Niedzielne referendum w Krasnem musi się odbyć. Ale może to być głosowanie na próżno

Bartosz Gubernat
W Strażowie na budynku straży zawisł  baner przeciwników przyłączenia całej gminy do Rzeszowa. Niechętne zmianie granic są także władze gminy Krasne
W Strażowie na budynku straży zawisł baner przeciwników przyłączenia całej gminy do Rzeszowa. Niechętne zmianie granic są także władze gminy Krasne Krzysztof Łokaj
W niedzielę mieszkańcy gminy Krasne wypowiedzą się w referendum w sprawie przyłączenia ich do Rzeszowa. Nawet jeśli poprą taką zmianę, najprawdopodobniej do niej nie dojdzie. W ostatniej chwili pozytywną opinię w tej sprawie wycofali rzeszowscy radni. - Oszukali nas, wystraszyli się o własne stołki - komentują mieszkańcy sąsiedniej gminy.

Pomysł połączenia Rzeszowa z całą gminą Krasne nie jest nowy. Nigdy jednak nie był tak bliski realizacji. Po tym, jak wójt gminy odmówił zorganizowania w tej sprawie referendum, grupa działająca na rzecz przyłączenia do miasta odwołała się do sądu, a ten nakazał komisarzowi wyborczemu je ogłosić. Referendum wyznaczono na najbliższą niedzielę, 9 grudnia.

Niespodziewanie rzeszowscy radni we wtorek podjęli uchwałę, w której wycofali się z pozytywnej opinii dla połączenia Krasnego z Rzeszowem. A to oznacza, że nawet gdyby w Krasnem referendum wypadło po myśli zwolenników fuzji z miastem, rząd raczej nie zgodzi się na połączenie obu samorządów.

- Jesteśmy zawiedzeni postawą rzeszowskich radnych. Najpierw wciągnęli nas w pracę na rzecz zmiany granic, a teraz tak się zachowali. Włożyliśmy w to mnóstwo pracy i pieniędzy, chodziliśmy do sądu, walczyliśmy o referendum. Jestem rozgoryczony. Nawet jeśli miasto zechce wrócić do sprawy, ja już za tym chodził nie będę. Jestem rozgoryczony i zapewne w taki sam sposób myśli wiele osób w naszej gminie - mówi Benedykt Czajkowski, jeden z członków grupy działającej na rzecz przyłączenia gminy do Rzeszowa.

Referendum w Krasnem się odbędzie

Mimo negatywnej opinii radnych Rzeszowa, a wcześniej także radnych gminy Krasne, referendum w niedzielę się odbędzie. W godzinach 7-21 mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie w tej sprawie w sześciu lokalach: w Gminnym Ośrodku Kultury oraz w Szkole Podstawowej w Krasnem, w Zespole Szkół oraz Gminnym Przedszkolu w Malawie, w Zespole Szkół w Strażowie i szkole w Palikówce.

Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne o wynik referendum jest spokojny. Stanowiska radnych z Rzeszowa nie chce komentować.

- To ich suwerenna decyzja, my zajmujemy się swoimi sprawami. Mogę tylko podziękować radnym Rzeszowa, że do 2023 roku nie będą do pomysłu wracać. Dzięki temu zamiast co roku organizować konsultacje społeczne będziemy mogli skupić się na pracy dla gminy - mówi wójt Krasnego.

Dlaczego rzeszowscy radni się wycofali

Rzeszowscy radni argumentują, że z połączenia wycofali się z kilku powodów. To przede wszystkim brak zgody radnych z Krasnego, co w przypadku połączenia gmin oznaczałoby brak 100 mln zł bonusu z ministerstwa za zgodne połączenie gmin.

- Poza tym mieszkańcy, którzy na nas głosowali w ostatnich wyborach nie chcą znowu iść do urn. A ewentualne połączenie gmin oznaczałoby przedterminowe wybory, już w przyszłym roku - wyjaśnia Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

CZYTAJ TEŻ: Radni: Połączenie Rzeszowa z Krasnem tak, ale nie teraz

Andrzej Dec, szef rady miasta nie ukrywa, że jednym z argumentów była także obawa o utratę stanowisk w nowych wyborach.

- Ale to tylko jeden z argumentów. Przede wszystkim chodzi o to, że my musimy patrzeć na interes miasta, a to połączenie w tej chwili byłoby bardziej w interesie gminy. Jeśli ono zostanie dobrze zaplanowane i przygotowane, będę skłonny je poprzeć. Mogę pomóc w przygotowaniu takiego procesu, mam już nawet pomysł, jak to zrobić - przekonuje Andrzej Dec.

Jeśli w niedzielnym referendum w Krasnem weźmie udział minimum 30 procent uprawnionych, jego wyniki będą ważne i trafią do MSWiA. Jest jednak mało prawdopodobne, aby przy negatywnej opinii wojewody i obu rad rząd wyraził zgodę na połączenie gmin. Mimo to referendum musi się odbyć, a jego koszty pokryje gmina.


MATERIAŁ ARCHIWALNY: Mieszkańcy Krasnego manifestowali za przyłączeniem gminy do Rzeszowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niedzielne referendum w Krasnem musi się odbyć. Ale może to być głosowanie na próżno - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl