Natalia LL i Katarzyna Kozyra - to chyba obecnie najbardziej znane obecnie polskie artystki. Głośno o nich stało się, kiedy ich wystawy zniknęły z Muzeum Narodowego w Warszawie. Taką decyzję podjął dyrektor placówki, prof. Jerzy Miziołek. Co takiego dostrzegł w wystawach "Sztuka konsumpcyjna" i "Pojawienie się Lou Salome", że musiały zostać usunięte?

NATALIA LL

Natalia LL, czyli Natalia Lach-Lachowicz, urodziła się w 1937 roku. Jej prace mieszczą się w nurtach konceptualizmu, body-artu, foto-artu. Niektóre z jej dzieł znajdują się w kolekcjach takich placówek jak m.in. Musée National d'Art Moderne Centre Pompidou w Paryżu czy International Center of Photography w Nowym Jorku.

ZOBACZ TEŻ | JEDZENIE BANANÓW PRZED MUZEUM NARODOWYM. TŁUMY NA PROTEŚCIE W OBRONIE WOLNOŚCI ARTYSTYCZNEJ [ZDJĘCIA]

W 2007 roku Natalia LL otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dodatkowo w styczniu 2013 roku w jej ręce trafiła Nagroda im. Katarzyny Kobro. W 2018 roku została uhonorowana wyróżnieniem Rosa Schapire Art Prize.

Wystawą, która wywołała burzę jest "Sztuka konsumpcyjna". Jest to cykl fotografii, na której młoda kobieta je banana. I to właśnie spowodowało, że wystawa została uznana za "gorszącą". Dyrektor Muzeum Narodowego twierdził, że usunął wystawę na wniosek Ministerstwa Kultury. Resort zaprzecza.

Nie jestem badaczem sztuki nowoczesnej, ale w pełni ją doceniam. Doceniam również to, co dotyczy trendów jak gender, choć jestem przeciwny eksponowaniu dzieł, które mogą irytować wrażliwą młodzież - mówił Onetowi prof. Jerzy Miziołek

Decyzja, czyja by ona nie była, wywołała prawdziwą burzę w mediach. Pod adresem Muzeum Narodowego padają oskarżenia o cenzurę. Dyrektor tłumaczył się, że wystawa "rozprasza młodzież" oraz, że zwracają się do niego goście muzeum niezadowoleni z faktu, że takie zdjęcia są prezentowane w placówce.

KATARZYNA KOZYRA

Katarzyna Kozyra to warszawska artystka urodzona w 1963 roku. Jest rzeźbiarką, artystką tworzącą instalacje, fotografie i sztukę wideo. Nierzadko określana jest mianem "etatowej skandalistki polskiej sztuki". Jedną z jej najgłośniejszych prac jest "Piramida zwierząt". Przedstawia ona wypchane zwierzęta (konia, psa, kota i koguta) ustawionych jeden na drugim. W tle puszczane jest wideo przedstawiające proces zabijania zwierząt.

Wystawą, która została usunięta z Muzeum Narodowym była ta zatytułowana "Pojawienie się Lou Salome". Składa się na nią m.in. wideo, na którym aktorzy w maskach Nietzsche oraz Rilke są prowadzeni na smyczy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Cenzura pełną parą. Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły w piątek dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Ich usunięcie nakazał nowy dyrektor prof. Jerzy Miziołek. Oczyszczenia wystawy ze "skandalizujących" prac domagało się Ministerstwo Kultury. Wcześniej zdjęto wideo grupy Sędzia Główny. – To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana – stwierdził pan Miziołek. W poniedziałek o 18.00 jemy banany pod budynkiem @nationalmuseuminwarsaw, aby szerzyć w naszej ojczyźnie gender i walczyć z cenzurą sztuki krytycznej. 😎🍌🍌🍌🍌 #sylwiachutnik #nataliall #katarzynakozyra #sędziagłówny #fuckoffcensorship #wstyddlamuzeum #znowuministerstwokulturypokazaloklasę #genderWasZje

Post udostępniony przez Sylwia Chutnik (@sylwia.chutnik)

POLECAMY: