Nie będzie sieci za darmo

  Nie będzie sieci za darmo

  Marcin Zieliński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rok 2008 według szumnych deklaracji ratusza miał przynieść warszawiakom przełom technologiczny na miarę elektryfikacji stolicy - darmowy dostęp do internetu w większości dzielnic. Jak dotąd mają go tylko mieszkańcy Bemowa, i to tylko ci, którzy przyjdą z komputerem w okolice ratusza.
  Władze stolicy opóźnienia te tłumaczą względami technicznymi. Zapewniają, że w przyszłym roku internet już będzie.

  Dlaczego obietnice nie zostały spełnione? - Kilka miesięcy zajęły konsultacje na temat tego, w jaką technologię bezprzewodowego internetu zainwestować - tłumaczy Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza.

  Stołeczni urzędnicy początkowo rozważali instalację setek małych nadajników Wi-Fi, podobnych do tych, jakie obecnie zamontowane są na bemowskim ratuszu i w wielu restauracjach w Warszawie.
  Tego typu technologia jest już jednak przestarzała i zaczyna ją powoli wypierać nowsze rozwiązanie o nazwie Wimax. Jego główną zaletą jest niezwykle mocny sygnał. W przeciwieństwie do Wi-Fi, gdzie zasięg jednego nadajnika nie przekracza kilkudziesięciu metrów, Wimax nadaje na odległość kilku kilometrów. I właśnie ten rodzaj przesyłu chcą zafundować mieszkańcom władze stolicy.

  Nie można jednak zamontować nadajników bez specjalnej koncesji na nadawanie sygnału. - W sierpniu chcemy wystąpić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zezwolenie. Liczymy, że je dostaniemy - mówi Andryszczyk. Jeśli tym razem obejdzie się bez opóźnień, Żoliborz jako pierwsza dzielnica otrzyma dostęp do internetu w grudniu kosztem 1,5 mln zł. W kolejnych miesiącach zasięg darmowej sieci ma objąć Śródmieście, Ochotę, Wolę i Mokotów. Pozostałe dzielnice muszą poczekać najpóźniej do 2010 roku.

  Nie jest jednak pewne, czy zastosowanie najnowszej technologii zagwarantuje dostęp do sieci wszystkim warszawiakom. Za podłączany do komputera odbiornik, za pomocą którego można odbierać sygnał Wimax, trzeba zapłacić około tysiąca złotych. Na razie na taki wydatek decyduje się niewielu internautów. Ratusz uspokaja, że znalazł na ten problem radę. - Na nadajnikach będziemy montować urządzenia, które przerobią sygnał Wimax na Wi-Fi, odbierany niemal przez wszystkie komputery - mówi Andryszczyk.

  Eksperci ostrzegają jednak, że przerobienie sygnału może oznaczać jego zniekształcenie i skrócenie zasięgu sieci . - To jest technologia, która dopiero raczkuje, więc z jej wdrożeniem na tak dużą skalę jak w Warszawie na pewno będą ogromne problemy - ocenia Krzysztof Stępek, informatyk.

  Warszawa pozostaje dziś daleko w tyle nawet za dużo mniejszymi miastami, które zdążyły już zainstalować bezpłatne łącza. Surfować w sieci można w centrum Kielc, Sopotu, Krakowa oraz w Płocku, Rzeszowie i Gorzowie. W dwóch ostatnich miastach nadajniki obejmują już swoim zasięgiem ponad połowę terenu.

  * * *

  Władzom oprócz bezpłatnego dostępu do sieci nie udało się zrealizować też innych planów:
  - wprowadzenia biletu aglomeracyjnego. Ułatwiłby on życie osobom dojeżdżającym do Warszawy, którzy muszą każdego dnia kupować co najmniej dwa bilety;
  - odbudowy Pałacu Saskiego, który miał stać się wizytówką stolicy;
  - rozstrzygnięcia przetargu na budowę centralnego odcinka drugiej linii metra.
  - rozpoczęcia modernizacji stadionu Legii;
  - posypywania zimą ulic bezpiecznymi dla przyrody, ale droższymi niż sól środkami chemicznymi, które nie powodują usychania drzew. Wbrew deklaracjom pani prezydent zimą warszawskie ulice były posypywane solą.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo