Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nergal i grupa Behemoth w Gdańsku. Krucjata Różańcowa będzie protestować

Paweł Durkiewicz
Koncert  grupy Behemoth w Krakowie
Koncert grupy Behemoth w Krakowie archiwum PP/ J.Hubrich
Koncert Behemotha ściągnie nie tylko fanów ciężkich brzmień do Gdańska. Niedzielnemu występowi zespołu Adama "Nergala" Darskiego w lokalu na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej towarzyszyć będzie pikieta, w której ma wziąć udział pół tysiąca osób protestujących przeciw bluźnierstwu i znieważaniu religii katolickiej.

Gdański klub B90 będzie ostatnim punktem trasy koncertowej blackmetalowej grupy Behemoth, za którą od samego początku podążają protesty katolickiej organizacji Krucjata Różańcowa.

Z powodu protestów Krucjaty odwołany został pierwszy koncert trasy Polish Satanist Tour w Poznaniu (miał odbyć się w klubie studenckim Eskulap). Występy w Łodzi, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie odbyły się zgodnie z planem, choć towarzyszyły im kilkudziesięcioosobowe manifestacje organizacji narodowo-katolickich. Gdański koncert nie jest zagrożony, mimo sprzeciwu Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, który wystosował do prezydenta Gdańska żądanie odwołania imprezy. Ryszard Nowak, jego przewodniczący, obawia się, że podczas koncertu w Gdańsku Nergal dopuści się profanacji Biblii oraz spali krzyże chrześcijańskie.

W niedzielę o godz. 19 należy więc spodziewać się demonstracji, która w odpowiednim terminie została zgłoszona do Urzędu Miejskiego. Protestujących nie przekonują argumenty o swobodzie wypowiedzi artystycznej.

- Wolność słowa nie polega na tym, żebym mógł ubliżać pana matce, ojcu czy przodkom. To absurd! - mówi nam Marcin Dybowski z Krucjaty Różańcowej. - Ilu nas będzie w niedzielę? To nieistotne. Jeden Dawid pokonał całe wojsko filistyńskie i Goliata, który ubliżał Panu Bogu. Wiem, że na demonstrację wybierają się stoczniowcy, którzy nie pozwolą, by w ten sposób hańbione było dawne miejsce ich pracy.

- Te akcje towarzyszą nam od dawna, ale ja nie mam z nimi większego problemu. Zawsze dodaje to jakiegoś kolorytu naszym koncertom - stwierdza Adam Darski, lider Behemotha. - Przywołuję przy takich okazjach powiedzenie przyszedłeś do mnie z siekierą, więc tobie też nie jestem obojętny. Te protesty pokazują, że nasza twórczość jest ważna dla ludzi, i to nie tylko dla naszych sympatyków. Widocznie protestujący szukają sensu swojej działalności i przez to nas atakują.

Uczestnicy Krucjaty poza protestem, planują na niedzielę również poranną mszę św. w intencji nawrócenia dla Nergala i członków jego zespołu. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 7 w bazylice św. Brygidy.
- Jeśli zdołam wstać, z pewnością przyjdę i usiądę w pierwszym rzędzie - prowokacyjnie komentuje Darski.

Co o emocjach, jakie narastają wokół koncertów Behemotha sądzi psycholog społeczny - CZYTAJ więcej na ten temat w sobotnim, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo w e-wydaniu gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki