Nasz słowniczek pojęć na święta Bożego Narodzenia

Mariusz Grabowski
Mariusz Grabowski
Karolina Misztal
Co oznaczają najważniejsze pojęcia, postaci, miejsca i wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. Przedstawiamy krótki przewodnik.

Zrozumienie wydarzeń, które rozegrały się dwa tysiące lat temu, wymaga użycia pojęć zaczerpniętych z teologii, filozofii, historii i nauk ścisłych. Poniżej 10 najważniejszych

Betlejem

Miejsce urodzin Jezusa, leżące za czasów biblijnych w Judei i stanowiące kresy imperium rzymskiego, dziś na terenie Autonomii Palestyńskiej. Nazwa miasteczka jest połączeniem dwu słów hebrajskich: „bet”, oznaczającego „dom”, oraz „lehem”, czyli „chleb”.

Gwiazda Betlejemska

W Biblii czytamy, że pojawiła się na Wschodzie i wskazała drogę Trzem Królom do nowo narodzonego Jezusa. W ostatnich latach astronomowie coraz częściej mówią, jakoby za Gwiazdą Betlejemską stała koniunkcja planet, na przykład Jowisza i Saturna w 7 r. p. n.e.

Mędrcy ze Wschodu

Według Ewangelii św. Mateusza magowie, wiedzeni przez Gwiazdę, przybyli do Betlejem, by złożyć hołd i dary (mirrę, kadzidło, złoto) Jezusowi. Od VI w. tradycja nadała im imiona: Kacper, Melchior, Baltazar.

Mesjasz

W Nowym Testamencie zapowiedzianym przez proroków Mesjaszem jest narodzony w Betlejem (patrz: betlejem) Jezus Chrystus. Kim jest Mesjasz? Osobą, która ma przynieść ostateczne rozwiązanie problemu zła, grzechu i śmierci w świecie i ustanowić tzw. królestwo mesjańskie, W chrześcijaństwie Mesjasz jest ponadto Synem Bożym (patrz: Wcielenie).

Pasterze

Pierwsi, którzy uwierzyli w narodzenie Mesjasza w Betlejem i „z pośpiechem”, nie zwlekając, wyruszyli w drogę, by oddać Mu należny pokłon. Pasterze reprezentują ten rodzaj ubóstwa - nazwijmy je duchowym - które jest niezbędne, aby uznać i przyjąć Mesjasza.

Święta Rodzina

W teologii chrześcijańskiej rodzina, której członkami byli Jezus Chrystus, Najświętsza Maria Panna i św. Józef. Jak poświadcza Ewangelia św. Mateusza genealogicznie pochodziła ona z rodu Dawida. Katolicyzm od wieków za teologicznie istotny uważa również fakt, iż Jezus Chrystus przyszedł na świat w rzeczywistości ludzkiej rodziny, jako dziecko poddane swoim ziemskim rodzicom.

Wcielenie

Chrześcijańska prawda wiary głosząca, iż Druga Osoba Trójcy Świętej, czyli Jezus Chrystus, przyjął ludzkie ciało oraz - co równie ważne - ludzką naturę. Pojęcie to pochodzi z Ewangelii Jana: „et Verbum caro factum est” („A Słowo stało się ciałem”). Wcielenie dokonało się mocą Ducha Świętego w łonie Maryi Panny podczas Zwiastowania.

Wigilia

W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Wedle kalendarza gregoriańskiego wigilia jest obchodzona 24 grudnia. Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej (patrz: Gwiazda Betlejemska) zwiastującej narodziny Jezusa (patrz: Wcielenie, Mesjasz).

Żłóbek

Wyobrażenie miejsca w Betlejem, gdzie narodził się Jezus Chrystus. Symbolicznie miała to być stajenka ze żłóbkiem, w którym Maryja złożyła Narodzonego. Pierwsze inscenizacje wydarzeń betlejemskich zawdzięczamy św. Franciszkowi: w 1223 r. do groty w Greccio przyprowadzono zwierzęta, wśród których był wół i osioł, zaś bracia przebrani za pasterzy w skupieniu adorowali żłóbek.

Zwiastowanie

W doktrynie chrześcijańskiej (Ewangelia św. Łukasza) Objawienie Marii poprzez anioła Gabriela zapowiedzi narodzenia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Św. Łukasz tak streszcza przemowę anioła do Maryi: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i osłoni Cię moc Najwyższego; dlatego Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl