Niemcy wydali go Sowietom na zatracenie

  Niemcy wydali go Sowietom na zatracenie

  Marek Bartosik

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Myśleli, że trafił do oflagu. Ale milczał. W końcu jego nazwisko pojawiło się na niemieckiej liście katyńskiej - pisze Marek Bartosik.
  Nie wiadomo, co zdecydowało o jego losie. Może to, że w sierpniu 1920 r. był jednym z tych polskich żołnierzy, których determinacja zatrzymała bolszewików pod Warszawą. Może to, że wcześniej niemal jako dzieciak wstąpił do Legionów Piłsudskiego. A może to, że związany był z polskim wywiadem czy to, że służył na Kresach. Może...

  Wilhelma Kasprzykiewicza we wrześniu 1939 r. pojmali Niemcy, a w kwietniu 1940 r. zastrzelili Rosjanie. Dlaczego jedni najeźdźcy wydali go drugim? Odpowiedź musi leżeć gdzieś w archiwum moskiewskiej Łubianki. Siódmego listopada 1939 r. do jego rodzinnego domu w Nowym Sączu nadeszła kartka z Polskiego Czerwonego Krzyża.
  Informowano w niej rodzinę, że ppłk Kasprzykiewicz jeszcze 3 listopada znajdował się w niemieckim obozie przejściowym w Radomiu, a "obecne miejsce pobytu wymienionego nie jest nam znane".

  Rodzina spodziewała się, że mógł zostać wysłany do któregoś z niemieckich oflagów. Ale ciągle nie dawał znaku życia, nie pisał jak inni oficerowie z niemieckiej niewoli. Wreszcie jego nazwisko pojawiło się na liście publikowanej w gadzinowej prasie przez Niemców po ujawnieniu przez nich zbrodni katyńskiej. W maju 1943 r. do niewielkiego domu na obrzeżach Nowego Sącza przyszła kolejna wiadomość z Czerwonego Krzyża: "...chwilowo jeszcze nie są nam znane żadne bliższe dane ppłka Wilhelma Kasprzykiewicza, którego zwłoki wydobyto w kwietniu 1943 r. z masowego grobu w Koziej Górze k. Smoleńska".

  Po raz ostatni podpułkownik Kasprzykiewicz był w rodzinnym domu w Nowym Sączu w styczniu 1939 r. Przyjechał wtedy na pogrzeb ojca. Jako kawaler Srebrnego Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari był dumą miasta. Dostał to odznaczenie za swoją postawę podczas Bitwy Warszawskiej.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo