Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasiona topoli czyli biały puch w domu. Wyjaśniamy, czy szkodzi i uczula i radzimy, jak się go pozbyć

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Nasiona topoli kryją się w białym miękkim puszku, który przypomina watę. Wytwarzane są one w ogromnych ilościach, a ponieważ są lekkie, bardzo łatwo dostają się do domów.
Nasiona topoli kryją się w białym miękkim puszku, który przypomina watę. Wytwarzane są one w ogromnych ilościach, a ponieważ są lekkie, bardzo łatwo dostają się do domów. Katarzyna Laszczak
Ta biała wata, która w maju i czerwcu wszędzie fruwa, także w naszych mieszkaniach, potrafi dać się we znaki. Piszemy, jak wyeliminować z domu ten biały puch z domu.

W połowie maja śnieg? Tak to mniej więcej wygląda i ten właśnie krajobraz może utrzymać się nawet do lipca, chociaż z reguły w czerwcu jest już mniej uciążliwy.

Nasiona topoli wędrują razem z wiatrem

Chodzi o biały puch, przypominający watę kosmetyczną. Unosi się on w powietrzu, roznoszony przez wiatr. Są to nasiona żeńskich okazów topoli, do których niejako przymocowany jest miękki, biały puch. – Ten puch sprawia, że nasiona są rozsiewane, ponieważ ta swoista wata je przenosi – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W ten sposób topola się rozmnaża. Rzecz dotyczy zatem przetrwania gatunku: nasiona mają trafić w miejsca najbardziej oddalone od rośliny matecznej.

To, że ograniczenie opakowań plastikowych jest konieczne, każdy wie. Co roku do mórz i oceanów trafia około 8 mln ton śmieci. W 2015 roku wyprodukowaliśmy 448 mln ton plastiku, a 73 procent śmieci, które trafia na plaże to właśnie plastik. Rozkłada się on nawet 450 lat, a niektóre nawet w ogóle. Jeżeli to was nie przekonuje, to może kwestia finansowa? Ponieważ ograniczenie plastikowych rzeczy w domu to duże oszczędności!

Opakowania plastikowe – czym je zastąpić? Ogranicz plastik ...

Moskitiera dobrym rozwiązaniem na nasiona topoli

Śnieżnobiały puch jest bardzo uciążliwy. Widać go nie tylko w powietrzu, ale i na ziemi. Tworzą się z niego swoiste dywany, choćby przy krawężnikach i na trawnikach, w parkach. Puch wlatuje również do naszych domów. – Jedyną radą, aby nie mieć tej waty w mieszkaniu, jest zamykanie okien – dodaje Mikietyński. – Tyle, że w sezonie wiosennym jest to trudne do wykonania. Aby zapewnić dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń, należy przecież wietrzyć.

Nasiona topoli nie wlecą do naszego mieszkania, jeżeli okna wyposażymy w moskitiery.

Można też tylko rozszczelnić okna, zamiast je otwierać. Gdy jednak zdecydujemy się na tradycyjne wietrzenie lokalu, lepiej zrezygnować z jednoczesnego wietrzenia pomieszczeń po przeciwnych stronach. To z tego względu, że zrobiłby się przeciąg. Sprawiłby on, że więcej białego puchu dostałoby się do środka.

Jak pozbyć się białego puchu z domu?

Gdy nasiona topoli dostaną się do naszego mieszkania, trzeba je po prostu potraktować, jak kurz. Najlepiej zetrzeć puch wilgotną szmatką (sucha się nie sprawdzi). Zasada jest taka: zaczynamy od góry, a kończymy na dole, czyli najpierw ścieramy kurz z górnych półek i szafek, a następnie z dolnych. Podłogi należy odkurzyć odkurzaczem. W ruch powinien pójść też mop. Gdy od rana do wieczora mamy otwarte okna, czynność można byłoby powtarzać 2–3 razy dziennie, a i tak widać byłoby puch.

Watę z ubrań najpierw trzeba zdmuchnąć albo ją strzepnąć, uważając, aby na tkaninie nie zostały ślady. Inny sposób: specjalne szczotki z miękkim włosiem i „szczotki" z aksamitu czy weluru, trzeba nimi potrzeć materiał pod włos.

Oczywiste jest, że papier do pieczenia ma wiele zastosowań w sferze kulinarnej. Jednak jest to produkt, który z powodzeniem przyda się nie tylko w kuchni. Oto kilka nietypowych i zaskakujących zastosowań papieru woskowanego.

Papier do pieczenia – sposób na czysty kran i łatwiejsze pra...

Puch z topoli a uczulenia

Niektórzy alergicy właśnie puch topoli obwiniają za swój katar, łzawienie oczu i drapanie w gardle. Tymczasem to nie on jest sprawcą uczulenia. Akurat w tym czasie, gdy dają nam się we znaki nasiona topoli, to zaczynają również pylić trawy. I to trawy mogą uczulać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera