Nazistowska kapsuła czasu robi furorę w światowych mediach

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Nazistowska kapsuła czasu ze Złocieńca.
Nazistowska kapsuła czasu ze Złocieńca. Sebastian Kuropatnicki
Zamek Zakonny nad Krosinem. Gdzie jest film, który miał być umieszczony z innymi dokumentami? Najważniejsze agencje dobijają się, aby zdobyć informacje; my podajemy je wam z pierwszej ręki.

To był przed wojną ośrodek służący kształtowaniu młodych elit partyjnych NSDAP. Pierwszy „zamek” wybudowano w górach Eifel. Nosił nazwę Vogelsang, która nawiązywała do pierwszego zamku krzyżackiego w Prusach. Kolejny w w krainie Allgaeu w Bawarii, a trzeci Ordensburg w Złocieńcu (przed wojną - Falkenburg).

- Planowano w „zamku” wznieść cztery potężne, wielkie wieże - opowiada Sebastian Kuropatnicki z Urzędu Miasta w Złocieńcu. - Początkowo miał stanąć nad jeziorem Siecinem, ale później zbudowano go nad jeziorem Krosinem. Tajemnica zmiany lokalizacji wyjaśniła się dopiero po otwarciu kapsuły czasu.

O tym, że coś znajduje się w ziemi wiedziano już od roku 1997, gdy Rolf Sawinski opublikował książkę „Die Ordensburg Krössinsee in Pommern”. W 2015 r. burmistrz miasta, Krzysztof Zakrzewski zdecydował, że trzeba odnaleźć kapsułę czasu zakopaną u podstaw jednej z wież.

- Niemcy zdążyli wybudować dwie wieże, trzeciej nie dokończyli, a czwarta nie powstała - opowiada Kuropatnicki. - Ta miała powstać na zburzonej wieży ciśnień. Z tymi fundamentami też nie do końca było wszystko jasne. Po ich odkopaniu mogliśmy zobaczyć tylko ćwierć jej okręgu. Pojawiło się pytanie, gdzie jest reszta i czy ktoś nas uprzedził.

Jarosław Leszczełowski, współautor książki „Od Nazistowskiej Twierdzy do Polskich Koszar” dotarł do informacji, że pozostałości wyburzonego fundamentu to podłoże pod fundamenty czwartej wieży, która miała stanąć na obrzeżach ogromnej, przyszłej „Świątyni Wiedzy”.

Poszukiwaną kapsułę czasu ukryto w fundamentach w 1934 roku z okazji hucznie obchodzonego 600-lecia nadania praw miejskich Złocieńcowi. Po jej odnalezieniu, przewiezieniu do Szczecina i otwarciu w Muzeum Narodowym okazało się, że nie ma filmu specjalnie z tej okazji nakręconego, który ponoć też miał być w niej schowany.

Rolf Sawinski dotarł do kobiety, która była tego świadkiem. Gdzie podział się film? Ponoć była też relacja o tym w ówczesnej gazecie.

- Wyjaśniła się za to tajemnica przeniesienia lokalizacji Ordensburga nad jezioro Krosino - opowiada Kuropatnicki. - Kapsuła zawierała między innymi pisany odręcznie gotykiem list. Skierowany był do oficera w Berlinie, Otto Gohdesa, przyszłego komendanta Ośrodka Ordensburg, a pisany przez dyrektora miejscowego banku. Sugerował on, że w interesie partii jest, aby nabyć tereny nad jeziorem Krosinem, a nie od człowieka, który bankowi jest winny pieniądze i ma tereny nad jeziorem Siecino.

Pierwsze prace wykopaliskowe zaczęły się kilka miesięcy temu. Po skuciu muru na wysokość czterech cegieł i sprawdzeniu zawartości zasypanych fundamentów wieży przy pomocy metalowego pręta, badacze trafili na głęboki fundament masztu radiofonicznego. Podczas tych prac natknięto się też na miny. Na szczęście na pomoc ruszyli saperzy, którzy wywieźli niebezpieczne ładunki.

W kapsule znaleziono też spisany ręcznie akt erekcyjny ośrodka NSDAP. Sporządzony został na tzw. dziewiczym pergaminie, tj. zrobionym ze skóry nienarodzonych cieląt.

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nazistowska kapsuła czasu robi furorę w światowych mediach - Głos Szczeciński

Wróć na i.pl Portal i.pl