Nie warto czekać biernie na koniec pandemii. Miej biznesowy plan na kryzys

Partnerem cyklu jest Bank BNP Paribas
Przedsiębiorcy, którym przyszło zmagać się z sytuacją spowodowaną pandemią Covid-19, często próbują „przeczekać” całą sytuację. Taka postawa może być prostą drogą do upadku biznesu. Jeśli firma ma wyjść z kryzysu obronną ręką, już teraz trzeba oszacować wszelkie możliwe ryzyka ale też szanse, związane ze spowodowanymi epidemią zmianami na rynku.

Jak utrzymać płynność finansową w firmie?

W sytuacji nagłego i szerokiego lockdownu gospodarki, dla wielu branż kluczową kwestią było i jest utrzymanie płynności finansowej w firmie. Wiele dotychczasowych rozwiązań, przyjmowanych przez rząd w tarczach antykryzysowej i finansowej, służyło bezpośredniemu wsparciu dla firm w tej właśnie kwestii. Najprościej mówiąc, chodzi o to, by firmy mogły uniknąć rozwiązania trudnej sytuacji poprzez redukcje zatrudnienia czy jednostronne zawieszenie obsługi wierzytelności. Bo takie decyzje bezpośrednio przekładają się na kondycję firmy i jej pozycje konkurencyjną już w okresie odmrażania gospodarki.

Przedsiębiorcy nadal muszą brać pod uwagę prognozy mówiące, że na jesieni może czekać nas kolejna fala epidemii, a więc i kolejne ograniczenia w prowadzeniu wielu działalności gospodarczych.

Od czego więc dzisiaj zależy sukces firmy i jej optymalne przygotowanie na możliwe scenariusze. Odpowiedź jest pozornie prosta: od maksymalnego wykorzystania posiadanych zasobów, wyboru dostępnych możliwości wsparcia i przygotowaniu się na rozwój sytuacji w scenariuszu pozytywnym i w wariancie, kiedy pandemia nie będzie chciała szybko odejść. I jeszcze – od analizy zmian w zachowaniach społecznych, które pandemia już wywołała i oceny, które z nich będą trwałe.

Umiejętność korzystania z pomocy

Warto najpierw podpatrzyć tych konkurentów, którzy z pierwszego etapu pandemii wychodzą obronną ręką, a działają w branżach, które podlegały ograniczeniom. Co sprawiło, że tak się stało? Po pierwsze firmy te skorzystały z tych działań pomocowych, zawartych w tarczach antykryzysowych, które były dla nich optymalne.

Firmy mogły to zrobić, go dysponowały dokładnymi analizami swojej sytuacji finansowej - zarówno od strony przychodów, jak i kosztów. Dzięki temu mogły oszacować wielkość luki finansowej, a co za tym idzie, właściwie dobrać rządowe wsparcie, by przetrwać kolejny okres zawieszenia gospodarki.

Praca zdalna zmienia polskie firmy

Pandemia prawdopodobnie na zawsze zmieni podejście firm do tematu pracy zdalnej.

Według badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną Grafton Recruitment, aż 64% pracowników po powrocie do biura chce częściej korzystać z możliwości pracy zdalnej (większość co najmniej jeden lub dwa dni w tygodniu).

Z kryzysem najlepiej radzą sobie te firmy, które sprawnie dostosowały się do tych nowych warunków pracy. Informatycy, we współpracy z działami marketingu, przekierowywali sprzedaż z jednego kanału dystrybucji na inny, co pozwoliło często na minimalizowanie przerw w dochodach. Jako przykład może posłużyć tu przejście ze sklepu stacjonarnego na stronę e-commerce w internecie lub ze szkoleń stacjonarnych na ich wersje on-line.

Teraz pozostaje iść za ciosem – przeprowadzić dokładną analizę, na ile pracownicy byli gotowi do pracy zdalnej, a w dalszej kolejności przejrzenie systemów i procesów firmowych pod kątem cyberbezpieczeństwa.

Zarządzanie personelem

Zdecydowanie wygrywają też dotąd ci, którzy w kreatywny sposób potrafili zarządzać swoim personelem, np. poprzez weryfikację zakresu obowiązków pracowników, a w razie potrzeby wyznaczenia im nowych zadań.

Niektóre firmy poszły nawet o krok dalej i zupełnie przekwalifikowały zatrudnionych. Na przykład wiele firm turystycznych przekierowało część pracowników do pracy nad ofertą na początek 2021 roku, uwzględniającą tereny mniej dotknięte pandemią.

Jeśli firma ma mieć po pandemii przed sobą jakąś przyszłość, wszelkie wynikające z nowej rzeczywistości rozwiązania musi wdrażać już teraz. Niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej i skali związanego z tym spowolnienia gospodarczego, postawa „jakoś to będzie” nie jest już żadnym pomysłem na biznes.

Dodaj ogłoszenie