Nie tylko Orla Perć – poznaj najtrudniejsze szlaki w polskich górach. Gdzie należy szczególnie uważać podczas wyprawy?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Góry – choć piękne – mogą być bardzo niebezpieczne i zdradliwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wędrówki. Za najtrudniejsze pasmo górskie w Polsce uważa się Tatry, chociaż istnieje wiele innych ścieżek o dużym stopniu trudności. Zobaczcie najtrudniejsze szlaki w polskich górach – to nie tylko Orla Perć. Gdzie jeszcze trzeba bardzo uważać podczas wyprawy?

Spis treści

Najtrudniejsze szlaki w Polsce. Gdzie trzeba być czujnym?

Przełęcz Krzyżne
CC BY 3.0

Piękne i niebezpieczne – takie są niektóre trasy piesze w krajowych górach. Ich przejście wymaga skupienia, przygotowania i przede wszystkim doświadczenia. Wikipedia.org / ToSter / CC BY 3.0

Jeżeli nie macie dużego doświadczenia w górskich wyprawach, uprzedzamy: lepiej zrezygnujcie z większości wymienionych tras. Aby poradzić sobie w warunkach, które można napotkać na niektórych odcinkach, potrzeba świetnej kondycji, opanowania, przygotowania i przede wszystkim – doświadczenia lub osoby doświadczonej u boku. Oczywiście, szlaki w Tatrach są dużo bardziej wymagające od tych w m.in. Gorcach (i prawdopodobnie żaden nie dorównuje poziomem trudności Orlej Perci), nie oznacza to jednak, że można tam sobie pozwolić na utratę czujności. Na naszej subiektywnej liście najtrudniejszych tras pieszych w polskich górach znajdziecie miejsca w:

  • Tatrach,
  • Karkonoszach,
  • Górach Świętokrzyskich,
  • Gorcach,
  • Beskidach,
  • Bieszczadach.

Poznaj najtrudniejsze szlaki w krajowych górach:

Bezpieczeństwo w górach, czyli rozwaga przede wszystkim

Górskie wędrówki to zajęcie bardzo satysfakcjonujące, chociaż w niektórych przypadkach równie niebezpieczne. Chcąc podziwiać piękne krajobrazy każdy piechur powinien przestrzegać podstawowych zasad – to m.in. śledzenie prognozy pogody i oficjalnych komunikatów, bez względu na porę roku. Bardzo ważnym elementem wycieczek w góry jest przygotowanie kondycyjne, ale nie tylko – warto zadbać o zabranie odpowiedniego prowiantu, posiadanie obuwia z odpowiednią podeszwą i usztywnieniem oraz specjalnej odzieży i akcesoriów, które dadzą wam jak najwięcej swobody ruchu. Nad bezpieczeństwem w polskich górach czuwają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) – przed wyruszeniem na podbój szlaków warto zapisać sobie numer alarmowy 985.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Nie tylko Orla Perć – poznaj najtrudniejsze szlaki w polskich górach. Gdzie należy szczególnie uważać podczas wyprawy? - Strona Podróży

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AAK111
Przeszedłem Tatry wzdłuż i wszerz po stronie polskiej i słowackiej w każdych warunkach i przy każdej pogodzie. Dlatego zdecydowałem się przedstawić moje sugestie dla tych, którzy z Tatrami nie mieli styczności a marzą o Orlej Perci. Jeżeli chcemy chodzić w Tatry i zdobyć Orlą Perć zacznijmy od Czerwonych Wierchów. Dają one wyobrażenie na jaki wysiłek musimy się przygotować. Potem Giewont, który pozwoli na ocenę naszej wrażliwości na ekspozycję oraz będzie praktycznym ćwiczeniem jak używać łańcuchów. Paradoksalnie łańcuchy, które powinny być kapitalnym ułatwieniem dla wielu turystów stają się wyzwaniem. Warto na pewno zapoznać się z filmikami instruktażowymi typu jak używać łańcuchów, raków i czekana. Zdarza się często, że jeszcze pod koniec czerwca na szlakach na Rysy czy właśnie Orlą Percią na Kozi Wierch czy Granaty panują absolutnie zimowe warunki i raki, czekan oraz kask są wręcz niezbędne. Na pewno rozsądnie jest też podzielić sobie Orlą Perć na dwa etapy i nie stawiać sobie za punkt honoru zdobycia jej w jeden dzień. Należy pamiętać, że ludzie z lękiem wysokości mogą bez strachu zdobyć Rysy od strony słowackiej oraz Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów. Wysokogórskie wycieczki dają grom wrażeń i wielką satysfakcję ale rutyna bywa równie często przyczyną wypadków co brak rozwagi i doświadczenia.
M
Mariusz
Miałem chęć na Orlą Perć, ale chyba muszę jeszcze popracować nad techniką. Naraze wybieram się na trekking w górach Madery ze sportevents, tam są łagodniejsze podejścia, no i w lutym pogoda będzie przyjemniejsza niż u nas.
J
Jacek
Tylko pasma górskie?!
Wróć na i.pl Portal i.pl