Nie tylko samochód i smartfon. Warto też ubezpieczyć życie

Materiał informacyjny
Warto objąć ochroną to, co najważniejsze
Coraz chętniej ubezpieczamy laptopy, tablety i smartfony. Po nabyciu nowego auta kupujemy autocasco. Rośnie liczba polis nieruchomości. A co z życiem? To najważniejsze, co mamy, dlatego warto kupić ubezpieczenie na życie.

Znaczenie ubezpieczeń na życie pokazują dane statystyczne. W 2018 r. wartość odszkodowań i świadczeń z tych ubezpieczeń wyniosła 21,5 mld zł. Wypłaty otrzymało blisko 5 mln Polaków. Tymczasem ciągle chętniej ubezpieczamy majątek niż nasze życie. O ile składki w ubezpieczeniach życiowych w ubiegłym roku wyniosły 21,7 mld zł, to w ubezpieczeniach majątkowych było to 40,4 mld zł.

Do czego przyda się polisa na życie?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w dramatycznych sytuacjach losowych opieranie się tylko na wsparciu krewnych może nie zapewnić bezpieczeństwa finansowego naszym bliskim. Z badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie Unum Życie wynika, że w razie śmierci głównego żywiciela rodziny środki na rachunki w 29 proc. pochodziłyby z pożyczki bądź kredytu, w 28 proc. z oszczędności, w 25 proc. - z polisy na życie, a w 11 proc. - z kapitału emerytalnego.

Ubezpieczenie na życie ma 44 proc. Polaków, a główną przyczyną zakupu tego ubezpieczenia jest potrzeba zapewnienia bliskim wsparcia finansowego w razie śmierci ubezpieczonego: 22 proc. ankietowanych deklaruje, że kupiło polisę na życie z powodu odpowiedzialności za rodzinę, 7 proc. nie chce obciążać najbliższych swoimi zobowiązaniami finansowymi, a 13 procentom respondentów, głównie starszych, przyświecała myśl o kosztach pochowki i pogrzebu.

Polisa na życie służy zabezpieczeniu rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale możemy także zapewnić sobie wsparcie w razie innych poważnych zdarzeń skutkujących ograniczeniem możliwości zarabiania pieniędzy. I tak ochronę można rozszerzyć także na wypadek trwałego inwalidztwa czy poważnego zachorowania.

Jak kupić dobrą polisę?

Przy zakupie ubezpieczenia na życie warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

Pierwszym krokiem, który się powinno podjąć przy decyzji o ubezpieczeniu to znalezienie zaufanej osoby – agenta lub doradcy. Najlepiej z polecenia, bo to daje komfort, że trafi się na osobę profesjonalną, z dobrą opinią, uczciwą, rzetelną i kierującą się w swojej pracy takimi wartościami, które sprawią, że będziemy się czuć w dobrych rękach. Za agentem musi stać towarzystwo hołdujące tym samym wartościom, zatem kultura danej organizacji ma znaczenie

– radzi Radosław Kurzawa, agent Unum Życie, Senior Consulting Life Protection Advisor i członek MDRT.

Jak podkreśla Radosław Kurzawa, ważna jest oferta, rozumiana nie tylko jako sam produkt, ale jako sposób dopasowania go do rzeczywistych potrzeb klienta i jego możliwości finansowych. Proces ubezpieczania powinien być poprzedzony rzetelną i dogłębną analizą potrzeb klienta, tak aby plan w rzeczywisty sposób zabezpieczał klienta i jego bliskich.

Profesjonalny doradca pomoże dopasować zakres ubezpieczenia do rzeczywistych potrzeb

Profesjonalny doradca pomoże dopasować zakres ubezpieczenia do rzeczywistych potrzeb

Decydując się na zakup, nie powinniśmy kierować się jedynie ceną, ale zakresem ochrony i sumą ubezpieczenia, która powinna zapewnić pokrycie zobowiązań oraz dać rodzinie środki finansowe wiele miesięcy, a nawet lat po naszej śmierci czy ciężkiej chorobie bądź wypadku.

Przykładowo w Unum Życie dla mężczyzny 35-letniego polisa na całe życie z sumą ubezpieczenia 50 tys. zł wiąże się ze składką w wysokości 1170,50 zł rocznie. Dodatkowe ubezpieczenie terminowe na życie z malejącą sumą 30 ubezpieczenia - 30 letnie z suma ubezpieczenia 200 tys. zł to koszt 808 zł rocznie, ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania do wieku 40 lat – 227,50 zł i Ubezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku, także do 40 lat – 240 zł rocznie. Łączna składka za polisę na życie o sumie ubezpieczenia 250 000 zł i dodatkowych ubezpieczeniach chorobowych i wypadkowych wynosi 2446 zł rocznie, a w przypadku płatności miesięcznych wychodzi to jedynie 220,15 zł.

Czytaj także: Dlaczego coraz częściej kupujemy polisy na życie?

Do oszacowania wysokości sumy ubezpieczenia potrzebujemy wiedzy na temat wysokości naszych comiesięcznych zobowiązań finansowych, opłat i kosztów utrzymania. Niemal co drugi ankietowany przez Ipsos na zlecenie Unum Życie uważa, że suma ubezpieczenia w polisie na życie powinna wynosić ponad 100 tys. zł. To pokazuje, że Polacy ostrożnie podchodzą do zabezpieczenia potrzeb rodziny, gdyż taka suma wystarczy zaledwie na parę lat.

Wysokie czynsze, niewielu klientów. Restauratorzy zamykają biznesy.

Wideo

Dodaj ogłoszenie