Niebezpieczna sytuacja na rynku pracy. Mamy się czego bać?

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Barometr Ofert Pracy wykazał, że w grudniu nastąpił największy spadek ofert pracy w całym minionym 2023 roku. Problem najbardziej dotknął zawodów "wysokotechnologicznych", a najmniej pracy fizycznej. Skąd się wzięły takie wyniki i czy są powody do obaw?

Spis treści

Grudzień najgorszy na rynku pracy

Twórcy Barometru Ofert Pracy - Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie i Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomocznich zwrócili uwagę, że w grudniu barometr "mocno zanurkował", na co największy wpływ miało mieć regularne znikanie prac sezonowych.

"Był to już piąty miesiąc z rzędu, w którym wartość wskaźnika spadła. (...) Skala redukcji ofert pracy w samym grudniu była największa w 2023 r., choć mniejsza niż w grudniu 2022 r." - poinformowali autorzy badania.

Zwrócili uwagę, że na skutek obecnego spadku, wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od prawie trzech lat i zbliżyła się "covidowego dna".

"Pod względem długości okresu ograniczania liczby ogłoszeń o pracy zbliżamy się do kryzysu finansowego, podczas którego liczba wakatów malała przez niemalże dwa lata" - dodali.

Pozostaje niskie bezrobocie

Zaznaczyli jednak, że bezrobocie, utrzymuje się na "rekordowo niskim poziomie". Jak podali autorzy badania, w samym listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego, wyłączając sezonowość, pozostała na poziomie sprzed miesiąca - 5,2 proc.

"Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w ciągu całego roku nieco spadło. Aktywność rekrutacyjna pracodawców była z kolei systematycznie ograniczana" - dodano.

Jak zauważyli eksperci, "niemal we wszystkich kategoriach liczba ofert pracy ogłoszonych w ostatnim kwartale 2023 r. zmalała. Największe spadki notujemy w przypadku zawodów wysokotechnologicznych".

Co na rynku pracy w 2024 roku?

Zdaniem ekspertów, sytuacja na rynku wakatów na początku 2024 roku nie będzie sprzyjająca z uwagi na kilka czynników. Są to przede wszystkim: sezon zimowy, podniesienie płacy minimalnej i waloryzacja "500 plus".

"Ostatnie dwa działania mogą przyczynić się do zwiększenia presji płacowej i to nie tylko wśród beneficjentów podwyżek. A to z kolei zwiększy koszty przedsiębiorców i zniechęci ich do nasilania akcji rekrutacyjnej" - ocenili autorzy.

Spadek we wszystkich województwach

Poinformowali też, że w grudniu spadek liczby ogłoszonych ofert zatrudnienia odnotowano we wszystkich województwach.

"Relatywnie w największym stopniu zmalała liczba ogłoszeń o pracy w woj. podlaskim, świętokrzyskim oraz śląskim" - wyjaśniono.

Zaznaczyli, że "pomijając grudzień, w którym spadki miały wyjątkowo duży i powszechny charakter, w całym 2023 r. stosunkowo dobra sytuacja utrzymywała się jedynie dla pracowników wykonujących prace fizyczne niewymagające zaawansowanych kwalifikacji" oraz dodali, iż w perspektywie historycznej zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest obecnie bliskie "rekordowemu".

Zawody z najgorszą sytuacją

Jak zauważyli autorzy badania w pozostałych grupach wakatów, w tym przede wszystkim w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych, spadki w całym 2023 r. były "wyraźnie większe" i "uległy akceleracji" w porównaniu do 2022 r. Ich zdaniem - to efekt dekoniunktury i droższego pieniądza, który ogranicza potencjał rozwojowy przedsiębiorstw.

"Innym czynnikiem był uprzedni, znaczący wzrost zapotrzebowania na pracowników o wysokich kwalifikacjach obserwowany w trakcie odbudowy covidowej, co doprowadziło do nasycenia się tego popytu w 2023 r." - wyjaśnili.

Wskazano, że jedyne nowe ogłoszenia w grudniu, których i tak było niewiele, związane były z badaniami i rozwojem. Pozostałe notowały spadki, a największe wystąpiły w zawodach związanych z programowaniem, handlem internetowym i teleinformatyczną administracją.

Wskazano, że w grudniu względnie największe spadki ofert pracy wystąpiły w zawodach związanych ze wsparciem telefonicznym (call center), pracą w działach zakupów oraz bankowości. "Wyraźnie trudniej" niż przed rokiem o pracę jest obecnie grafikom, pracownikom działów zakupów firmowych, specjalistom ds. zarządzania zasobami ludzkimi, pracownikom call center oraz finansistom.

Podkreślono też, że jeśli chodzi o wakaty, to lepsza sytuacja dotyczyła prawników, pracowników biurowych oraz tych zajmujących się obsługą klienta.

"Spadki w skali roku w tych kategoriach były najmniejsze i co ważne uległy zmniejszeniu w porównaniu do 2022 r." - zaznaczono.

Te zawody są stabilne

Zauważono, że w budowlance oraz w zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy liczba ogłaszanych ofert pracy przez większość 2023 r. oscylowała wokół stałego poziomu, a dopiero w końcu roku spadła.

Dodano, że w grudniu więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się jedynie w branży medialnej, w której od lat obserwowany był wyraźny spadkowy trend.

"Branża turystyczna pozostaje jedyną kategorią spośród wszystkich badanych ofert pracy, dla której liczba wakatów ogłoszonych na koniec 2023 r. była większa od wartości na początku 2023 roku. W logistyce grudzień 2023 r. był z kolei dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym liczba wakatów zmalała" - zaznaczyli eksperci.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl