Nie żyje Józef Warchoł - sportowiec i skandalista. Miał 51...

  Nie żyje Józef Warchoł - sportowiec i skandalista. Miał 51 lat

  Krzysztof Marczyk, Rafał Wolny (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  -Na triumf w mistrzostwach świata w kick boxingu Józef Warchoł czekał do 2001 roku. - Życie to jest walka, a ja zawsze daję z siebie wszystko. Nigdy

  -Na triumf w mistrzostwach świata w kick boxingu Józef Warchoł czekał do 2001 roku. - Życie to jest walka, a ja zawsze daję z siebie wszystko. Nigdy nie odpuszczam, czy się to komuś podoba, czy nie. Zawsze walczę o swoje - zwykł mawiać koszalinianin ©Polska Press

  Józef Warchoł, znany koszalinianin zmagał się z problemami zdrowotnymi. Odnosił sukcesy sportowe, był trenerem, ale też wywoływał skandale.
  -Na triumf w mistrzostwach świata w kick boxingu Józef Warchoł czekał do 2001 roku. - Życie to jest walka, a ja zawsze daję z siebie wszystko. Nigdy

  -Na triumf w mistrzostwach świata w kick boxingu Józef Warchoł czekał do 2001 roku. - Życie to jest walka, a ja zawsze daję z siebie wszystko. Nigdy nie odpuszczam, czy się to komuś podoba, czy nie. Zawsze walczę o swoje - zwykł mawiać koszalinianin ©Polska Press

  Józef Warchoł w ostatnim czasie był przede wszystkim trenerem Fight Clubu Koszalin. Wcześniej jednak w swojej karierze zawodniczej osiągnął wiele sukcesów sportowych. Został m.in. zawodowym mistrzem świata w kick boxingu, dwukrotnym mistrzem Europy. Dziewięć razy zdobywał mistrzostwo Polski w kick boxingu. Na arenie krajowej triumfował także w boksie i karate kyokushin. Pod koniec kariery brał udział - bez powodzenia - w walkach w formule MMA.
  Podopieczni Józefa Warchoła w klubie odnosili wiele sukcesów, także na arenie międzynarodowej. Wychował kilkunastu medalistów mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Ostatnio sporym osiągnięciem pochwalić się mógł Konrad Kozłowski. Podczas 22. Mistrzostw Polski juniorów w Wałczu zdobył złoty medal w kategorii średniej (75 kg).

  "Pierwsza pięść Koszalina", jak mówił sam o sobie, był postacią kontrowersyjną i mocno angażującą się w życiu publicznym. Zmarł we wtorek rano w szpitalu w Koszalinie, borykając się z problemami zdrowotnymi. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że wcześniej w ciągu kilku miesięcy wile razy przebywał w szpitalu. Miał 51 lat. Był osobą lubiącą żyć w świetle reflektorów. Wzbudzał swoim zachowaniem wiele emocji, najczęściej skrajnych. Skupiał na sobie uwagę nie tylko środowiska sportowego, ale też politycznego. Józef Warchoł - człowiek z charakterem, ale o dwóch obliczach Przez lata dał się poznać mieszkańcom głównie z kontrowersji, ale ci, którzy znali Józefa Warchoła bliżej, zapamiętają go pozytywnie.

  "Pierwsza pięść Koszalina" równie często co z przyczyn sportowych, pojawiał się w świadomości publicznej przy okazjach niezwiązanych ze sportem. Zwykle kontrowersyjnych, jak w popularnym swego czasu programie "Big Brother", z którym pożegnał się po tym, jak na oczach widzów w całej Polsce uderzył jednego z uczestników, a następnie zaprezentował próbkę swojej siły i umiejętności na... drzwiach. Koszalinianie znali go już wówczas jako "szeryfa". Zyskał to miano za bezkompromisową walkę z wszystkim, co uznawał na niewłaściwe - często z użyciem siły. W jednym z kołobrzeskich hoteli pobił gangstera w obronie okradzionej kobiety, na terenie Gwardii poszarpał arbitra, który palił papierosa mimo zakazu. Walczył też o zakaz sprzedaży alkoholu w tamtejszym pubie. Gdy jechał rowerem i samochód zepchnął go na pobocze, dogonił kierowcę, wyciągnął z auta i wezwał policję.

  Konsekwencje w końcu spotkały go za interwencję w galerii Kosmos. Zirytowany ciągłymi hałasami uprzykrzającymi życie mieszkańcom budynku, w którym mieszkał, Warchoł groził i poszarpał pracowników, za co został skazany na rok w zawieszeniu. Ostatecznie jednak mieszkańcy już więcej nie skarżyli się na poranne hałasy z galerii... Sportowiec był też aktywny politycznie. Najpierw bezpośrednio angażował się w działalność partyjną w PiS czy Samoobronie, z której list startował do Rady Miejskiej, ale bez powodzenia. W ostatnich latach skupiał się na atakowaniu rządzącej Koszalinem PO, prezydenta Piotra Jedlińskiego oraz posła Stanisława Gawłowskiego, których oskarżał o oszustwa. Atakował przede wszystkim werbalnie - z Trybuny Obywatelskiej czy w trakcie oficjalnych uroczystości, ale miał także naruszyć nietykalność głowy miasta. - To złodzieje i hochsztaplerzy, a ich czas się skończy - przekonywał, ale jego argumenty ginęły w zalewie niepotrzebnej agresji.

  - Ta "aktywność" polityczna to było coś niepotrzebnego, powinien poprzestać na tym, w czym był dobry - uważa Tomasz Różański, założyciel i trener klubu bokserskiego Róża Karlino, a w latach 90. podopieczny Józefa Warchoła i pierwszy z jego licznych mistrzowskich wychowanków. - Najpierw pracowałem z Józkiem jako zawodnik, później współpracowałem jako trener i wiele się od niego nauczyłem - wspomina, dodając, że ci, którzy znali Warchoła na co dzień wiedzieli, że nie zawsze jest furiatem, jakim jawił się w życiu publicznym. - To był typowy bliźniak, a więc miał dwie twarze: z jednej strony osoby głęboko religijnej, potrafiącej poświecić się podopiecznym, a z drugiej właśnie człowieka, który nie do końca potrafi zapanować nad zachowaniami. Ja jednak zapamiętam go pozytywnie, jako człowieka z charakterem. Może nie zawsze go dobrze ukierunkowywał, ale go miał, a takich nie zostało wielu - kwituje Tomasz Różański.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krew na

  pablo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ..ale jak pamiętam doprowadził do samobójstwa pewną niewinną kobietę. o tym się już nie pisze.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  samo...

  ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  tak, z rodziny swojej...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cicho

  normalni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  łeb sprawie ukręcili.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo