Niemcy chcą przyjąć sześć nowych krajów do UE. Nie ma wśród nich Ukrainy

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Bałkany Zachodnie w UE? Niemcy są za rozszerzeniem Wspólnoty
Bałkany Zachodnie w UE? Niemcy są za rozszerzeniem Wspólnoty Flickr/ verkeorg/ CC BY-SA 2.0
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiada się za przyjęciem krajów Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Nie poprał jednak Ukrainy w jej dążeniach do szybkiego członkostwa we Wspólnocie.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że przed spotkaniem Rady Europejskiej, które odbędzie się w przyszłym miesiącu, pojedzie na Bałkany Zachodnie, niosąc przesłanie, że region ten należy do Unii Europejskiej.

– Sześć krajów Bałkanów Zachodnich aspirujących do członkostwa w UE – Czarnogóra, Serbia, Albania, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo – jest zaangażowanych w wieloletni proces reform – powiedział Scholz w środę w Berlinie.

– Uhonorowanie naszych zobowiązań wobec nich, to nie tylko kwestia naszej wiarygodności. Dziś bardziej niż kiedykolwiek ich integracja leży także w naszych strategicznych interesach – stwierdził, wskazując na wpływ "zewnętrznych mocarstw" w tym regionie, przede wszystkim Rosji.

Trzy z sześciu tych krajów (Albania, Czarnogóra i Macedonia Północna) są członkami NATO, co ma duże znaczenie geostrategiczne w basenie Morza Śródziemnego.

Co z Ukrainą?

Kanclerz Olaf Scholz sprzeciwił się przyspieszeniu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Szef niemieckiego rządu zaznaczył, że byłoby to niesprawiedliwe wobec innych państw kandydujących. Jednocześnie zapewnił władze w Kijowie o dalszej pomocy w walce z Rosją.

Scholz podkreślił, że procedura akcesyjna wymaga czasu, a Ukraina jest jeszcze daleka od spełnienia warunków członkostwa w Unii Europejskiej. - Musimy dawać państwom Bałkanów Zachodnich wiarygodną perspektywę przystąpienia. One też nie idą na skróty - powiedział.

Ukraina zgłosiła wniosek o natychmiastowe przyjęcie do Unii Europejskiej kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Do końca czerwca unijni komisarze chcą ocenić jej zdolności do spełnienia kryteriów kopenhaskich. Kryteria te zakładają między innymi funkcjonowanie stabilnej demokracji czy gospodarki rynkowej. Zdaniem Olafa Scholza do otwarcia negocjacji akcesyjnych może upłynąć jeszcze wiele miesięcy, a nawet lat.

źródło: polskatimes.pl, Polskie Radio 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl