Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie spóźnij się z PIT-em. Rozliczamy się do 30 kwietnia

Mariusz Urbanke, JJ
Niewiele już czasu zostało do 30 kwietnia, a właśnie tego dnia mija ostateczny termin rozliczenia dochodu uzyskanego w 2011 roku. Apelujemy do podatników, by przy tej okazji przekazywali darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Niestety, otrzymujemy sygnały, że niektórzy podatnicy mają z tym poważny problem.

- Do tej pory nie otrzymałem informacji o zarobkach od pracodawcy - skarży się pan Andrzej z Mysłowic. - To była praca sezonowa, ale chyba muszę ten dochód wykazać w zeznaniu podatkowym - zastanawia się.

- Brak PIT-11 nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia uzyskanego w 2011 roku dochodu - wyjaśnia ekspert podatkowy Katarzyna Rola-Stężycka z Tax Care. - W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z pracodawcą lub zleceniodawcą i poprosić o przekazanie tego dokumentu albo jego duplikatu. Jeśli nie da się go uzyskać, do rozliczenia można posłużyć się danymi zawartymi w drukach ZUS-RMUA.

To bardzo ważne, by na czas się rozliczyć, bo bez zapłaty podatku, nie można przekazać 1 procenta dla organizacji pożytku publicznego.

- Trzeba pamiętać, że zarówno niezłożenie zeznania w terminie, jak też ujęcie w nim nieprawdziwych informacji, przez co wykazana została niższa wartość podatku, jest zagrożone karą za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe - przypomina Katarzyna Rola-Stężycka. - Jej wysokość uzależniona będzie od okoliczności dotyczących zarówno samego podatnika (np. jego dochodów, liczby osób na utrzymaniu), jak też od znaczenia samego uchybienia (np. wartości uszczuplonego podatku).

Jeśli samodzielnie wyliczamy podatek i robimy to rzetelnie, nie ma podstaw do ponoszenia odpowiedzialności karnej.

Składając PIT na podstawie własnych wyliczeń, warto załączyć informacje o braku PIT-11, wskazując, na jakiej podstawie zostały przyjęte wskazane w zeznaniu wartości - dodaje.

Gdzie znajdziesz poszukiwany KRS

Aby podarować 1 procent podatku, musimy znać nu-mer organizacji pożytku publicznego. Gdzie go znajdziemy?
Najlepiej oprzeć się na wykazach i numerach KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), które są na oficjalnych stronach resortu pracy oraz finansów.

www.e-deklaracje.gov.pl - to strona Ministerstwa Finansów, na której znajdziemy użyteczną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego.

www.pozytek.gov.pl - na tej stronie znajdziemy wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP), uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. wraz z numerami rachunków bankowych przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Tam też dostępna jest baza sprawozdań organizacji pożytku publicznego.

Ważne jest podanie poprawnych danych OPP. Błąd, np. w numerze KRS, sprawi, że pieniądze nie trafią do wybranej przez nas organizacji.

Uwaga! Na liście OPP jest kilka tysięcy organizacji, ale możemy obdarować tylko jedną! JJ

Nasze wybory

Komu i dlaczego dajemy 1 proc. z naszego podatku - odpowiedzi m.in. na te pytania poszukiwała na Śląsku dr Grażyna Piechota, pracownik naukowy Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.

Spośród 500 badanych, aż 284 przyznało, że przekazuje

1 proc. swego podatku wybranej organizacji. Dlaczego reszta tego nie robi? Najczęściej - bo nie mamy czasu na wybór (31,21 proc. niewpłacających), nasze zeznanie podatkowe wypełnia ZUS lub zakład pracy (29,63 proc.), kwota do przekazania jest niska (22,22 proc.), nieliczni tłumaczyli, że nie popierają samej idei lub że nie wierzą w uczciwość działania organizacji pożytku publicznego.

Ci, którzy ofiarowali 1 proc., wyjaśniali to najczęściej tak: "Chcę pomóc, a nic mnie to nie kosztuje". Inni podawali, że nie chcą, aby ich pieniądze trafiły do budżetu państwa, że chcą mieć wpływ na to, jak są wydawane, a OPP zrobią to efektywniej niż państwo, i że chcą pomóc tej organizacji, która realizuje ważne cele. Jako przyczyny rezygnacji z przekazywania 1 procenta, ba-dani wskazali utratę zaufania do OPP i wiary w przekazywanie 1 proc. podatku. Często decyzja o darowiźnie jest wynikiem informacji w mediach, od znajomych, rodziny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera