Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Netbook i pendrive zamiast zeszytu

Katarzyna Sklepik
Zajęcia, podczas których na netbooku uczeń może przeprowadzać wirtualne doświadczenia, są ciekawsze niż zwykła lekcja
Zajęcia, podczas których na netbooku uczeń może przeprowadzać wirtualne doświadczenia, są ciekawsze niż zwykła lekcja Waldemar Wylegalski
Poznańskie Gimnazjum nr 56 postawiło na nowoczesność: multimedialne techniki nauczania i na informatykę. Jednak przede wszystkim szkoła postawiła na uczniów i rozwój ich zainteresowań. Od września w gimnazjum funkcjonuje - pierwsza w Poznaniu i w Wielkopolsce - e-klasa, w której podczas lekcji zamiast zeszytów uczniowie używają netbooków, a zadania domowe zamiast wykonywać na kartkach zapisują na pendrivach.

Dla przykładu na lekcji historii uczniowie mogą obejrzeć rekonstrukcję bitwy, na biologii - wirtualny szkielet, a na geografii slajdy z omawianymi kontynentami. Z kolei na chemii na tablicy interaktywnej wyświetlony zostanie eksperyment. Nauczyciel omówi jego zasady, a uczniowie za pomocą netbooków ściągną z sieci zadanie w formie elektronicznej, wykonają je i odeślą z powrotem na sieć i tam je nauczyciel oceni.

- Oczywiście z tradycyjnych zeszytów nie zamierzamy rezygnować, gimnazjaliści będą używać ich tak samo jak podręczników - tłumaczy Sławomir Eliks, dyrektor Gimnazjum nr 56. - Jednak już nie w takim stopniu jak dawniej.

Szkoła posiada nowoczesną bazę: salę multimedialną, klasy wyposażone w tablice interaktywne, rzutniki multimedialne, telewizory plazmowe. Każda sala lekcyjna ma łącze internetowe i komputer dla nauczyciela.

- W takich warunkach doskonale sprawdza się nasza platforma e-learningowa, z której korzystamy już od kilku lat - tłumaczy Sławomir Eliks. - Część zajęć w e-klasie będziemy prowadzić w oparciu o naukę w trybie właśnie e-learningu. Zależy nam na tym, by uczniowie mogli korzystać z najnowszych technologii. Dostarczamy im narzędzie, dzięki któremu szybciej przerobią materiał na ciekawej lekcji.
Wczoraj, podczas "Święta Szkoły" odbyła się inauguracja e-klasy, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, urzędnicy z Wydziału Oświaty, a także przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Goście - na chwilę - przenieśli się w czasie i przez komunikator skype mieli możliwość rozmowy i poznania patrona szkoły Józefa Wybickiego.

W Gimnazjum 56 już od kilku lat funkcjonuje klasa TECHNET z ECDL. Jej oferta skierowana jest do tych uczniów, którzy wykazują duże zainteresowania informatyką i nowoczesnymi technologiami. Podczas trzech lat nauki, uczniowie nabywają umiejętności między innymi z zakresu obsługi systemu Linux, tworzenia stron WWW, obsługi baz danych My SQL, języka PHP i grafiki komputerowej. Uczniowie zdobywają Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL.

- W przyszłym roku chcielibyśmy uruchomić kolejną e-klasę i szukamy na nią sponsorów - przyznaje dyrektor szkoły.

Co jest potrzebne, by zorganizować taką klasę?
Na początek 28 netbooków, tablica multimedialna i rzutnik oraz programy, w których pracują uczniowie.

Elektronika wkracza do szkół

Z najnowszych technologii korzystają także inne szkoły. W Poznaniu dużym zainteresowaniem cieszą się elektroniczne dzienniki, dzięki którym nauczyciele i rodzice mają łatwiejszy dostęp do danych uczniów.
Przykładem, że takie usprawnienia się sprawdzają, może być Zespół Szkół Komunikacji.
- Największy pożytek z tego dziennika mają rodzice. Zyskali całodobowy dostęp nie tylko do ocen, ale także do nieobecności uczniów - mówi Ryszard Pyssa, dyrektor szkoły. - Największą przewagą dziennika elektronicznego nad tradycyjnym jest możliwość znacznie lepszego, bieżącego informowania rodziców o szkolnych postępach i zachowaniu ich dzieci.
Uczniowie i rodzice otrzymają specjalne hasła dostępu na swoje konta i w każdej chwili będą mogli sprawdzić oceny, które codziennie będą wprowadzane do systemu. Poza tym każdy uczeń ma kartę z kodem kreskowym, za pomocą której wchodzi do szafki i wypożycza książki z biblioteki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski