Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcemy płacić większej składki zdrowotnej. A chcemy być dobrze leczeni?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Dzisiaj potrzebna jest możliwość natychmiastowego dotarcia do diagnostyki wysoko wyspecjalizowanej. Bez większych inwestycji w służbę zdrowia to się nie uda
Dzisiaj potrzebna jest możliwość natychmiastowego dotarcia do diagnostyki wysoko wyspecjalizowanej. Bez większych inwestycji w służbę zdrowia to się nie uda Archiwum/Polska Press
Ekspert: - Wmówiono ludziom, że można mieć nieograniczony dostęp do służby zdrowia przy ograniczonych pieniądzach. A tego nie oferują nawet najbogatsze kraje na świecie!

Pani Ewa jest właścicielką kwiaciarni na bydgoskim Górzyskowie: - Nikt nie lubi płacić podatków, ZUS dla firm jest sporym obciążeniem. Jednak, gdy człowiek zachoruje to widzi, jak wygląda nasza służba zdrowia, która przez długie lata była niedoinwestowana. Bez pieniędzy nic się nie zmieni.

Co czwarty Polak uważa, że rząd powinien podnieść składkę zdrowotną

Według 24,7 proc. Polaków, rząd powinien podnieść składkę zdrowotną, żeby poprawić jakość służby zdrowia. I mógłby to zrobić nawet kosztem obniżenia pensji pracowników.

Natomiast 60,2 proc. rodaków jest przeciwnego zdania. Z kolei 15,1 proc. respondentów nie ma stanowiska w tej sprawie - wynika z badania opinii społecznej, przeprowadzonego przez Uce Research i SynoPoland.

Polecamy także: TOP12 kultowych kujawsko-pomorskich marek. Na pewno je znacie! [ranking]

- Nie ma w społeczeństwie pełnego zrozumienia, że na ochronę zdrowia trzeba wydawać więcej i składka musi być podwyższona - mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce.

- Wmówiono ludziom, że można mieć nieograniczony dostęp do służby zdrowia przy ograniczonych pieniądzach. A tego nie oferują nawet najbogatsze kraje na świecie! - komentuje Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

- Od lat ludzie nie lubią płacić podatków, a składka zdrowotna jest jedną z wielu pobieranych danin - podkreśla Wojciech Bociański, ekspert BCC ds. służby zdrowia. - Te same osoby, które są przeciwne jej podnoszeniu, prawdopodobnie dodatkowo się ubezpieczą. I kiedy to zrobią, to zmieniają postrzeganie tej kwestii, tzn. większe wydatki im nie przeszkadzają.

Za podniesieniem składki opowiada się 28,3 proc. mężczyzn oraz 21,3 proc. kobiet. Natomiast patrząc na wiek, widać, że zwolennikami tego rozwiązania są przede wszystkim Polacy mający 30-39 lat - 27,3 proc., a także 40-49 lat - 27 proc. Na końcu zestawienia znajdują się osoby od 60. roku życia - 18,1 proc.

Jak zaznacza Wojciech Bociański, ta ostatnia grupa obejmuje emerytów. Zdaniem eksperta z BCC, można było się spodziewać, że oni licznie opowiedzą się za podniesieniem składki zdrowotnej.

Służba zdrowia jest nieefektywna

- Ci najstarsi wiedzą z doświadczenia życiowego, że służba zdrowia jest nieefektywna. Natomiast młodsze osoby, które mniej chorują mają nieprawdziwy obraz rzeczywistości - dodaje Andrzej Sadowski.

Najwięcej zwolenników podniesienia składki jest wśród osób z wyższym wykształceniem - 25,9 proc. Dalej w zestawieniu są Polacy z podstawowym i gimnazjalnym - 25 proc., zasadniczym - 24,7 proc., a na końcu listy ze średnim wykształceniem - 23,3 proc.

- W małych miejscowościach ludzie są bardziej związani ze swoją podstawową opieką zdrowotną i przeważnie mają o niej dobre zdanie. Im się często wydaje, że są zadbani, bo korzystają z lekarza rodzinnego. Ale to nie odpowiada prawdzie. Dzisiaj potrzebna jest możliwość natychmiastowego dotarcia do diagnostyki wysoko wyspecjalizowanej - uważa Wojciech Bociański.

Ekspert z BCC mówi, że na pewno w ochronie zdrowia jest zdecydowanie za mało pieniędzy w porównaniu z innymi krajami: - W Europie jesteśmy na szarym końcu, nawet jeżeli wydatki na ten cel osiągną 6 proc. PKB. A dziś to powinno być co najmniej 7-8 proc.

- Przynajmniej od 20 lat mówię, że w Polsce należy podnieść składkę zdrowotną, ale pod warunkiem jednoczesnego przeprowadzenia gruntownych reform służby zdrowia. Powinniśmy wiedzieć, za co płacimy - podsumowuje prof. Witold Orłowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska