Niemcy. Polityk CDU powoła nowe ugrupowanie. Partia Olafa Scholza SPD gwałtownie traci poparcie

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Jedynie 13 proc. niemieckich obywateli głosowałoby obecnie na partię kanclerza Olafa Scholza, czyli na SPD – tak wynika z sondażu instytutu badań opinii publicznej Insa dla gazety "Bild am Sonntag". To wynik o połowę mniejszy, niż w przypadku zwycięstwa wyborczego socjaldemokratów we wrześniu 2021 roku (25,7 proc.). Tymczasem były szef niemieckiego kontrwywiadu i polityk CDU Hans-Georg Maassen zamierza powołać do życia nowe ugrupowanie.

Zieloni z 13 proc. poparcia zrównali się z partią kanclerza Olafa Scholza.

Na czele bez zmian są chadecy z CDU/CSU z 30 proc. poparciem, a za nimi prawicowa partia AfD z 22 proc.

Nowa partia BSW, założona przez lewicową polityk Sahrę Wagenknecht, uzyskała 7 proc. Poparcie dla liberalnej FDP wynosi 5 proc.

Na horyzoncie nowa partia

Hans-Georg Maassen, niemiecki polityk CDU, ma zamiar powołać do życia nowe ugrupowanie. W Erfurcie odbyło się zebranie członków konserwatywnej Unii Wartości, którzy zadecydowali o przekształceniu jej w partię.

Tak zwana "Werteunion" jest liberalno-konserwatywnym stowarzyszeniem, zrzeszającym polityków CDU i CSU, którzy wyrażają niezadowolenie z kursu obranego przez przywódców tych partii - Friedricha Merza i Markusa Södera. Od roku Unią Wartości kieruje były szef niemieckiego kontrwywiadu Hans-Georg Maassen. Kilka lat temu popadł w niełaskę byłej kanclerz Angeli Merkel, albowiem otwarcie skrytykował firmowaną przez nią politykę migracyjną. Szala goryczy się przelała, gdy wystąpił w obronie neonazistowskich grup w Saksonii.

Znaczna większość członków za przekształceniem

Za przekształceniem stowarzyszenia w partię zagłosowało 95 procent jego członków. Unia Wartości, do której należy około czterech tysięcy osób, sytuuje się na prawo od CDU, dystansując się od skrajności AfD. Ostatnio jednak osoby z otoczenia Maassena ściągnęły na siebie krytykę, wziąwszy udział w tajnym spotkaniu z posłami tej partii, gdzie omawiano plany wydalenia milionów ludzi z Niemiec.

Na początku stycznia powstała też nowa partia na niemieckiej lewicy - Sojusz Sahry Wagenknecht. Liderzy obu ugrupowań zapowiedzieli, że wystartują w jesiennych wyborach landowych w Turyngii, Brandenburgii i Saksonii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło: PAP / Polskie Radio 24

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl