Nielegalne punkty gier hazardowych zlikwidowane. Ich właścicielom grożą trzy lata więzienia

Materiał informacyjny Totalizatora Sportowego
Krajowa Administracja Skarbowa rozprawia się z nielegalnym biznesem. W wakacje, tylko na terenie jednego województwa, zlikwidowano 57 nielegalnych automatów do gier. - Na bieżąco reagujemy na sygnały i informacje, także od obywateli - zaznacza Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS.

Tylko w wakacje na Dolnym Śląsku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zlikwidowali piętnaście nielegalnych punktów gier hazardowych. W lipcu i sierpniu, wraz z pracownikami Urzędu Celno-Skarbowego, rozprawili się z niezgodnym z prawem biznesem. W sumie na terenie kilkunastu powiatów w województwie dolnośląskim ujawniono aż 57 nielegalnych automatów do gier oraz środki pieniężne w kwocie ponad 40 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach kontrole odbywały się we współpracy z funkcjonariuszami policji.

„Zabezpieczone urządzenia i pieniądze zostały zatrzymane jako dowody w sprawie i przekazane do magazynu depozytowego. W skontrolowanych punktach wielokrotnie przeprowadzano już czynności skutkujące zatrzymaniem nielegalnych automatów do gier hazardowych” - podaje dolnośląski oddział KAS. Za oferowanie nielegalnych gier hazardowych grożą kary finansowe do 100 tysięcy złotych, a także pozbawienie wolności do lat 3.

Po lockdownie, który doprowadził do całkowitego zamknięcia legalnych kasyn oraz salonów gier na automatach Totalizatora Sportowego, „szara strefa” na rynku gier hazardowych zaczęła się rozrastać. Jak słyszymy od przedstawicieli branży, często tuż obok legalnego salonu „wyrasta” kilka innych „jam hazardowych”, łamiących zasady. Problem dostrzegają organy państwa, w tym Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Organy na bieżąco udoskonalają przepisy, by zatrzymać nielegalną działalność, ale również zagwarantować uczciwą konkurencję firmom prowadzącym swój biznes zgodnie z prawem.

- KAS jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa finansowego państwa, w tym również w obszarze hazardu i zwalczania przestępczości. Pandemia to wyzwanie dla KAS. W tym czasie musieliśmy dostosować się do ograniczeń. Wpłynęło to na naszą działalność, ale nie zwolniliśmy tempa - zapewniała Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, a także podsekretarz w Ministerstwie Finansów, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

- Jeśli chodzi o automaty do gier, to na bieżąco reagujemy na informacje od obywateli w ramach Krajowego Telefonu Interwencyjnego (800 060 000 - red.), a także na inne sygnały informujące o nielegalnej działalności. Czasami pojawia się pewna nerwowość, że nielegalne punkty nie są od razu zamykane, ale uspokajam - to wszystko jest w obszarze naszego zainteresowania. Często są to też poważne działania prowadzone pod nadzorem prokuratorskim - dodaje szefowa KAS.

Branża gier hazardowych jest regulowana ustawą z 2009 roku, która przeszła kilka lat później gruntowną nowelizację. Od tego czasu odnotowano znaczący spadek „szarej strefy” na rynku gier. Zmiany spowodowały nagłe zmniejszenie liczby nielegalnych podmiotów, także tych prowadzących gry online.

Zgodnie z prawem, na terenie powiatu nie może występować więcej niż jeden automat do gry hazardowej na tysiąc mieszkańców. Musi być zlokalizowany w odpowiedniej odległości od szkół, ośrodków wychowawczych oraz miejsc kultu religijnego. Legalne salony automatowe poza kasynami oznaczone są logo „Salon Gier na Automatach” i należą do Totalizatora Sportowego, firmy o 65letniej tradycji, będącej własnością skarbu państwa. Zgodę na otwarcie punktu wydać musi dyrektor lokalnej izby administracji skarbowej, natomiast właściciel salonu, zgodnie z prawem, musi stworzyć regulamin odpowiedzialnej gry, zabraniać wstępu osobom niepełnoletnim i stworzyć procedurę rejestracji uczestników gry. Jeszcze precyzyjniej określona została liczba kasyn gier. W województwie nie może być więcej niż jedno na każde pełne 650 tys. mieszkańców.

Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczyna kolejną edycję akcji „Hazard. Nie daj się wciągnąć”. Skierowana jest do uczniów klas VII-VIII, a także ze szkół średnich. Akcja edukacyjna, organizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, ma pokazać, że uzależnienie od hazardu może zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie. KAS pokaże również, które urządzania do gier są nielegalne i jak je zgłosić do odpowiednich urzędów.

Dodaj ogłoszenie