Niebezpieczne zabawki na rynku! UOKiK ostrzega przed ftalanami

OPRAC.:
Piotr Kotomski
Piotr Kotomski
Niebezpieczne zabawki
Niebezpieczne zabawki
Z 220 zbadanych na obecność ftalanów modeli zabawek 39 miało nieprawidłowości - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Największe przekroczone stężenie ftalanów jakie stwierdzono było 300-krotne. Urząd ostrzega, że to niebezpieczne dla zdrowia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) informuje o wynikach kontroli zabawek pod kątem obecności ftalanów. W 18 proc. zbadanych modeli stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia tych szkodliwych substancji. Największe przekroczenie normy było 300-krotne!

Ftalany są niebezpieczne

Ftalany to niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne stosowane do zmiękczania plastiku. W wysokich stężeniach mogą powodować zaburzenia płodności, uszkodzenia narządów, a nawet nowotwory.

"W wysokim stężeniu ftalany są niebezpieczne dla zdrowia – mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworami" - twierdził UOKiK.

Urząd dodał, że aby nie kupować nieoznakowanych zabawek. Upewnij się, że zabawka ma znak CE – to deklaracja producenta, że produkt spełnia odpowiednie wymagania unijne; możesz wtedy domniemywać, że będzie bezpieczny

UOKiK skontrolował 220 modeli zabawek

UOKiK skontrolował 220 modeli zabawek dostępnych na polskim rynku. W 39 z nich (18%) stwierdzono niedopuszczalne stężenie ftalanów. W 46 zabawkach (21%) ujawniono nieprawidłowości formalne, takie jak brak wymaganych ostrzeżeń, instrukcji używania, deklaracji zgodności lub danych producenta/importera.

Zagrożone są przede wszystkim małe dzieci, które często wkładają zabawki do ust. UOKiK apeluje do rodziców o ostrożność i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo zabawek. Należy kupować zabawki tylko z pewnych źródeł, sprawdzać ich oznakowanie i stan techniczny.

UOKiK ostrzega przedsiębiorców przed wprowadzaniem do obrotu niebezpiecznych zabawek. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogą zostać wszczęte postępowania administracyjne i nałożone kary.

Co zrobić, jeśli kupiliśmy niebezpieczną zabawkę?

  • Należy zgłosić to do UOKiK-u lub najbliższego inspektoratu Inspekcji Handlowej.
  • Możemy też zwrócić zabawkę do sklepu i żądać zwrotu pieniędzy.
  • Pamiętajmy: bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze!

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl