Nauka języka polskiego dla Ukraińców. Będą ułatwienia

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
01.03.2022, Medyka
01.03.2022, Medyka Marzena Bugala/Polska Press
Udostępnij:
– Wprowadzamy dla Ukraińców ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana przez publiczne służby zatrudnienia – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szefowa MRiPS dodała, kursy językowe będą organizowane także dla medyków.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Marlena Maląg przypomniała, że wprowadzona w połowie marca specustawa uprościła procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy.

Obecnie – zgodnie w przepisami ustawy – mogą oni wykonywać pracę w Polsce bez dodatkowego obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Minister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że pracę w Polsce podjęło do tej pory 160 tys. obywateli Ukrainy.

– Teraz wprowadzamy kolejne kamienie milowe, które są bardzo ważne, aby ta praca mogła stać się jeszcze bardziej powszechna – oświadczyła.

Marlena Maląg wskazała, że obywatele Ukrainy, aby móc podjąć pracę w Polsce, potrzebują nauki języka polskiego. – Ponad połowa osób, która ma nadane numery PESEL, to kobiety. Aby mogły pójść do pracy potrzebują opieki nad dziećmi i nauki języka polskiego – dodała.

– Dlatego wprowadzamy do ustawy ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana przez publiczne służby zatrudnienia i będzie mogła być zlecana na uproszczonych zasadach innym podmiotom, które te szkolenia będą przeprowadzały – zapowiedziała.

Minister wskazała, że na polskim rynku brakuje też przedstawicieli branży medycznej - lekarzy, pielęgniarek i położnych. – Tutaj na wniosek samorządu zawodowego tych środowisk wprowadzamy możliwość dodatkowej nauki języka polskiego, która będzie przeprowadzana przez te samorządy zawodowe. Na to szkolenie będziemy przeznaczali 3 tys. zł i dana osoba będzie mogła trzykrotnie, ze względu na swoje kwalifikacje i poziom wykształcenia, wziąć udział w tych szkoleniach – mówiła.

Dodała, że rząd chce też rozszerzyć naukę języka polskiego, organizowaną przez publiczne służby zatrudnienia, dla cudzoziemców, którzy są zarejestrowani jako osoby bezrobotne. Będziemy przeznaczali 2 tys. zł na szkolenie – poinformowała.

– To jest przedsięwzięcie, które pozwala nam systematycznie zasilić polski rynek pracy, a nie zagraża w żaden sposób obywatelom polskim – mówiła minister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie