Nauka, praca i rozrywka w domu. Internet jako przestrzeń codziennego życia

Materiał informacyjny
Nasza codzienność wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka tygodni temu. Zamknięte szkoły i uczelnie, ograniczone funkcjonowanie firm i urzędów, nieczynne kina i restauracje, święta spędzone w odosobnieniu – coś, co dotychczas oglądaliśmy na filmach, stało się rzeczywistością.

Praktycznie z dnia na dzień wszyscy trafiliśmy do domowej kwarantanny. Mimo że o ogromnej roli internetu mówiło się od lat, sieć jeszcze nigdy wcześniej nie stała się w pełni miejscem do codziennego życia – nauki, pracy i spędzania czasu wolnego. Aż do teraz. Okazało się, że internet jest nie tylko niezbędny, ale bardzo ważna jest także jego jakość, stabilność połączeń i prędkość przesyłania danych. Wybór jest ogromny, ale nie każda oferta spełni nasze oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę wybierając internet lub zmieniając jego dostawcę?

Z internetu możemy korzystać poprzez komputer, telewizor, tablet czy smartfona. Zazwyczaj urządzania, które mamy w domu, łączą się z internetem za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Wi-Fi – sygnał jest wysyłany przez router, który większość dostawców oferuje za darmo lub za symboliczną opłatą.

Dziś najszybsze i najbardziej stabilne połączenie stacjonarne zapewnia internet stacjonarny. To technologia, która pozwala na wykorzystywanie praktycznie nieograniczonych prędkości, bez względu na liczbę użytkowników.

Z internetu można też korzystać poprzez popularną w ostatnich latach technologię LTE. Sygnał przesyłany jest za pomocą nadajników operatora sieci komórkowej. Wpływ na jego jakość może mieć obszar, w którym się znajdujemy, a także pogoda i liczba użytkowników.

Prędkości na miarę potrzeb użytkownika

Podstawowy wyróżnik wszystkich ofert to prędkość internetu, która jest wyrażana w megabitach na sekundę (Mb/s) lub w kilobitach na sekundę (kb/s). Większość dostawców oferuje prędkość internetu stacjonarnego od 100 Mb/s – to oznacza, że w ciągu jednej sekundy pobieramy 12,5 megabajtów (MB) danych. W ten sposób w sekundę możemy pobrać na nasz komputer jedno, wysokiej jakości zdjęcie.

Na początku musimy zastanowić się, do czego ma nam służyć internet. Większość z nas korzysta z platform społecznościowych, takich jak Facebook, wysyła i odbiera maile, przegląda serwisy informacyjne, czy ogląda wideo - np. na YouTube. Poprzez sieć uczymy się i pracujemy - używamy takich programów jak Microsoft Teams czy Zoom do telekonferencji. Aby w pełni komfortowo korzystać z tych wszystkich funkcji, potrzebujemy internetu domowego o prędkości 150 lub 300 Mb/s.
 

 
Jeśli dostawca oferuje również dwukrotnie, a nawet czterokrotnie szybszy internet – 600 Mb/s i 1,2 Gb/s., wówczas takie zawrotne prędkości zdecydowanie spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników – choćby internetowych graczy czy Youtuberów. W przypadku prędkości 600 Mb/s, film w jakości HD z wypożyczalni filmów na życzenie (dostęp do VOD można uzyskać zarówno poprzez telewizję kablową, jak i poprzez serwisy internetowe, które oferują platformy do wypożyczania filmów) „ważący” ok. 3,5 GB, zostanie pobrany w niecałe trzy minuty. W praktyce nie będziemy musieli czekać ani sekundy na jego załadowanie i płynne odtworzenie. Tak szybki internet świetnie sprawdzi się do wspomnianych wideokonferencji, gier online czy do oglądania programów telewizyjnych w najwyższej jakości HD. W szczególności w domach, w których z internetu korzysta jednocześnie kilka osób.
 

 
W przypadku internetu LTE należy wziąć pod uwagę ograniczenia w przesyłaniu danych. Jeśli chodzi o oferty mobilne możemy wybierać spośród różnych pakietów (podstawowe zaczynają się od 1 lub 2 GB, a te wykorzystywane jako stacjonarne do 100 GB miesięcznie). I tak np. przez godzinę przeglądania Facebooka na smartfonie zużyjemy ok. 100-200 MB. W praktyce pakiet 1 GB wystarczy nam jedynie na 5-10 godzin przeglądania Facebooka. W skali miesiąca to niewiele, a należy pamiętać, że będziemy korzystali jeszcze z wielu innych serwisów i aplikacji. W przypadku smartfona pełny komfort zapewni pakiet 10 GB.

Z kolei pakiet nawet 100 GB internetu LTE może okazać się niewystarczający, jeśli z internetu na różnych urządzeniach korzysta kilku domowników po kilka godzin dziennie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając dostawcę internetu, warto sprawdzić, o jakie usługi dodatkowe można rozszerzyć ofertę podstawową, np. czy jest możliwość otrzymania modemu Wi-Fi bez dodatkowych opłat, czy jest aktywna ochrona urządzeń, dostęp do takich serwisów jak wideo na życzenie (VOD) czy HBO GO, i czy można wybrać eFakturę (dzięki temu nasz miesięczny rachunek powinien być niższy o ok. 5 zł).

 

Dodaj ogłoszenie