Nie żyje Władysław Nycz, Żołnierz Niezłomny z Rzeszowa

  Nie żyje Władysław Nycz, Żołnierz Niezłomny z Rzeszowa

  opr. ape

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Zmarł mjr Władysław Nycz, ps. „Sokół”, „Ewa”. Pogrzeb odbędzie się 19 grudnia.
  Nie żyje Władysław Nycz, Żołnierz Niezłomny z Rzeszowa

  ©archiwum AK Rzeszów

  Władysław Nycz był harcerzem „Szarych Szeregów”, żołnierz Okręgu Krakowskiego, Obwodu Rzeszowskiego, Placówki Strzyżów Armii Krajowej w latach 1943 – 1944, weteran walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, uczestnik akcji „Burza”, członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu Rzeszowskiego w latach 1946 – 1947, wydawca i kolporter winowskiej prasy podziemnej „Ku Wolności”, aresztowany 9.01.1948 r., więziony na Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, po ciężkim śledztwie skazany przez komunistyczne władze na 13 lat więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na 5 lat oraz
  przepadek mienia. Karę więzienia odbywał we Wronkach, skąd został zwolniony warunkowo w 1955 r.
  Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie pełnił obowiązki skarbnika. Należał także do Stowarzyszenia „Szarych Szeregów”, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

  Odznaczony: Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Niezłomnych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walki o Niepodległość z Mieczami, Krzyżem Wolności i Niepodległości, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem.

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 grudnia o godz. 12:00, w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Śp. mjr w st. spocz. Władysław Nycz spocznie na cmentarzu w Rzeszowie-Staroniwie.  zobacz też: 200 żołnierzy mianowanych oficerami. "Jesteście elitą narodu"

  Źródło:TVN24/x-news

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo