Nielegalny handel w centrum Gdańska. Straż Miejska bezradna,...

  Nielegalny handel w centrum Gdańska. Straż Miejska bezradna, bo handlarze są za sprytni [zdjęcia]

  Katarzyna Gruszczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Handel w tunelu przy dworcu PKP w Gdańsku Głównym
  Przy ścianach na dziko rozkładają się osoby, sprzedające „mydło i powidło”. Jednym to mocno przeszkadza, innym - nie. Jednak tunel powinien być wizytówką
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Handel i obskurne stoiska wróciły do tunelu przy City Forum w Gdańsku. Chodzi o część od Empiku do schodów przy budynku dworca PKP.
  Prowizoryczne stragany ze sznurowadłami, preclami, oscypkami, śpiewającymi i świecącymi św. Mikołajami oraz szczekającymi pieskami wyrastają jak grzyby po deszczu, mimo że miasto zapowiadało, że nielegalnego handlu już tam nie będzie. Zjawisko ostatnio przybrało na sile, o czym informują nasi Czytelnicy. Twierdzą, że kramy szpecą tunel.

  Wygląda to jak w Albanii, a ponoć Gdańsk to cywilizowane miasto - komentuje Czytelnik.


  Straż Miejska patroluje teren, ale żeby móc nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, funkcjonariusz musi być świadkiem dokonywanej transakcji. Jest to o tyle karkołomne, że strażnicy zawsze są umundurowani, a tunelowi sprzedawcy wyjątkowo czujni.

  Czytaj także: Remont na stacji Gdańsk Główny. Od środy zamknięta będzie część tunelu przy dworcu [zdjęcia]  Dużo większe uprawienia posiada zarządca terenu, czyli Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Największą skuteczność mają wspólne patrole przedstawicieli obu instytucji. Takie akcje wielokrotnie odbywały się m.in. w okolicach „Zielonego Rynku” na Przymorzu. W ubiegły piątek skontrolowano właśnie tunel. Zlikwidowano pięć nielegalnych stoisk. Jednak osoby, które codziennie pokonują tę trasę, wiedzą, że niezależnie od nakładanych mandatów, każdego dnia funkcjonują te same kramy i ich właściciele.

  - Większa liczba nielegalnie handlujących w tunelu wynika z pory roku, tak więc jest to „powrót sezonowy”. Latem stoiska występują w różnych miejscach miasta, a kiedy warunki pogodowe pogarszają się, handlujący skupiają się na przykład w tunelu - komentuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ).

  Miasto Gdańsk nie wydaje zgód na tzw. handel obwoźny w przestrzeniach publicznych miasta. Poza handlem kwiatami i zniczami przed cmentarzami, foodtruckami w wyznaczonych lokalizacjach, latem truskawkami i nowalijkami oraz stoiskami z pamiątkami w Pasie Nadmorskim inne formy nie są dopuszczane. Handel obwoźny odbywa się tylko na miejskich targowiskach (Elbląska, Wyspiańskiego, „Zielony Rynek”, Oliwa).

  GZDiZ zapowiada kolejne kontrole w tunelu.
  - Standardowo osoby organizujące stoiska bez zezwolenia będą pouczane o zajmowania nieruchomości bez zgody właściciela i w przypadku niestosowania się do poleceń o zaprzestaniu procederu stoisko wraz z towarem będzie zabezpieczane - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.

  Co dzieje się z zarekwirowanym towarem? Zostaje zabezpieczony w magazynach. Prowadzący stragany mogą go odzyskać po przedstawieniu prawa własności, np. faktury i uiszczeniu stosownych opłat wynikających z przeprowadzonych czynności. Opłaty są naliczane indywidualnie. Procedurę odbioru towaru prowadzi Referat Handlu w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Gdańska.

  Przypomnijmy, że w 2011 roku miejska część tunelu przeszła remont. Wart prawie 2,5 mln złotych lifting miał sprawić, by przechodnie nie czuli się jak na jarmarku pełnym straganów z ubraniami i bielizną. Boksy naprzeciwko przystanków tramwajowych zostały odnowione i ujednolicone. Pojawiły się windy dla inwalidów, nowa posadzka oraz kafelki na ścianach.

  W najbliższym czasie zarządca tunelu nie planuje żadnych zmian organizacyjnych i zmiany zabudowy. A przechodnie w kwestii handlu są podzieleni. Dla jednych to „obciach”, dla innych rzecz normalna. - Przecież to nikomu nie przeszkadza - stwierdziła jedna z zapytanych przez nas osób.
  katarzyna.gruszczynska@polskapress.pl

  Remont dworca PKP w Gdańsku Głównym - wideo:
  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!  Orkan Grzegorz odkrył bunkry na Helu  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu  Kobiety poszukiwane przez pomorską policję
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo