządu. Tym samym Bundestag wyraził zgodę na dalsze negocjacje w sprawie wypłacenia Grecji 86 mld euro.


  Jednak mimo ,,tak” dla Aten, w parlamencie nie było świętowania. Agencja Reuters, zaznacza, że atmosfera była wręcz ,,buntownicza”. Przeciwko warunkom umowy było 119 członków Bundestagu, 40 wstrzymało się od głosu. Przed rozpoczęciem głosowania kanclerz Angela Merkel zwróciła się do parlamentarzystów, że odrzucenie umowy “wywoła chaos w Bundestagu”. - Bylibyśmy całkowicie nieodpowiedzialni, gdybyśmy chociaż nie spróbowali tej drogi - mówiła Merkel. Jednak mimo tego ostrzeżenia, aż jedna piąta członków rządzącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej opowiedziało się przeciwko porozumieniu, w którego zawarciu jedną z głównych ról odegrała niemiecka kanclerz.

  Zdaniem oponentów, Niemcy wypłaciły już zadłużonej Grecji wystarczająco dużo pieniędzy. Zachodni kraj, który jest jednym z filarów strefy euro, od 2010 roku miał bowiem największy wkład w pakiety pomocowe dla Aten. Dzień przed obradami, niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble niespodziewanie stwierdził, że trzeci pakiet pomocowy dla Grecji nie poprawi sytuacji zadłużonego kraju. Jego zdaniem, najlepszym wyjściem dla Aten byłby Grexit, czyli wyjście ze strefy euro. Tu zupełnie inne stanowisko niż te, które oficjalnie przedstawia rząd Merkel.

  Jak podaje BBC, w piątek umowę z Grecją zaakceptował tez austriacki parlament. Austria i Niemcy są jednym z kilku krajów eurogrupy, które wymagają, aby kwestię trzeciego pakietu pomocowego dla Aten, zaakceptowali posłowie. Inne państwa, jak Finlandia i Francja, poparły warunki z Brukseli bez wymaganej zgody parlamentu. W środę, po burzliwych obradach, radykalny program oszczędnościowy - warunek wypłacie Grecji kolejnych pieniędzy - zaakceptowali greccy parlamentarzyści.

  W poniedziałek Ateny otrzymają także pilną pożyczkę z funduszy unijnych w wysokości 7 mld euro, która ma pomóc ustabilizować sytuację w państwie - podaje BBC. Od początku lipca w Grecji nieczynne są banki, a z bankomatów można wypłacać tylko 60 euro dziennie. Dzięki dodatkowym pieniądzom, Grecja będzie mogła uregulować zaległości z Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i slusznie

  bo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Grecy to by wzieli miliardy pomocy i ciagle malo i nie oddawac Polska sie wywiazuje to oni moga

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieli to

  inne wyjscie ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Teraz lemingi widzita kto w eurokolchozie sprawuje waaaadze i rzady.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lichwa

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  właściciel lombardu, lichwiarz

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo