"Nie igraj z lekami" - apelują specjaliści. I tłumaczą na co należy uważać. Ruszyła nowa kampania NFZ

OPRAC.:
Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Polipragmazja, czyli wielolekowość, to sytuacja, w której jedna osoba przyjmuje minimum pięć leków na raz.
Polipragmazja, czyli wielolekowość, to sytuacja, w której jedna osoba przyjmuje minimum pięć leków na raz. Pixabay.com
Co trzecia osoba w Polsce powyżej 65. roku życia przyjmuje pięć i więcej leków na raz. Polipragmazja, bo tak fachowo się to nazywa może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Specjaliści podpowiadają, na co zwrócić szczególną uwagę.

Najbardziej narażeni na powikłania są oczywiście seniorzy, którzy najczęściej chorują na kilka chorób przewlekłych jednocześnie. Przyjmują też statystycznie więcej leków niż młodsi Polacy. Powyżej 65. roku życia grupa zażywająca co najmniej pięć specyfików liczy sobie 1/3 populacji.

Czytaj też: Ruszyła rekrutacja medyków do szpitala polowego na MTP w Poznaniu. Kto i jak może się zgłaszać?

- Przybywa pacjentów, którzy przyjmują regularnie, bez należytej kontroli specjalistów, znaczne ilości medykamentów, narażając się na zwiększone ryzyko działań niepożądanych, osłabienie efektu terapeutycznego czy interakcje między lekami oraz leków z żywnością

- podkreśla Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ.

Stąd kampania NFZ uświadamiająca, jak istotne jest kontrolowane przyjmowanie leków.

- Rozpoczęliśmy kampanię „Świadomy pacjent - skuteczna terapia” i zachęcamy do zapoznania się z materiałami. Tym bardziej, że w czasie pandemii zjawisko przyjmowania większej ilości leków i suplementów się nasila. Należy uważać, żeby w trosce o zdrowie nie zaszkodzić sobie bardziej niż pomóc

- mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik WOW NFZ w Poznaniu.

Z kolei Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej tłumaczy, że wielolekowość, to zjawisko znane na całym świecie. W wielu państwach wprowadzono jednak takie świadczenie, jak opieka farmaceutyczna, a i w Polsce mają trwać prace nad jego uruchomieniem. Dzięki temu można uzyskać kompleksowe spojrzenie na farmakoterapię, lepiej kontrolować i koordynować przyjmowanie przez pacjentów leków. Z tym największy problem mają obecnie osoby starsze leczące się u kilku specjalistów, a dodatkowo stosujące różne formy samoleczenia.

- Starajmy się zapoznać z ulotkami i zwracajmy uwagę na przeciwwskazania

- apeluje prezes Górecka.

Dodaje, że ważne jest też kontrolowanie, czy dwóch różnych lekarzy nie zapisuje leków o innych nazwach handlowych, ale z tą samą substancją czynną. To może prowadzić do przyjęcia zwielokrotnionej, a w konsekwencji - szkodliwej dla zdrowia dawki.

Zobacz:

Wytyczne dla pacjentów przygotował także Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Radzi, by zawsze mieć przy sobie spis przyjmowanych leków, preparatów i suplementów wraz z dawkami i pokazywać go każdemu lekarzowi na wizycie. Należy też zawsze informować specjalistów na co jeszcze leczymy się przewlekle. Wreszcie z ograniczonym zaufaniem trzeba podchodzić do leków polecanych przez rodzinę czy znajomych. Zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem.

Więcej na informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie WOW NFZ oraz Akademii NFZ.

Można też pobrać specjalną gazetkę informacyjną na temat polipragmazji.

Zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Nie igraj z lekami" - apelują specjaliści. I tłumaczą na co należy uważać. Ruszyła nowa kampania NFZ - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl