Nauka zdalna wróciła do szkół. Brakuje sprzętu, nauczyciele są nieprzeszkoleni: "Nie dostaliśmy żadnej realnej pomocy"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Nauczyciele i dyrektorzy szkół przyznają, że szkoły nie dostały realnej pomocy w kwestii realizowania nauki na odległość. Uczniom i nauczycielom brakuje sprzętu, nie wypracowano jednolitej platformy do prowadzenia lekcji online. Często pojawia się także kłopot z połączeniem internetowym.
Nauczyciele i dyrektorzy szkół przyznają, że szkoły nie dostały realnej pomocy w kwestii realizowania nauki na odległość. Uczniom i nauczycielom brakuje sprzętu, nie wypracowano jednolitej platformy do prowadzenia lekcji online. Często pojawia się także kłopot z połączeniem internetowym. Pixabay
Nauka zdalna wróciła do szkół. Od 26 października wszyscy uczniowie szkół średnich oraz uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych realizują naukę na odległość. Nauczyciele i dyrektorzy szkół z Poznania przyznają, że placówki nie otrzymały żadnej pomocy w formie sprzętu czy szkoleń. Nauczyciele pracują na własnych doświadczeniach, które gromadzili od marca.

26 października pojawiły się pierwsze komplikacje związane z nauką zdalną. Już od rana okazało się, że serwery są przeciążone, internet i elektroniczne dzienniki nie dają rady, a nauczycielom i uczniom brakuje sprzętu.

Czytaj więcej tutaj: Problem z nauką zdalną w szkołach. Już pierwszego dnia padł e-dziennik, a w wielu placówkach nie działa internet

Szkoły nie są przygotowane do nauki zdalnej

Nauka zdalna pierwszy raz w polskich szkołach pojawiła się w marcu. Uczniowie od tego czasu aż do końca roku szkolnego realizowali lekcje na odległość. Wówczas była to sytuacja nowa zarówno dla dzieci, jak i rodziców i nauczycieli. Wszyscy mierzyli się z organizacją edukacji w zupełnie nowej formie. Dyrektorzy, nauczyciele i związkowcy apelowali do rządzących o zapewnienie szkołom niezbędnego sprzętu, połącznia z internetem i narzędzi do pracy na odległość. Nauka zdalna po kilku miesiącach wróciła, a nauczyciele z Poznania przyznają, że szkoły nadal nie są przygotowane do takiej formy edukacji.

Czy powrót do szkoły w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczny?

- Te problemy z logowaniem i połączeniem internetowym pokazują, jak szkoły są przygotowane do nauki na odległość. To ministerstwo powinno zadbać o jednolitą platformę dla uczniów i nauczycieli, o dostęp do internetu i sprzętu. Tymczasem rząd przez całe miesiące nie zrobił nic - podkreśla Izabela Płotka, nauczycielka biologii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.

Przyznaje również, że nauczyciele nie zostali w żaden sposób przeszkoleni do pracy na odległość.

- Jest cały szereg nauczycieli, dla których praca online to duże wyzywanie. Żadnych szkoleń nie zorganizowano. Wszystkiego uczymy się sami i pracujemy na doświadczeniach, które zdobyliśmy wiosną. Szkoły funkcjonują, ale o to zadbali nauczyciele, którzy odgórnie nie dostali żadnej realnej pomocy - mówi Izabela Płotka.

Nauczycielom i uczniom brakuje sprzętu

Geograf z Poznania zaznacza natomiast, że w wielu sytuacjach nauczyciele muszą pracować na prywatnym sprzęcie.

- Brakuje komputerów i kamer. Wielu nauczycieli wykorzystuje prywatny sprzęt, a tak nie powinno być, ponieważ wówczas przetwarzamy dane uczniów na swoich komputerach - mówi Jakub Sypniewski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" w Poznaniu.

Zobacz też: Problemy ze zdalną nauką: Z ponad 200 uczniami z poznańskich szkół nie ma kontaktu w czasie nauczania na odległość. Szkoły interweniują

Również dyrektor Zespołu Szkół Łączności opowiada o problemach, które wiążą się z nauką zdalną.

- Wykorzystujemy tylko to czego sami się nauczyliśmy. Szkolimy się sami i sami zbieramy doświadczenie. Wnioskowałem o dofinansowanie do sprzętu z subwencji państwa, ale do tej pory nie ma żadnego odzewu. Ponadto dla szkół ponadpodstawowych nie ma żadnych rządowych platform, które pomogłyby w realizowaniu nauki zdalnej. Epodreczniki.pl to platforma dla uczniów podstawówek - mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

Sprawdź też:

- A największy problem, który się pojawia to połącznie internetowe i tutaj widać zaległości państwa na płaszczyźnie cyfryzacji - dodaje.

Zobacz również:

Szkoły zamknięte są w Polsce od 11 marca. Od 25 marca nauczyciele są natomiast zobowiązani do realizowania nauki zdalnej. Na co dzień kontaktują się z uczniami przy użyciu nowoczesnych technologii. Organizują wideorozmowy i prowadzą blogi w mediach społecznościowych. Uczniowie zdają również sprawdziany i są oceniani online. Zobacz, jak wygląda dzień pracy nauczycieli z Wielkopolski w czasie nauczania na odległość. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauka zdalna: Tak wygląda dzień pracy wielkopolskich nauczyc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nauka zdalna wróciła do szkół. Brakuje sprzętu, nauczyciele są nieprzeszkoleni: "Nie dostaliśmy żadnej realnej pomocy" - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl