Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowieskiego pracują nad lekami na choroby Alzheimera i Parkinsona

Beata Terczyńska
Szymczak Krzysztof/Polska Press
Projekt naukowców pracujących pod kierownictwem doktor Izabeli Sadowskiej - Bartosz, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego nosi trudną nazwę: „Antyoksydanty nanocząsteczkowe: biologiczne podstawy potencjalnej terapii celowanej chorób neurodegeneracyjnych". Co się pod nią kryje? Badania nad poszukiwaniem takich leków, które będą skuteczne i nietoksyczne w walce z chorobami Alzheimera i Parkinsona.

Choroba Alzheimera powoduje postępujący deficyt pamięci oraz zaburzenia zachowania.

- Znacznie pogarsza jakość życia zarówno chorych jak i ich opiekunów - mówi dr Izabela Sadowska-Bartosz. - Choroba Parkinsona podobnie jak AD dotyczy przede wszystkim pacjentów po 50. roku życia. Główne objawy to zaburzenia w postaci spowolnienia ruchowego, drżenia spoczynkowego i wzmożenia napięcia mięśni. Poszukiwania związków łagodzących przebieg obu chorób trwają od dawna, zarówno wśród związków pochodzenia naturalnego, jak i związków syntetycznych.

Dodaje, że obecnie, kiedy tak rozwija się nanotechnologia, nanocząstki są coraz częściej wykorzystywane w medycynie i farmacji, jako układy transportujące różnego rodzaju substancje aktywne do ściśle określonych tkanek organizmu. - Dzięki zastosowaniu nanocząstek ulegają poprawie parametry farm akodynamiczne i farmakokinetyczne leku, m.in. biodostępność i czas uwalniania
substancji aktywnej - tłumaczy.

Projekt, który trafił na listę zakwalifikowanych do finansowania w 6. edycji konkursu SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki, potrwa 3 lata. Wartość dofinansowania to 1 668 800 zł.

Dr Maciej Ulita, rzecznik UR mówi, że wśród projektów z finansowaniem NCN są też m.in. „Modyfikacja procesu starzenia się komórek in vitro przez inhibitory nieenzymatycznych modyfikacji białek” pod kier. prof. Grzegorza Bartosza, czy „Tradycyjne zbieractwo dziko rosnących roślin jadalnych na wyspach Dalmacji” prof. Łukasza Łuczaja. Z kolei na politechnice dr inż. Agata Skwarczyńska z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz znalazła się w gronie 168 wybitnych młodych naukowców uhonorowanych stypendiami MNiSW.

Laureaci otrzymują 5390 zł miesięcznie do 3 lat. Dr Skwarczyńska była nagradzana m.in. za oryginalne osiągnięcia w badaniach w dziedzinie chityny i jej pochodnych. Jednym z laureatów „Diamentowych grantów” MNiSW jest mgr inż. Adrian Arendowski, absolwent biotechnologii na PRz. Wśród nagrodzonych za wybitne osiągnięcia znalazła się także dr Joanna Nizioł z Wydziału Chemicznego PRz. Obecnie pracuje w Zakładzie Polimerów i Biopolimerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24