Nasi projektanci mają genialne pomysły

  Nasi projektanci mają genialne pomysły

  rozmawia Krzysztof Jóźwiak

  Polska

  Polska

  Z Markiem Rytychem, szefem nagrodzonego zespołu architektów, rozmawia Krzysztof Jóźwiak
  Zaskoczyła Pana informacja o nagrodzie w tak prestiżowym konkursie?
  Jestem na wakacjach i o sukcesie dowiedziałem się telefonicznie. Tak się złożyło, że dziś mam urodziny i lepszego prezentu nie mogłem sobie wymarzyć. Ważne i zaskakujące jest to, że doceniono polski projekt. U nas jest wielki głód międzynarodowego sukcesu. Niech pan przeanalizuje wyniki najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie - polskie nazwiska w ogóle się tam nie pojawiają. A talentów u nas nie brakuje.

  Jest Pan jedynym architektem z dużym doświadczeniem w zespole. Pozostała czwórka to młodzi ludzie, studenci.
  Mam kapitalną młodzież w swojej pracowni, to studenci czwartego roku architektury Politechniki Warszawskiej. Otwarte głowy kipiące od pomysłów. Wcześniej prawie w tym samym składzie udało nam się wygrać prestiżowy konkurs na rozbudowę klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Mieliśmy jednak tak-że wiele negatywnych doświadczeń z polskiego podwórka. Żenował nas poziom sędziowania w niektórych konkursach, to że czasami bardziej liczyły się znajomości niż wartość merytoryczna pracy. W jednym przypadku, gdy poprosiliśmy o wyjaśnienie, dlaczego nasz projekt został odrzucony, usłyszeliśmy wyzwiska. Moi studenci przecierali oczy ze zdumienia, że to się dzieje naprawdę.

  Nie obawiał się Pan, że Pański młody zespół nie podoła skali przedsięwzięcia?
  Nawet przez moment. Wielu polskich młodych projektantów ma znakomite pomysły. Trzeba im dać szansę, a przeniosą góry. Przy tak dużych projektach ważna jest praca zespołowa. Jak wydrukowaliśmy plansze z projektami i pokazaliśmy znajomym, wszyscy uznawali, że są kompletnie zwariowane, ale kapitalne. Ale istotą tego konkursu było zebranie nawet najbardziej zwariowanych pomysłów, aby w przyszłości móc wykorzystać ich najciekawsze elementy do stworzenia jednej, realistycznej koncepcji.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo