Naukowcy opracowali antidotum na rosyjską truciznę nowiczok. Prym wiedli Estończycy

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Szefem międzynarodowego zespołu naukowców był Jewgen Karpiczew (P)
Szefem międzynarodowego zespołu naukowców był Jewgen Karpiczew (P) TalTech
Naukowcy z Tallinn University of Technology (TalTech) uczestniczyli w projekcie badawczym, w którym z powodzeniem wykorzystano zrównoważoną chemię do stworzenia serii cząsteczek neutralizujących działanie silnych środków paralityczno-drgawkowych, takich jak nowiczok i VX.

Środki paralityczno-drgawkowe długo dzielono na dwie grupy: środki G (np. sarin, soman, tabun itp.) i środki V (np. VX). Dopiero po zamachu na Siergieja Skripala sześć lat temu świat poznał jeszcze środki A, czyli różne rodzaje nowiczoka - chemicznego środku bojowego opracowanego w byłym Związku Sowieckim. Którego użyto także wobec Aleksieja Nawalnego.

Międzynarodowa grupa badaczy, kierowana przez Jewgena Karpiczewa, starszego pracownika naukowego TalTech na wydziale chemii i biotechnologii, skupiła się na neurotoksynach, które są trujące ze względu na zawarte w nich związki fosforu.

Jak działają trucizny paralityczno-drgawkowe

Organizm wykorzystuje między innymi cząsteczki zwane acetylocholiną (ACh) do przekazywania sygnałów nerwowych. Jeśli jednak cząsteczki, które zostały już wystrzelone, nie są stale rozkładane i usuwane, komunikacja między komórkami nerwowymi staje się chaotyczna: tkanki nie rozumieją już, co dokładnie mają robić. Tak więc działanie inhibitora tkanki molekularnej, który pomaga temu zapobiec - acetylocholinoesterazy (AChE) - jest celem neurotoksyn fosforoorganicznych (OP), zasadniczo środków nerwowych lub pestycydów.

W ciężkich przypadkach powodują one nudności i problemy ze wzrokiem. Jednak silniejsze toksyny lub większe dawki mogą również powodować trudności w oddychaniu, skurcze mięśni, utratę kontroli nad mięśniami i poważne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Nieleczona niewydolność neurologiczna i oddechowa może być śmiertelna. Odtrutki mogą być stosowane w celu wyparcia czynnika nerwowego z acetylocholinoesterazy, a molekularna maszyna koncentryczna może zacząć ponownie funkcjonować. Nieleczone zatrucie powoduje jednak nieodwracalne szkody zdrowotne.

"Ekologiczna" odtrutka

Antidotum opisane przez Karpiczewa i jego kolegów pomoże w walce z nowiczokiem i z VX, niezwykle toksycznym syntetycznym związkiem chemicznym, który jest tysiąc razy bardziej toksyczny niż sarin opracowany przed II wojną światową. Karpiczew twierdzi, że nowe związki są silniejsze i skuteczniejsze niż konwencjonalne odtrutki. Jednocześnie są bezpieczniejsze dla bakterii i grzybów oraz mniej toksyczne dla komórek ssaków.

Co więcej, estońscy naukowcy przy opracowywaniu antidotum kierowali się zasadami zielonej lub zrównoważonej chemii. Do syntezy wykorzystano biodegradowalne ciecze jonowe i bloki budulcowe środków powierzchniowo czynnych. Reaktywatory AChE są stabilne w osoczu krwi, natomiast ulegają szybkiej degradacji po uwolnieniu do środowiska.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Chemico-Biological Interaction”.

źródło: ERR

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl