Naukowcy opracowali nowe paliwo jądrowe. Może całkowicie zmienić eksplorację kosmosu

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Brytyjscy naukowcy opracowali nowe źródło paliwa jądrowego. Technologia trafiła już do NASA, która niebawem rozpocznie testy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może to całkowicie zmienić eksplorację kosmosu, a zwłaszcza misję na księżycu.

Naukowcy opracowali nowe paliwo jądrowe

Naukowcy z Instytutu Przyszłości Jądrowej na Uniwersytecie w Bangor w Walii stworzyli minijądrowe ogniwa paliwowe, które mogą zostać zastosowane do zasilania futurystycznych reaktorów, jakie mają pojawić się na Księżycu już w 2030 roku.

Ogniwa mają, mniej więcej, wielkość ziaren maku i posiadają średnicę około jednego milimetra. Jest to rodzaj trójstrukturalnego paliwa, które zawiera cząstki izotropowe składające się z uranu, węgla oraz tlenu i jest otoczone ceramiczną powłoką. Ogniwa są trwalsze i wydajniejsze od tradycyjnych paliw jądrowych, co znacząco pomoże w eksploracji kosmosu.

Konkretniej miałyby zostać zastosowane w nowych mikroreaktorach Space Flower Moon. Urządzenia te posiadają koncepcję reaktorów termojądrowych wielkości samochodu i zostały zaprojektowane przez firmę Rolls-Royce. Powstały w ramach programu NASA Artemis, planującego utworzyć bazy na Księżycu właśnie do wspomnianego 2030 roku.

BBC informuje, że ogniwa trafiły do NASA, gdzie będą przeprowadzane testy, których celem będzie stworzenie symulacji, w jaki sposób poradzą sobie z symulowanymi siłami wystrzelania rakiety i czy są tak wydajne, jak uważają brytyjscy naukowcy.

Przyszłość baz księżycowych

Jeśli badania się potwierdzą, źródło energii będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłych baz na Księżycu, ponieważ w nocy nie można polegać na energii słonecznej. Wtedy temperatura spada poniżej minus 129 stopni Celsjusza, a do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i całej infrastruktury będą potrzebne duże ilości energii.

"Na Księżycu i na ciałach planetarnych, na których panuje dzień i noc, nie możemy już polegać na energii słońca, dlatego musimy projektować systemy takie jak mały mikroreaktor, aby podtrzymać życie" - wyjaśnia Simon Middleburgh, ekspert ds. materiałów jądrowych na Uniwersytecie w Bangor.

Dodał, że planowane reaktory to jedyna realna możliwość stworzenia niezawodnego źródła energii w tak krótkim czasie, jednakże "paliwo musi być wyjątkowo wytrzymałe i wytrzymać siły wystrzelenia, a następnie być niezawodne przez wiele lat".

Departament Energii USA uważa, że otoczki paliw są odporne na korozję, utlenianie i wysokie temperatury, a co więcej zapobiegają wyciekaniu promieniowania, które może powstać w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo są bardzo małe, co sprawia, że ich przetransportowanie do kosmosu będzie znacznie tańsze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Reaktory przydatne nie tylko na Księżycu

Badacze zwracają jednak uwagę, że minireaktory nie muszą mieć zastosowania tylko w przestrzeni kosmicznej.

Doskonale sprawdzą się również jako tymczasowe źródło energii na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi jak trzęsienie ziemi, tsunami czy burze tropikalne.

źródło: Live Science

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Transformers
Nie będzie żadnej bazy, bez księżyca nie będzie życia na ziemi
Wróć na i.pl Portal i.pl