Nastolatek ciężko poparzony na hałdzie, ale winnych nie ma

  Nastolatek ciężko poparzony na hałdzie, ale winnych nie ma

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do wypadku doszło podczas imprezy na terenie dawnej kopalni w Bytomiu. Ani organizator, ani właściciel terenu nie czują się odpowiedzialni za zdarzenie
  Pani Izabela ze zdjęciami poparzonych nóg swojego syna. Chłopca czeka teraz długa i kosztowna rehabilitacja

  Pani Izabela ze zdjęciami poparzonych nóg swojego syna. Chłopca czeka teraz długa i kosztowna rehabilitacja ©Magdalena Nowacka-Goik

  Izabela Kowalczyk, mama 14-letniego Aleksandra, kilka dni temu znów odwiedziła teren dawnej KWK Miechowice. To tu dwa miesiące temu jej syn został poparzony po tym, jak osunęła się pod nim ziemia i doszło do samozapłonu hałdy. Teren nie jest ogrodzony ani zabezpieczony.

  Pani Izabela jest przerażona. Bo na hałdzie widziała dziewczynkę z psem. I biegającego niedaleko chłopca. - To dosłownie metr od ulicy, przy której stoją bloki, do których jest doprowadzony gaz ziemny. To przecież jest niebezpieczne - mówi. Do poparzenia jej syna doszło podczas imprezy "Śląskie manewry". Chłopiec oddalił się na chwilę od rodziców, z którymi przyszedł. Zmusiła go do tego potrzeba fizjologiczna.
  A że w pobliżu nie było widać przenośnych toalet, wybrał zarośla, za którymi było puste miejsce po dawnych budynkach kopalni. Tam doszło do osunięcia się ziemi, pod którą tlił się żar. Chłopiec trafił do szpitala. Ma poparzone nogi. Konieczny był przeszczep. Aleksandra czeka też długa i kosztowna rehabilitacja.

  - Musi nosić specjalne ochronne skarpety, a do smarowania ran trzeba odpowiednich maści z silikonem - opowiada pani Iza. Chłopiec trenuje judo w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Wróci do niej 1 września. Ale kiedy wróci na treningi? Trudno powiedzieć. Pani Iza nie ukrywa, że ma żal, iż sprawę uznano za nieszczęśliwy wypadek. - 23 lipca usłyszałam od policjanta, że sprawa będzie zapewne umorzona - mówi. Po tym jednak, zainteresował się nią Dziennik Zachodni, okazało się, że śledztwo zostanie przedłużone do 19 września. - Mam nadzieję, że sprawa zostanie dokładnie rozpatrzona - mówi pani Iza.

  Kto jest odpowiedzialny za zabezpieczenie terenu? Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Pasjonatów Wojskowości "Kompania Bytom". Prezes stowarzyszenia Norbert Kujawa mówi, że teren, na którym doszło do wypadku, nie podlegał im.

  Bo impreza odbywała się obok. Do terenu przyznaje się za to Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Witold Jajszczok, rzecznik spółki
  potwierdza, że teren nie jest zabezpieczony. Twierdzi jednak, że dzień po wypadku była tu wizja lokalna, a strażacy zrobili pomiar temperatury kamerą termowizyjną. - Z odczytu kamery wynikało, że na skarpie, w podłożu glinianym, utrzymuje się temperatura 50 stopni Celsjusza i nie ma zagrożenia pożarowego - mówi rzecznik.

  Na hałdzie pojawiły się tablice ostrzegawcze, ale związane z... rosnącymi na skarpie drzewami, których korzenie zostały podmyte w czasie akcji gaśniczej. - Aktualnie nie występuje zagrożenie, ale i tak teren objęty jest naszym monitoringiem - mówi rzecznik. Skarpa ma zostać poddana rekultywacji.

  Hałdy są niebezpieczne nie tylko w Bytomiu. W lipcu tego roku chorzowscy urzędnicy wydali zakaz korzystania ze skweru przy ulicy Floriańskiej w tym mieście, właśnie ze względu na niebezpieczną hałdę i możliwość poparzenia. Miejsce odgrodzono taśmą. W Wojkowicach w powiecie będzińskim też jest podobna hałda: przed wejściem jest taśma, ale można tam bez problemu wejść. Mimo ogrodzeń i tablic można się też dostać na hałdę Szarlota w Rydułtowach.


  *Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
  *Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
  *Tak policja w Katowicach ściga i strzela do pirata drogowego ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Strefa 30 Katowice ZA i PRZECIW MAPKA + SONDA

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo