Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niech tantiemy pozostaną w kraju". Muzycy apelują do nadawców publicznych

Julia Kalęba
Julia Kalęba
"Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom osobisty głos współczesnych im kompozytorów polskich" - apelują artyści.
"Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom osobisty głos współczesnych im kompozytorów polskich" - apelują artyści. Karol Makurat
Dochody kompozytorów i wykonawców muzyki poważnej są siłą rzeczy nieporównywalnie mniejsze niż muzyki rozrywkowej. Nie mamy też, jak widać również dziś, porównywalnej siły przebicia - napisali w liście do Polskiego Radia przedstawiciele polskich artystów.

FLESZ - Koronawirus. Rząd zaostrzył kwarantannę

- Prosimy, nie zapominajcie o muzyce współczesnej! - zaczęli swój list do Agnieszki Kamińskiej, Prezes zarządu Polskiego Radia przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Stowarzyszenia Artystów Polskich oraz Związku Artystów Scen Polskich. Wspólny apel w sprawie kompozytorów jest wynikiem niełatwej sytuacji, w której na co dzień się znajdują, pogłębionej obecnym kryzysem.

"Apelujemy do Programu Drugiego Polskiego Radia, który dysponuje bogatym zasobem nagrań radiowych, płytowych, w tym wydawnictw niszowych, takich jak m.in. Kronika Warszawskiej Jesieni, o wsparcie polskich kompozytorów i zwiększenie czasu antenowego dla prezentacji ich twórczości. Dotychczasowe pasma z muzyką współczesną takie jak „Fantazja Polska” czy „Nokturn” należy koniecznie rozszerzyć. Już od lat muzyka polska gościła w nich po północy; emitowana przeważnie w późnych godzinach nocnych i porannych, gdy mało kto mógł ją usłyszeć", czytamy w liście.

"Niech w tym trudnym czasie oprócz arcydzieł muzyki: Bacha, Mozarta czy Chopina, towarzyszy polskim słuchaczom i melomanom osobisty głos współczesnych im kompozytorów polskich – ze szczególnym uwzględnieniem twórców młodego pokolenia, którzy dopiero zaczynają swoją trudną życiową drogę, gdyż dla wielu z nich wolnych artystów, bez oszczędności, jest to szczególnie trudny moment", apelują artyści.

Polscy artyści przyłączyli się także do apelu skierowanego do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej przez Janusza Foglera – Prezesa ZAiKS, o czasowe zwolnienie opodatkowania tantiem dla twórców muzyki poważnej. "Niech tantiemy pozostaną w kraju – na czas kryzysu..." - zaapelowali.

Głosy poparcia zbierają pod internetową petycją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska