Nielegalny handel organami w Łodzi: "Sprzedam szybko nerkę, mam 27 lat. Pilnie"

Redakcja
W 2015 roku w województwie łódzkim pobrano 72 nerki, przeszczepów było 69
W 2015 roku w województwie łódzkim pobrano 72 nerki, przeszczepów było 69 Polska Press/archiwum
Znaleźliśmy w Łodzi ogłoszenia o nielegalnym handlu organami. Mężczyzna negocjował z nami cenę. Łódzka policja sprawdza takie oferty.

„Sprzedam szybko nerkę, mam 27 lat. Pilnie” - pisze Piotr podając lokalizację „Łódź” na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych. Oferta jest aktualna. Mężczyzna w ogłoszeniu podaje numer komórkowy, pod który zadzwoniłam. Telefon był wyłączony, ale nie minęło 10 minut, gdy oddzwania do mnie.

Nerka warta tysiące

Zadaję mężczyźnie kilka podstawowych pytań dotyczących kwalifikacji oferowanego przez niego organu i samego ogłoszenia. - Oferta jest poważna. Grupa krwi ORh+ - słyszę w odpowiedzi. - Nie mam żadnych chorób przewlekłych. Nie miałem nigdy przetaczanej krwi, nie mam anomalii naczyniowych. W mojej rodzinie też nie ma niczego podobnego - odpowiada.

Pytam zatem dalej, czy 27- latek ma badania, które potwierdziłyby jego słowa. - Nie mam badań, ale mogę zrobić. Mogę być gotowy wtedy, kiedy potrzebujecie - mówi.

Czytaj:Łódzkie: porwania dla narządów. To nie legenda

Następne pytanie dotyczy równie istotnej kwestii: zapłaty, której mężczyzna oczekuje za narząd.

Piotr podaje dwie sumy. Pierwsza to 15 tys. zł w przypadku, gdy koszty badań pokrywam ja i 20 tys. zł w sytuacji, gdy to on płaci za przeprowadzone badania oraz ponosi koszty podróży. Z ciekawości pytam, czy jestem jedyną osobą zainteresowaną jego ogłoszeniem. Piotr mówi, że miał jeszcze jeden telefon, od kogoś z Anglii. Tamten mężczyzna zażyczył sobie od niego badanie ultrasonograficzne nerki, więc Piotr ma mu wysłać. Rozmowę zakończyliśmy po ok. 5 minutach.

To nie jedyne tego rodzaju ogłoszenie zamieszczone w Łodzi. Dawcą nerki chce być także Daria. Ta oferta różni się znacznie od oferty Piotra i pozostałych dotyczących dawstwa organów na tym serwisie. Kobieta dwukrotnie zaznacza w ofercie, że pieniędzy nie chce, bo nerkę po prostu... odda. Daria też podała numer telefonu. Zadzwoniłam. Rozmowa tym razem była krótka. Kobieta zapewniła, że ogłoszenie jest prawdziwe, a ona faktycznie nie chce pieniędzy. Gdy jednak zapytałam o grupę krwi - rozłączyła się. Kolejnego połączenia już nie odebrała.

Więzienie za handel

Handel ludzkimi organami w naszym kraju jest zabroniony. Łódzka policja co jakiś czas otrzymuje sygnały o tego typu ofertach. Zamieszczanie ich jest przestępstwem ściganym z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Art. 43 tej ustawy mówi, że „kto rozpowszechniania ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku”. Ale ogłoszenie musi dotyczyć sprzedaży organu, a nie oddania go.

- W woj. łódzkim, takich spraw jest kilka - kilkanaście rocznie - mówi mł. insp. Joanna Kącka, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi. - W ubiegłym roku wszczętych postępowań o czyn z art. 43 ustawy było 14. Osiem zakończyło się zarzutami i skierowaniem aktu oskarżenia do sądu. Pozostałe umorzono z powodu niewykrycia sprawcy lub braku cech przestępstwa - dodaje.

Po nerkę za kilka miesięcy

Nerki to najczęściej pobierany narząd. Rok temu w woj. łódzkim pobrań było 72, co w skali kraju plasuje nas mniej więcej w połowie. Samych przeszczepów było 69. Większość od dawców zmarłych.

- Na przeszczepienia nerki chorzy czekają od kilku do kilkunastu miesięcy. To krócej niż np. w Niemczech, gdzie czas oczekiwania to kilka lat - mówi prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersytetu Medycznego. - Naszym problemem nie jest brak dawców, tylko mała liczba zgłaszanych do przeszczepienia pacjentów. Chorzy w stacjach dializ są w starszym wieku, często schorowani i wielu z nich nie może być biorcą. Sam proces kwalifikacji jest też długotrwały i nierzadko nie kończy się sukcesem.

By legalnie przeszczepić narząd od dawcy żywego, niespokrewnionego z biorcą, potrzebna jest zgoda sądu. Chodzi o wykluczenie możliwości przeszczepu komercyjnego. Sama kwalifikacja narządu dawcy jest rygorystyczna, by narząd nie został odrzucony przez biorcę. Potrzebne są nie tylko badania pod kątem chorób, ale także zdrowia psychicznego. Konieczna jest też zgodność immunologiczna dawcy i biorcy. Weryfikują to ośrodki wyznaczone w województwie. Transplantologia jednak przeżywa ostatnio problem. Po kilku latach wzrostów liczba przeszczepów narządów w Polsce zaczęła spadać. Specjaliści badają przyczynę tego zjawiska. Imiona zostały zmienione.

Wideo

Materiał oryginalny: Nielegalny handel organami w Łodzi: "Sprzedam szybko nerkę, mam 27 lat. Pilnie" - Dziennik Łódzki

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Witaj, panie i łagodni mężczyźni, to dr Billywillfred z łzawiącego szpitala UBTH, jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą nerki, jest to odpowiedni czas, aby sprzedać nerkę w dowolnie wybranej cenie. Chcę, abyście wszyscy wiedzieli, że dajemy naszym pacjentom najlepsze, jakie kiedykolwiek chcieli, więc jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą swojej nerki uprzejmie, co namApp nas na +2348146025347 lub napisz do nas na [email protected] doceniamy twoją odpowiedź i szczerość.
k
kokosz
Ja tobie powiem yrzemu nie morzna sprzedawac w polsce organów ponieważ dziura oonowa w budrzecie pań stwa wzrosła by o drugie tyle państwu wolno hsndlować organami naszymi a obywatelom nie wolno.
G
Gajus Cynikus
A komornicy mogliby windykować długi z organów. Dlatego.
A liczba przeszczepów spada, bo gra nie jest warta świeczki. W naszym biednym społeczeństwie szczęśliwy posiadacz cudzego organu nie ma środków na leki utrzymujące odporność. Ponadto w długim okresie przyjmuje się tylko część przeszczepów, reszta jest zmarnowana. I to zmarnowana kosztem żywych ludzi, których z kolei nie leczy się należycie, albowiem są cenniejsi jako potencjalni dawcy niż odbiorcy terapii medycznych. Taki to biznes.
N
Nerka
By takie głupie ogłoszenia nie zaśmiecaly internetów. Ludzie nie wiedzą, że to jest karalne. Ale też, żeby zrobić taki handel wystarczy wyjechać, np. do Iranu, gdzie sprzedaż organów jest legalna. Nie jest nigdzie powiedziane, że taki przeszczep będzie w Polsce.
!
Samo złożenie oferty, nawet dla żartu, jest w Polsce karalne. Warto wiedzieć.
n
nie wiesz
Dlatego nikt nie pyta byle głupka o zasadność tego, czy innego przepisu. Nie warto.
G
Gosc
Nie na żadnego handlu bo nie było transakcji, jest tylko hajad nierealna oferta.
G
Gosc
Nie ma technicznej możliwości sprzedania nerki i ten kto pisze takie ogłoszenia nie ma żadnych szans na ich realizację, a ponieważ tj.tak jakby napisać sprzedam wycieczkę na Marsa.
B
Bieda
Bieda i głupota połączona z desperacją
W
Wsiowy chłopek
Jak mu druga padnie i będzie musiał codziennie jeździć na dializy, to wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębami .
P
PcZo ?
Co ?,dzieciorobom nie potrzeba,mają 1500+.
p
ponury żniwiarz
Czy oferta brzmiała:
Sprzedam szybko nerkę puki ciepła!
podpis: pogrążony w smutku
l
lemm76
Bo dawcy mogliby zatajać informacje o swoich przeciwwskazaniach do przeszczepu (np. niedawne narażenie na choroby zakaźne etc.), żeby zdobyć pieniądze.
Bo rodziny potencjalnych dawców mogłyby wywierać na nich presję, żeby oddali narząd, dla zysku, podczas oni nie chcieliby i bali się powikłań.
To już dwa argumenty pierwsze z brzegu.
j
ja
Chciałbym usłyszeć jeden, logiczny argument - czemu sprzedaż własnych organów jest zakazana i niedostępna na wolnym rynku? Znowu pfu socjalizm chroni ludzi przed ich własną głupotą?
Dodaj ogłoszenie