Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatki a alkohol. Badania pokazują, że często to dorośli częstują dzieci alkoholem

Konrad Karkowski
Wyniki najnowszego badania CBOS jednoznacznie pokazują, że to dorośli pomagają nastolatkom zdobyć pierwszy w życiu alkohol. W ręce młodzieży trafia on najczęściej za pośrednictwem pełnoletnich znajomych, którzy zgadzają się kupić niepełnoletniemu napój procentowy albo z pomocą domowników, którzy częstują młodego człowieka kieliszkiem „czegoś mocniejszego” np. podczas rodzinnej uroczystości. (zdjęcie ilustracyjne)
Wyniki najnowszego badania CBOS jednoznacznie pokazują, że to dorośli pomagają nastolatkom zdobyć pierwszy w życiu alkohol. W ręce młodzieży trafia on najczęściej za pośrednictwem pełnoletnich znajomych, którzy zgadzają się kupić niepełnoletniemu napój procentowy albo z pomocą domowników, którzy częstują młodego człowieka kieliszkiem „czegoś mocniejszego” np. podczas rodzinnej uroczystości. (zdjęcie ilustracyjne) Dariusz Cmigielski / Polskapresse
Piją bo „jest to modne”, piją bo są ciekawi, w końcu piją bo pozwalają im na to rodzice. Najnowsze badania pokazują, że wiek inicjacji alkoholowej polskiej młodzieży znacznie się obniżył.

Maja w tym roku idzie do trzeciej klasy jednego z większych w Białymstoku gimnazjów. 15-latka przyznaje już, że alkoholu próbowała. - Było to w pierwszej klasie. Na początku roku, gdy po lekcjach poszliśmy niedaleko za szkołę w celach integracyjnych – opowiada nastolatka – Któryś z chłopaków wpadł na pomysł, że można by wypić po piwku, alkohol miał kupić jego starszy znajomy. Wypiliśmy tylko po jednym. Większość osób, które tam były też robiły to po raz pierwszy dlatego każdy się trochę bał wypić więcej.

Maja przyznaje, że nie odmówiła picia dlatego, że nie chciała wyjść na dziwaczkę. - Pomyślałam zresztą, że po jednym piwie nic mi się nie stanie – wspomina uczennica. Smak piwa nie przypadł jej do gustu. Po tym wydarzeniu alkoholu próbowała jeszcze tylko kilka razy. Zawsze w małych ilościach. Jedno piwo, jeden kieliszek - Nie potrzebuję go żeby się dobrze bawić czy coś. To raczej w celach towarzyskich. Żeby nie było, że jestem sztywna – zaznacza. Raz alkoholem poczęstowali ją rodzice. Na imprezie rodzinnej – Powiedzieli, że lepiej żebym spróbowała sobie w domu na ich oczach a nie gdzieś z obcymi ludźmi. Oczywiście nie wiedzieli, że wcześniej już piłam – dodaje Maja.

Jak pokazują najnowsze badania CBOS-u przeprowadzone na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie, to często właśnie dorośli pierwsi częstują młodzież alkoholem. Tylko co ósmy nastolatek pytany o sposób zdobycia pierwszego w życiu alkoholu zadeklarował, że zdobył go samodzielnie – kupując go w sklepie (5,1 proc.) lub biorąc z domu (7,3 proc.). Najczęściej alkohol pochodził od dorosłych znajomych, którzy kupili niepełnoletniemu napoje procentowe (34,2 proc.) albo od domowników, którzy poczęstowali nastolatka alkoholem np. podczas rodzinnej uroczystości (33,8 proc.).

- Rodzice dziecka mogą myśleć, że jeżeli inicjacja alkoholowa nastąpi pod ich nadzorem będzie mniej szkodliwa – mówi Anna Samborska, pedagog dziecięcy. - To pierwszy krok na drodze do nadużywania a następnie uzależnienia.

*imię naszej bohaterki na potrzeby artykułu zostało zmienione

Więcej przeczytasz o w piątkowym papierowym wydaniu Magazynu Kuriera Porannego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny