Niemcy kuszą Polaków: zamieszkajcie u nas. Czekają profity

  Niemcy kuszą Polaków: zamieszkajcie u nas. Czekają profity

  Karolina Niemczyk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Władze Görlitz kuszą Polaków. Na tych, którzy zamieszkają w tym mieście czekają profity

  Władze Görlitz kuszą Polaków. Na tych, którzy zamieszkają w tym mieście czekają profity ©Wikimedia/Qbanez

  Niemcy masowo wyprowadzają się z leżącego przy polskiej granicy Görlitz. Władze niemieckiego miasta kuszą więc Polaków, by przeprowadzili się do nich. Nie za darmo. Można liczyć na pakiet powitalny. Czekają wyremontowane mieszkania komunalne o wysokim standardzie, a przez trzy pierwsze miesiące darmowy czynsz, bezpłatne autobusy i tramwaje.
  Władze Görlitz kuszą Polaków. Na tych, którzy zamieszkają w tym mieście czekają profity

  Władze Görlitz kuszą Polaków. Na tych, którzy zamieszkają w tym mieście czekają profity ©Wikimedia/Qbanez

  Jak podaje niemiecki dziennik Sächsische Zeitung, tylko w grudniu ubiegłego roku liczba mieszkańców Görlitz zmniejszyła się o kolejne 25 osób. Wystarczy spojrzeć na okna kamienic czy wielu domów w mieście. Już od granicy witają nas całkowicie opustoszałe budynki, co robi dość przygnębiające wrażenie.

  Po 1990 roku z Görlitz, jak z wielu innych wschodnich miast Niemiec, mieszkańcy wyemigrowali do zachodnich landów w poszukiwaniu lepszego życia, lepszej pracy, większych pieniędzy i możliwości ich zdobycia.

  W ciągu 30 lat liczba mieszkańców skurczyła się o połowę. Według niemieckiej gazety, w grudniu miasto zamieszkiwało 57 128 osoby, to o 74 osoby mniej niż pod koniec 2017 roku.

  Państwowy Urząd Statystyczny w Kamenz podaje, że w Görlitz ubyło również cudzoziemców. Afgańczyków, Irakijczyków, Rumunów, Albańczyków, Kosowian i Rosjan. Przybyło za to Polaków, w 2018 roku w mieście nad Nysą zamieszkało kolejne 350 osób z Polski, łącznie w Görlitz mieszka już blisko cztery tysiące Polaków, co stanowi 63 procent wszystkich obcokrajowców.

  Polaków, przyciąga przede wszystkim tani koszt wynajmu mieszkania, bo tak władze miasteczka, chcą walczyć z wyludnieniem. Dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 59 metrów kwadratowych można w Görlitz wynająć już od 295 euro (1239 zł przy kursie 4,2 zł). W Görlitz można również kupić mieszkanie lub dom po bardzo atrakcyjnych cenach.

  Mieszkanie w kamienicy, dwupokojowe o powierzchni 50 metrów kwadratowych można kupić za około 14 tys. euro, to w przeliczeniu na złotówki daje około 60 tys. zł. Lokal zazwyczaj wymaga remontu, jednak za podobny metraż w Zgorzelcu, już po remoncie zapłacimy przynajmniej o 100 tysięcy więcej. Ceny więc kuszą naszych rodaków.

  Niemcy mają też dla Polaków pakiet powitalny. Na trzy miesiące można dostać nawet mieszkanie za darmo. Więcej na kolejnej stronie (kliknij)
  « 2

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (300)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz Azja

  AsArt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Niemcy? Proszę Was...
  Ich ekonomia jest niewydolna i to widać. Biurokracja, brzydki język, brud, zero konsekwencji w polityce, hipokryzja, mnóstwo ciapatych że już nawet Niemca nie będzie i...rozwiń całość

  Niemcy? Proszę Was...
  Ich ekonomia jest niewydolna i to widać. Biurokracja, brzydki język, brud, zero konsekwencji w polityce, hipokryzja, mnóstwo ciapatych że już nawet Niemca nie będzie i jeszcze chcą Polaków zapraszać którymi od zawsze gardzili? Hipokryzja level hard.
  Teraz to raczej czas Azji. Azjatyckie rynki co raz bardziej wchodzą do Europy. Chiny, Indie, Wietnam, Korea - TO JEST PRZYSZŁOŚĆ, a nie muzułmańska Europa ze swoją dupokracją która nawet dyscypliny nie umie wprowadzić ("bo to niehumanitarne") niczym Hitler czy Xiaoping.
  Z drugiej strony Azja nie jest też tak otwarta, i dla nas Europejczyków może to być spory cios.
  Nie zmienia to faktu, że zachód się kończy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mnie zawsze będzie dziwiło,

  ula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  że Polacy od stuleci gnębieni przez Niemców, okradani, mordowani, wywożeni na przymusowe roboty, nie mają oporów by u nich pracować, często przy pracach której nie chcą Niemcy. Czy pieniądze to...rozwiń całość

  że Polacy od stuleci gnębieni przez Niemców, okradani, mordowani, wywożeni na przymusowe roboty, nie mają oporów by u nich pracować, często przy pracach której nie chcą Niemcy. Czy pieniądze to wszystko?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale Ślązacy to nie polacy...

  Pepe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  I to jest ta różnica.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przepaść...

  Subiektor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Z komentarzy wyłania się jeszcze jeden płotek (choć słowo przepaść mocno ciśnie mi się na usta) - mentalność ludzi mieszkających w mieście granicznym od urodzenia jest na, nie obrażają nikogo,...rozwiń całość

  Z komentarzy wyłania się jeszcze jeden płotek (choć słowo przepaść mocno ciśnie mi się na usta) - mentalność ludzi mieszkających w mieście granicznym od urodzenia jest na, nie obrażają nikogo, zauważalnie wyższym poziomie spoleczno-swiatopogladowym. Mówię tu o obu stronach granicy. Może to efekt otwartych dla mieszkańców granic na długo przed wejściem do UE, swoboda przekraczania na dowód osobisty. Może dostęp do wszystkiego, co oferował "zachód" w okresie, kiedy zdecydowana większość rodaków nie miała pojęcia o istnieniu wielu dobrodziejstw i jakości życia codziennego. Wymieszane się ludności przygranicznej po otwarciu granic było dla mieszkańców czymś oczywistym i naturalnym. Im dalej od granicy tym słabiej radzą sobie rodacy ze zderzeniem z kulturą zachodu. Kiedyś dojrzeją do jej poziomu, jednak może to być dopiero następne pokolenie.

  Nie chciałem nikogo urazić tym komentarzem. Jest to subiektywne spojrzenie wstecz, oparte jedynie (aż) na osobistych doświadczeniach.

  Pokój zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda

  Gefreiter neuman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  I nie uraziles!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Görlitz-Zgorzelec

  nieczytelny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Görlitz-Zgorzelec jest dla tych , co juz w zyciu wszystko osiagneli KROPKA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielkie Niemcy

  Dr nauk politycznych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

  Nigdy nie dogonimy poziomu rozwoju społecznego i gospodarczego Niemiec. Jak oni chodzili do murowanych kościołów w 9 wieku to nasi przodkowie ganiali sie z kijami po lasach. Dzisiaj szczujemy sie...rozwiń całość

  Nigdy nie dogonimy poziomu rozwoju społecznego i gospodarczego Niemiec. Jak oni chodzili do murowanych kościołów w 9 wieku to nasi przodkowie ganiali sie z kijami po lasach. Dzisiaj szczujemy sie wzajemnie na siebie wyładowując swoje frustracje. Niemcy to bardzo inteligentny naród, o kulturze społecznej dla polskiego społeczeństwa nieosiągalnej. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Że jak?

  Siła w jedności, nie w jednostkach (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  O jakiej kulturze mówisz? Niemcy jako naród dotknięty losem wojen POWINIEN ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM dla nowoczesności, otwartości, mądrości, wiedzy, porządku, wyższej kultury bycia, sztuki i wrażliwości,...rozwiń całość

  O jakiej kulturze mówisz? Niemcy jako naród dotknięty losem wojen POWINIEN ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM dla nowoczesności, otwartości, mądrości, wiedzy, porządku, wyższej kultury bycia, sztuki i wrażliwości, a tymczasem co? Rosnąca dyskryminacja, neonaziści którzy dawno powinni zostać zniszczeni jak młodzież w Tiananmen, gust niemiecki i ich podejście jest bardzo kapuściano-plebejskie. Nie ma w Niemczech miast na miarę Nowego Jorku czy Szanghaju. Ich ekonomia UPADA. Niemcy stają się co raz biedniejsze. W dodatku buta i arogancja Niemiec, usługi i serwisy na bardzo słabym poziomie. Jako naród dumny powinni pójść przykładem państw mądrych i brać tylko tych którzy mogą im się przydać, lub nie przyjmować wszystkich uchodźców jak leci.
  Brak u nich długodystansowego myślenia.
  Tragedia po prostu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kulturę Niemcy wyssali z mlekiem

  ula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  niemieckiej matki? Kulturę? Przez stulecia napadali, mordowali, grabili, podbijali jako koloniści. Fakt w takiej kulturze Polacy ich nie dogonią. Daj Boże, aby nigdy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polak i Niemiec

  Gefreiter neuman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Polacy jako narod nadajemy sie do tanca i do rozanca , a Niemcy do burzenia , i budowania KROPKA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dymokracja

  Morten (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  W Polsce jest dymokracja albo ty dymasz kogoś albo ktoś ciebie. Wszystkich obywateli dyma władza jak np. Tusk, który ukradł pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych. Mieszkam w Niemczech i robię...rozwiń całość

  W Polsce jest dymokracja albo ty dymasz kogoś albo ktoś ciebie. Wszystkich obywateli dyma władza jak np. Tusk, który ukradł pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych. Mieszkam w Niemczech i robię na Niemca ale za 4 krotnie wieksza stawkę niz płacą w polocebulandii. Pozdrawiam z Niemiec zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Görlitz i Zgorzelec

  to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  miejsce wartosciowe dla Polakow dwujezycznych, ktorzy wypracowali sobie niemiecka emeryture , i po czterdziestu latach pracy w niemczech , chca miec kontakt z Polska i z Niemcami. Teraz jasne?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brać się do roboty i nie marudzić.

  Ewa.30.Oleśnica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 22

  Dobrze że Niemcy zagonili do pracy wszystkich. Inaczej by do tej pory na wschodzie EU więkrzość by łaziła pijana. Jeszcze do dzisiaj są bełkoczące niedobitki, ktòre nie umią się odnaleźć w...rozwiń całość

  Dobrze że Niemcy zagonili do pracy wszystkich. Inaczej by do tej pory na wschodzie EU więkrzość by łaziła pijana. Jeszcze do dzisiaj są bełkoczące niedobitki, ktòre nie umią się odnaleźć w normalnym świecie. Na zachodzie im się nie podoba bo nie ma Radia Maryja i dobrej wòdki.Trzeba się zabrać do pracy jak Niemcy to głupoty z głowy wyjdą. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  że Ciebie nikt do słownika nie zagonił.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadza się

  K.L. DE. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  To Patologia KLeroPisokomuchòw. Część ludzi jest normalnych, ale część nadaje się do szkoły.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Arabów i Turków ...

  ABC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 20

  ... niech sobie sprowadzą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niemcy kusza polakow

  Rodak z Sydney (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

  Ja ja mieszkalem w Berlinie Zach przez 5 lat od 1978 do 1982 i po pieciu latach bo poznalem jak to jest w tym kraju poznalem jezyk jako tako wyslalem aplikacje na wyjazd staly do Australi i od 1982...rozwiń całość

  Ja ja mieszkalem w Berlinie Zach przez 5 lat od 1978 do 1982 i po pieciu latach bo poznalem jak to jest w tym kraju poznalem jezyk jako tako wyslalem aplikacje na wyjazd staly do Australi i od 1982 mieszkam w Sydney.po dwuch miesiacach pracowalem w swoim zawodzie jako elektryk a jestem po Tech.Po trzech latach dostalem obywatelstwo i do dzisiaj mam prace i normalne zycie.Po trzech latach kupilem wlasne mieszkanie w b.dobrej dzielnicy WAVERTON North Sydney.A teraz mieszkam w przy plazy BOTANY BAY DOLLS POINT.i nawet nie mysle wracac do Polski nawet z dobra emerytura a juz niedlugo.Dlamnie to jak swiat swiatem pplak z niemcem nigdy nie bedzie bratem wole Rosjan .Rozumie mlodych ludzi w Polsce ale czyms to mi smierdzi maja tylu uchodzcow i co niema chetnych?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli dzięki Niemcom.....

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  dostałeś azyl, więc co szczujesz fałszywy człowieku?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masz racje

  Gefreiter neuman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  Prawdziwi Polacy nie jada do niemiec!!! , i nie kupuja niemieckich aut!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lol

  Kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Chłopie, czy Ciebie bije na dekiel? xD Prawdziwy Polak nie powinien korzystać również z europejskich dofinansowań (gdzie większość jest niemiecka)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masz rację, nie kupują niemickich aut,

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  oni je po prostu kradną. Górny Śląsk też nie wygrali na drodze plebiscytu. Po prostu go zagrabili.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo