Nie żyje syn ostatniego króla Włoch. Vittorio Emanuele di Savoia miał 86 lat

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 12 lat
W wieku 86 lat zmarł Vittorio Emanuele di Savoia. Był synem ostatniego króla Włoch Humberta II z dynastii Sabaudzkiej. O śmierci mężczyzny poinformowała jego rodzina. Na zmarłym od 1978 roku ciążyła łatka mordercy, kiedy to w sierpniu śmiertelnie postrzelił 19-letniego niemieckiego studenta Dirka Hamera.

Spis treści

Kadr pochodzi z Netflixowego dokumentu o di Savoi. Dokument został wydany w 2022 roku
Kadr pochodzi z Netflixowego dokumentu o di Savoi. Dokument został wydany w 2022 roku Instagram/Astrea Films

Nie żyje syn ostatniego króla Włoch. Nigdy nie nacieszył się tytułem

Vittorio Emanuele di Savoia urodził się w Neapolu w 1937 roku. Jego ojcem był Humbert II, czyli ostatni król Włoch. Po zaledwie 33 dniach panowania oddał władzę. Wszystko stało się po wynikach referendum, w których Włosi opowiedzieli się za wprowadzeniem republiki. Upokorzony Humbert II abdykował wraz z rodziną do Genewy. Zmarł w 1983 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Łatka mordercy. Co stało się na Korsyce w 1978 roku?

W sierpniu 1978 roku Vittorio Emanuele di Savoia był na Korsyce z żoną i synem. W nocy odkrył, że ktoś ukradł jego ponton przymocowany do łodzi. Zabrał ze sobą karabin i oddał dwa strzały. Jeden z pocisków trafił śpiącego na łodzi 19-letniego Dirka Hamera. Młody mężczyzna zmarł po czterech miesiącach walki o życie. Vittorio Emanuele di Savoia przyznał się do postrzelenia mężczyzny. Potem jednak wycofał się ze swoich zeznań. Przez czterdzieści lat był "ścigany" przez siostrę zamordowanego studenta, która na pogrzebie brata, wrzucając swój pierścionek do trumny, zapowiedziała zemstę.

Emanuele di Savoia był też nazywany Wiktorem Emanuelem IV. Przebywał na wygnaniu do 2002 roku. Dopiero wtedy z konstytucji wykreślono zapis o zakazie powrotu męskich potomków rodziny di Savoia do Italii. W 2007 roku, wraz ze swoim synem starali się o odszkodowanie od państwa włoskiego. Miało opiewać na aż 260 mln euro i być przyznane tytułem strat finansowych i krzywd moralnych, a także zwrotu nieruchomości. Wniosek został odrzucony przez ówcześnie rządzących.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl