NFZ ukarał szpital w Wodzisławiu Śląskim, w którym zmarł 35-letni pacjent. NFZ zażądał ponad 300 tys. zł

Arek Biernat
Arek Biernat
Po śmierci 35-letniego Marcina kontrola NFZ wykazała nieprawidłowości arc
NFZ negatywnie ocenił postępowanie z pacjentem na izbie przyjęć Szpitala w Wodzisławiu Śląskim - czytamy w oświadczeniu NFZ. To efekt kontroli w wodzisławskiej lecznicy po głośnej śmierci na zawał 35-letniego Marcina. Zanim pacjent zmarł był wożony od szpitala do szpitala.

Znane są wyniki kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Została ona wszczęta w szpitalach (tworzą jedną placówkę) po śmierci 35-letniego Marcina.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pacjent zmarł na zawał w szpitalu w Raciborzu. Jednak wcześniej przez około 10 godzin był pod opieką personelu wodzisławskiej lecznicy. Był m.in. przewożony pomiędzy szpitalami w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach, mimo że w tej drugiej placówce nie było dla niego miejsca. Zastrzeżenia co do udzielanych świadczeń zgłaszała od początku rodzina zmarłego.

PISALIŚMY O TYM:
Tragedia na Izbie Przyjęć w Wodzisławiu: Marcin zmarł po 10 godzinach od zawału

Tragedia na Izbie Przyjęć w Wodzisławiu: Marcin zmarł po 10 ...

Kontrola była prowadzona w zakresie:

  • zapewnienia całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w miejscu udzielania świadczeń medycznych w dniu 19 marca 2019 roku,
  • organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w kontrolowanym zakresie oraz dostępność do tych świadczeń w dniu 19 marca 2019 roku
  • prawidłowości postępowania i prowadzenia dokumentacji medycznej w odniesieniu do pacjenta, który na Izbie Przyjęć w Wodzisławiu Śląskim spędził 10 godzin.

Rozpoczęła się 3 kwietnia 2019 roku i trwała do 7 maja 2019 roku.

- NFZ negatywnie ocenił postępowanie z pacjentem na izbie przyjęć Szpitala w Wodzisławiu Śląskim. Szpital dysponował odpowiednią, zgodną z umową, całodobową opieką lekarską i pielęgniarską. Zapewniał ponadto wymagane zaplecze diagnostyczne

- tłumaczy Małgorzata Doros z katowickiego NFZ.

CZYTAJCIE TEŻ:
Dwóch lekarzy zwolnionych po tragedii w szpitalu w Wodzisławiu
Ruszyła kontrola NFZ w szpitalu w Wodzisławiu Śl

Jak wykazała kontrola, mimo przyjętych w szpitalu procedur, w tym triażu w izbie przyjęć (segregacja pacjentów), nie zachowano niestety należytej staranności i konsekwencji działania. Obowiązujący na izbie triaż miał zastosowanie wyłącznie w przypadkach katastrof i masowych wypadków, a nie w pracy bieżącej.

Jak przeżyć na izbie przyjęć? Poradnik dla pacjentów powstał...

- NFZ negatywnie ocenił organizację udzielania świadczeń, prowadzenie dokumentacji medycznej i postępowanie z pacjentem w ramach kontroli oddziału chorób wewnętrznych w Rydułtowach. Na skutek błędnej organizacji świadczeń, pacjent, z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego, nie został przewieziony z izby przyjęć w Wodzisławiu Śląskim na oddział chorób wewnętrznych w Rydułtowach. Zgodnie z ustaleniami kontroli Szpital w Rydułtowach dysponował wolnymi łóżkami - dodaje Małgorzata Doros.

Na szpital nałożono karę finansową w wysokości 303 tys. zł, która tylko pogłębia i tak już dramatyczną sytuację finansową placówki. Szpital zadłużony jest na około 50 mln zł.

- Dyrekcja Szpitala w terminie 7 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego zgłosiła umotywowane zastrzeżenia, co do jego treści, kwestionując wysokość nałożonej na szpital kary umownej. W ocenie dyrekcji szpitala wysokość nałożonej kary jest zbyt wygórowana - mówi Sławomir Graboń, rzecznik PPZOZ.

Śląski OW NFZ podtrzymał swoje ustalenia. Szpital może jeszcze złożyć zażalenie do Prezesa NFZ.

Wydano też zalecenia pokontrolne.

- Zgodnie z nimi szpital został zobowiązany do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej oraz realizacji umowy z NFZ z należytą starannością i zgodnie z zapisami umowy i przepisami prawa - słyszymy.

Nie przegapcie

Zalecono m.in. bieżące aktualizowanie danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy (ilość personelu oraz liczba wolnych łóżek, którymi dysponuje szpital). Jeżeli chodzi o dokumentację medyczną, ma ona być prowadzona zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (historie choroby powinny zawierać wszystkie dane określone w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania).

W PPZOZ słyszymy, że były też pozytywne oceny. Dotyczyły zapewnienia całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej na Izbie Przyjęć oraz organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępność do tych świadczeń na Izbie Przyjęć w Wodzisławiu Śląskim.

- Przeważająca część działalności Szpitala została oceniona przez NFZ pozytywnie. NFZ wskazał na potrzebę doprecyzowania obowiązujących w Izbie Przyjęć procedur tak, aby personel pracujący w Izbie Przyjęć nie miał wątpliwości, co do kwestii, kto ma podejmować decyzje kluczowe i kto ponosi odpowiedzialność, co do dalszego postępowania z pacjentem

- tłumaczy Sławomir Graboń, rzecznik PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl.

CZYTAJCIE:
Wodzisław Śląski: Interwencja NFZ i Rzecznika Pacjentów po śmierci 35-latka

Dwóch lekarzy zwolnionych po tragedii w szpitalu w Wodzisław...

W związku ze śmiercią 35-letniego mężczyzny kontrolę prowadził też Rzecznik Praw Pacjenta. Wyników jeszcze nie przedstawiono.

Zobaczcie koniecznie

Znacie tę śląską piosenkę? Tak brzmi po kazachsku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie