Nie żyje prof. Edmund Wnuk-Lipiński. Miał 71 lat

  Nie żyje prof. Edmund Wnuk-Lipiński. Miał 71 lat

  Lucjan Strzyga

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 71 lat. Przejdzie do historii nie tylko jako tytan polskiej socjologii, ale też jako literat. Jego trylogia z gatunku science fiction wciąż znajduje nowych czytelników.
  Edmund Wnuk-Lipiński

  Edmund Wnuk-Lipiński ©Mariusz Kubik/Wikipedia/gdfl

  O śmierci socjologa poinformował Stanisław Mocek, obecny rektor Collegium Civitas, jednej z bardziej prestiżowych humanistycznych uczelni w Polsce. To nie przypadek. Edmund Wnuk-Lipiński był prezydentem i rektorem tej uczelni w latach 2006-2012. Do końca życia pozostał jej honorowym rektorem.

  Zresztą lista uczelni, które zakładał lub na których uczył, jest imponująca. To też nie był przypadek, ponieważ jedną z idei, które towarzyszyły Wnukowi-Lipińskiemu, było przekonanie, że o sile państwa decyduje jakość jego życia naukowego. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. "Za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie".


  Pochodził z kaszubskiej Suchej, tej nieopodal Kartuz, gdzie urodził się w 1944 r. Pomorski upór zaprowadził go na Uniwersytet Warszawski, gdzie przeszedł całą ścieżkę naukową, konsekwentnie uzyskując stopnie: doktora, doktora habilitowanego, profesora nauk humanistycznych. Specjalizował się w rzadkiej w polskiej nauce dziedzinie - socjologii polityki wyjaśniającej zjawiska walki o władzę i sprawowania władzy w zinstytucjonalizowanych formach życia społecznego.

  Sumienny, dokładny, obowiązkowy - wspominają go dziś dawni studenci. Stroniący od polityki, ale trzymający wysoko moralne standardy wykładowcy akademickiego. "Mojemu pokoleniu przyszło żyć w ciekawym, choć pokojowym momencie historycznym. Od kilku stuleci Polska nie przeżywała tak długiego okresu bez wojen czy choćby powstań (...). Tym razem Polacy okazali się mądrzy przed szkodą, choć to niebywałe osiągnięcie jest przez część elity politycznej i kulturalnej traktowane z lekceważeniem, by nie powiedzieć - z pogardą" - napisał we wspomnieniach "Światy równoległe. Autobiografia subiektywna w sensie ścisłym". Nie doczekał jej premiery, zmarł dwa tygodnie przez jej debiutem na rynku.

  Powyższy fragment dobrze ilustruje podejście Wnuka-Lipińskiego do rzeczywistości: potrzebę budowania struktur obywatelskich, kult nauki, mądre spojrzenie na państwo. Zacytujmy inny fragment tej książki: "Żyliśmy w spokojnych czasach długo. Dziś jednak nad Europą Wschodnią zbierają się chmury. Sen o stabilnej geopolityce prysł wraz z aneksją Krymu przez Rosję. Może na tym się skończy, a może nie. Tym razem jednak będziemy po właściwej stronie, co nie oznacza, że nie ma powodu do zmartwień".

  Pobrzmiewają tu echa wielkiej polityki, pamiętajmy jednak, że Edward Wnuk-Lipiński był przede wszystkim naukowcem wizjonerem i sprawy nauki leżały mu na sercu najbardziej. Nawet gdy został doradcą do spraw polityki społecznej w Solidarności, akcentował przede wszystkim kwestie przyszłości polskiego życia akademickiego. Podobnie, gdy z ramienia opozycji demokratycznej brał udział w obradach Okrągłego Stołu i kiedy w latach 1989-1991 kierował zespołem doradców naukowych przy Obywatelskim Klubie Parlamentarnym.

  Już z tego widać, że zapisał wzorową kartę polskiego obywatela w tzw. trudnych czasach. Społecznikowskie zacięcie i dystans do mieszania się w bieżące polityczne wojenki pozwalały mu na unikniecie światopoglądowego zaszufladkowania. Choć on sam potrafił zaskakiwać - choćby wtedy, gdy kojarzony z szeroko rozumianą prawicą zgłosił w 2010 r. akces do komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w przedterminowych wyborach prezydenckich.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo