Naukowcy na Politechnice Śląskiej drukują przyłbice dla lekarzy. Już trafiły do Śląskiego Centrum Chorób Serca

MAKI/jol

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Przyłbice ochronne dla lekarzy drukują bezpłatnie na Politechnice Śląskiej. Pierwsze już trafiły do śląskich szpitali. Prof. Marek Gzik apeluje do firm, posiadających drukarki 3D, by się przyłączyły do akcji i pomogły w produkcji przyłbic.

Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej rozpoczęła się produkcja przyłbic chroniących lekarzy i personel medyczny przez koronawirusem.

Pracują nad nimi: dr Sławomir Suchoń, dr Michał Burkacki, dr Wojciech Kajzer, Grzegorz Gruszka, Marek Ples, Miłosz Chrzan.

- Produkcja jednej przyłbicy trwa do 30 godzin. Do tej pory wyprodukowaliśmy ich około stu i pracujemy nad kolejnymi. Drukowanie przyłbic z wykorzystaniem naszych drukarek 3 D to jest oddolna inicjatywa - mówi Jadwiga Witek, rzecznik Politechniki Śląskiej.

Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Marka Gzika, zaproponowali pomoc w wykonaniu przyłbic ochronnych dla placówek medycznych w Zabrzu i Gliwicach.

Do produkcji sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego wykorzystuje się drukarki 3D. Pierwsze przyłbice nieodpłatnie trafiły w czwartek, 26 marca, do śląskich szpitali. Kolejne są w trakcie produkcji.

Nie przegap

Drukowanie przyłbic to inicjatywa oddolna, realizowana przy wsparciu uczelni, będąca odpowiedzią na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego.

Pierwsza partia materiałów została przekazana do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także personelowi z gliwickich jednostek medycznych, w tym ratowników działających w ramach SOR. Przyłbice trafią również do szpitala położniczego w Gliwicach.

Profesor Marek Gzik, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zapewnia, że zespoły pracujące nad produkcją będą dążyć do dostarczenia przyłbic jak największej liczbie chętnych szpitali, jednak produkcja zależna jest od możliwości technicznych sprzętu – wykształcenie przez drukarkę kilku elementów trwa nawet do 30 godzin.

- Zwracam się z apelem, do tych osób, które mają drukarki 3D. Potrzeby służby zdrowia jeżeli chodzi o przyłbice są przeogromne. Od wczoraj zwróciła się do mnie duża grupa lekarzy z prośbą o przyłbice. My niestety z uwagi na czas potrzebny do wydruku elementów jesteśmy ograniczeni z liczbą możliwych do wyprodukowania przyłbic. Potrzebujemy wsparcia tych wszystkich, którzy mogą się włączyć w produkcję. My to wszystko skoordynujemy powiemy co należy zrobić i w jaki sposób. Liczę, że dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli znacznie więcej przyłbic razem wyprodukować. Musimy wspomóc lekarzy i personel medyczny w tej niełatwej walce z COVID-19 – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej, prof. Marek Gzik.

Nad projektem pracują pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej: dr Sławomir Suchoń, dr Michal Burkacki, dr Wojciech Kajzer, mgr Grzegorz Gruszka, mgr Marek Ples, mgr Miłosz Chrzan, ale do akcji już włączają się kolejne osoby z innych wydziałów Politechniki Śląskiej.

Zobacz koniecznie

Konkurs na projekty w walce z koronawirusem

- Jako uczelnia badawcza mamy szczególny obowiązek aktywnego włączania się w poszukiwania naukowych, skutecznych rozwiązań powstrzymania pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Aby efektywnie wspomóc zaangażowanie wspólnoty Politechniki Śląskiej w poszukiwaniu sposobów na walkę z koronawirusem ogłaszam na mocy Zarządzenia konkurs projakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19. Konkurs jest adresowany do pracowników Politechniki Śląskiej, którzy stworzą zespoły badawcze. W skład zespołu mogą wchodzić także doktoranci i studenci Politechniki Śląskiej. Grant przyznawany jest w wysokości do 150 000 zł. Mam nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi realizację badań już rozpoczętych i umożliwi poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce z zagrożeniem, które tak dotkliwie dotyczy nas wszystkich – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Zobacz koniecznie

Przyłbice stanowią jeden z podstawowych środków ochronnych minimalizujących ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową. Tym samym są niezbędną pomocą w działaniach prewencyjnych wobec wirusa SARS-CoV-2, którego transmisja zachodzi właśnie w taki sposób. Niezbędne dla wytworzenia tego typu warstwy ochronnej są przezroczyste osłony wykonywane z folii PET oraz gumki mocujące (np. tzw. gumki ciążowe z dziurkami).

Podczas produkcji niezwykle istotną rolę pełni dbałość o zasady higieny – konieczna jest praca przy zachowaniu maksimum ostrożności, z zastosowaniem maseczek jednorazowych i gumowych rękawiczek– tak, by uniknąć niechcianego zakażenia przyłbic wirusem lub mikroogranizmami. Przyłbice wyprodukowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej przed zapakowaniem są sterylizowane. Materiał, z którego zostały wytworzone pozwala na taki zabieg.

Jak informuje Jadwiga Witek, w realizacji zadania pomogą drukarki 3D, dotychczas służące pracownikom i studentom uczelni w procesie dydaktycznym. Przedsięwzięci realizowane jest na linii wspólnych działań między Wydziałem Inżynierii Biomedycznej a Wydziałem Mechanicznym Technologicznym.

Trwają również prace nad metodą produkcji przyłbic bez konieczności korzystania z druku 3D, który choć efektywny, pozostaje rozwiązaniem czasochłonnym. Zespołem poszukującym alternatywnej metody kieruje prof. Damian Gąsiorek z Wydziału MT.

Działania Politechniki Śląskiej wpisują się również w szlachetną inicjatywę branży 3D #DrukarzeDlaSzpitali.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Naukowcy na Politechnice Śląskiej drukują przyłbice dla lekarzy. Już trafiły do Śląskiego Centrum Chorób Serca - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda

Mam jedno zasadnicze pytanie: dlaczego tylko dla lekarzy? Pozostały personel medyczny nie istnieje??? Czy Służba Zdrowia tylko lekarzami stoi??? Dość tego!!!

Dodaj ogłoszenie