Niedziele handlowe 2022. Gdzie dziś zrobisz zakupy: Biedronka, Lidl, Auchan, inne sklepy, To ostatnia taka niedziela handlowa [30.01.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Według ekspertów na zakazie handlu w niedzielę wiele nie korzystają małe placówki, które mogą być otwarte we wszystkie niedziele jeśli pracuje w nich tylko właściciel. Klienci robią po prostu większe zakupy w sobotę w sieciiówkach, bo tam taniej.
Według ekspertów na zakazie handlu w niedzielę wiele nie korzystają małe placówki, które mogą być otwarte we wszystkie niedziele jeśli pracuje w nich tylko właściciel. Klienci robią po prostu większe zakupy w sobotę w sieciiówkach, bo tam taniej. Szymon Starnawski /Polska Press
Niedziela 30 stycznia to pierwsza w tym roku, jedna z siedmiu, niedziela bez zakazu handlu. Jednocześnie ostatnia niedziela z handlem dla sklepów, które w ostatnich miesiącach handlowały także w niedziele objęte zakazem, wykorzystując fortel "na placówkę pocztową". Od 1 lutego ta luka w prawie zostanie definitywnie zamknięta.

W historii polskiego handlu zamyka się dziś pewien rozdział. Od wtorku 1 lutego zaczyna obowiązywać nowe prawo, zgodnie z którym w 2022 r. handel będzie dozwolony tylko w siedem niedziel w roku - w tym w dwie w kwietniu i w dwie w grudniu, co oznacza, że będą też miesiące gdy w żadną niedzielę nie zrobimy zakupów w galerii czy innych miejscach, w których otwarte są duże sklepy.

Sklepy od lutego zostaną definitywnie zamknięte w niedzielę. Fortel na placówkę pocztową, który pozwala być otwartym tysiącom sklepów Biedronki, Lidla, Auchan i innych sieci także w niedziele formalnie objęte zakazem handlu przestaje działać i od lutego 2022 r. nie jest już aktualny.

Niedziela 30 stycznia jest zresztą jedną z siedmiu niedziel oficjalnie handlowych - mogą być więc czynne wszystkie sklepy, także nie stosujące fortelu na placówkę pocztową.

Od lutego wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe będą nieczynne. Zamknięte będą dyskonty, hipermarkety, markety budowlane i sklepy z elektroniką. Wracamy do sytuacji sprzed momentu, gdy sklepy masowo zaczęły stosować fortel legislacyjny „na placówkę pocztową”.

Przedsiębiorcy chcieliby handlować w niedzielę, klienci podzieleni

– Niestety oczekiwania społeczeństwa i przedsiębiorców nie są wysłuchiwane. W przededniu szczytu piątej fali pandemii zamyka się sklepy w niedzielę, co będzie generowało ścisk na zakupach w soboty. To decyzja zła. Szkodliwa z gospodarczego punktu widzenia, ale i dowód na to, że głos przedstawicieli handlu nie został wzięty pod uwagę przez parlamentarzystów. Ludzie chcą robić zakupy w niedzielę. Udowodniły to ostatnie miesiące – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Niedziele handlowe 2022

Zgodnie z nowymi przepisami, od lutego handel będzie możliwy tylko w sześć jeszcze niedziel 2022 roku:

  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Zakaz handlu w niedzielę 2022: branży będzie jeszcze trudniej
Nowe przepisy obowiązujące od 1 lutego 2022 r. nadal zawierają wyjątki od absolutnego zakazu handlu. Podobnie jak przed zmianą, niedzielny handel prowadzić mogą w swoich sklepach sklepach właściciele. Punkty i placówki pocztowe tylko pod warunkiem, że przychody z podstawowej działalności stanowią co najmniej 40 proc. obrotów.
Oczywiście legislator nie zamknął też na niedziele kwiaciarni, cukierni, aptek, sklepów w punktach sprzedaży paliw, na dworcach i lotniskach czy sklepów z pamiątkami.

W sezonie letnim(od 1 czerwca do 30 września) mogą handlować ponadto kupcy obracający materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych czy częściami zamiennymi do nich.

Zakaz handlu w niedziele 2022: przedsiębiorcy mają problem

Handel boryka się z wieloma problemami: braki kadrowe, ekspansja sektora e-commerce, presja inflacyjna. W ocenie wielu ekspertów, zniesienie zakazu handlu w niedziele byłoby szansą na uporządkowanie trudnej sytuacji tego sektora gospodarki.

– Zakaz handlu w niedzielę został zweryfikowany negatywnie. Utrzymywanie go, a wręcz zaostrzanie przepisów to działanie wbrew woli znacznej części społeczeństwa i wszystkich przedsiębiorców. To także działanie wbrew logice społecznej. Mamy pandemię, wiec rozłożenie handlu na jak najwięcej dni powinno być absolutnie automatyczne – podkreśla Hanna Mojsiuk.

Zakaz handlu w niedzielę 2022: rozwiązanie niekorzystne także dla małych?

Jak uważa dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Piotr Wolny, decyzja o ograniczeniu handlu w niedzielę jest negatywna nie tylko dla wielkich sieci, ale i dla mniejszych sklepów; tak naprawdę zakaz dotyka horyzontalnie cały sektor gospodarki, a rządzący nie do końca są tego świadomi.

- Zamknięte dyskonty czy ograniczony ruch w galeriach handlowych generuje efekt mrożący dla całego handlu. Po prostu wykluczamy niedzielę z naszego harmonogramu zakupowego i nie idziemy nie tylko do dyskontu, ale i do małego sklepu osiedlowego. Sieci handlowe zachęcają nas do robienia zapasów i wówczas wydajemy więcej pieniędzy w sobotę – mówi dr Piotr Wolny.

Zakaz handlu w niedziele 2022: oceny zwolenników i przeciwników

Zwolennicy zakazu handlu w niedzielę podkreślają niezmiennie, iż ma in na celu ochronę wartości fundamentalnych: spójności rodziny oraz wypoczynku w dni ustawowo wolne od pracy. Nie tylko przywoływane często jako przykład dyskryminacji lub co najmniej presji kasjerki w sklepach sieciowych bez tego zakazu musiałyby pracować niemal w każdą niedzielę.
Przeciwnicy zakazu handlu w niedzielę dla odmiany przywołują przykład studentów i innych osób chętnych do pracy dorywczo, którzy byli i są chętni do zastępowania etatowych pracowników handlu w dni świąteczne, a przez zakaz tracą okazję do zarobku.

- Zakaz handlu w niedzielę oceniamy negatywnie. Ostatnie miesiące udowodniły nam jasno i wyraźnie jakie są społeczne preferencje Polaków. Chcemy mieć gospodarczą wolność wyboru – dodaje dyrektor Wolny. Północna Izba Gospodarcza konsultowała swoje stanowisko z targowiskami oraz kupcami zrzeszonymi w Izbie. Zdecydowana większość opowiada się za swobodą handlu w niedzielę. – Takie decyzje powinny należeć indywidualnie do firm. Można przygotować rozwiązania, które będą premiować pracowników decydujących się na pracę w niedzielę. Nad takimi rozwiązaniami nikt nigdy nie pracował – mówi dyrektor Piotr Wolny.

Ostatecznie decydujący głos ma ustawodawca reprezentujący większość wyborców, od 1 lutego więc - niezależnie od opinii różnych grup zainteresowanych - będzie więc obowiązywał nadal zakaz handlu w niedziele i to w zaostrzonej formule.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu