NASA potwierdza – misja DART się powiodła, trajektoria asteroidy w kosmosie uległa zmianie

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
NASA przeprowadziła pierwszy w historii test obrony planetarnej dotyczący zmiany trajektorii asteroidy
NASA przeprowadziła pierwszy w historii test obrony planetarnej dotyczący zmiany trajektorii asteroidy Fot: facebook.com/NASA
Sonda NASA zgodnie z planem zderzyła się z planetoidą Dimorphos w ramach misji DART - pierwszego w historii testu obrony planetarnej. Misja miała na celu sprawdzenie, na ile uderzenie w ciało niebieskie zmieni jego kurs. Dane, jakie przez ostatnie dwa tygodnie analizował zespół badawczy NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) wykazały, że uderzenie kinetyczne statku kosmicznego z jego docelową asteroidą, Dimorphos, z powodzeniem zmieniło orbitę tego ciała niebieskiego.

Chcemy być gotowi

Bill Nelson, administrator NASA, powiedział, że misia DART świadczy o tym, jak NASA stara się być gotowa na wszystko, czym zaskoczy nas wszechświat.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę naszej rodzinnej planety. W końcu to jedyna, jaką mamy – powiedział.

Jak dodał, „NASA udowodniła, że jesteśmy poważni jako obrońcy planety. To przełomowy moment dla obrony planetarnej i całej ludzkości, demonstrujący zaangażowanie wyjątkowego zespołu NASA i partnerów z całego świata”.

"To mały krok dla człowieka..."

Przed uderzeniem DART okrążenie swojej większej macierzystej asteroidy, Didymos, zajmowało asteroidzie Dimorphos 11 godzin i 55 minut. Od czasu celowego zderzenia DART z Dimorphos 26 września astronomowie używali na ziemi teleskopów, aby zmierzyć, jak bardzo zmienił się ten czas. Teraz zespół badawczy potwierdził, że uderzenie sondy zmieniło orbitę Dimorphosa wokół Didymos o 32 minuty, skracając orbitę z 11 godzin i 55 minut do 11 godzin i 23 minut. Ten pomiar zawiera margines błędu wynoszący plus minus 2 minuty.

Przed uderzeniem NASA spodziewała się minimalnej zmiany okresu orbitalnego Dimorphos o 73 sekundy lub więcej. Oczekiwania rezultatu eksperymentu naukowców okazały się być ponad 25-krotnie większe.

Ten wynik jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia pełnego wpływu DART na docelową asteroidę. W miarę pojawiania się nowych danych każdego dnia astronomowie będą mogli lepiej ocenić, czy i jak misja taka jak DART może zostać wykorzystana w przyszłości do ochrony Ziemi przed zderzeniem z asteroidą, jeśli kiedykolwiek odkryjemy, że takie zagrożenie zmierza w naszą stronę – powiedziała Lori Glaze, dyrektor NASA Planetary Science Division w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Badania wciąż trwają

Zespół badawczy wciąż pozyskuje dane z obserwatoriów naziemnych na całym świecie.

DART dostarczył nam fascynujących danych dotyczących zarówno właściwości asteroid, jak i skuteczności impaktora kinetycznego jako technologii obrony planetarnej – powiedziała Nancy Chabot, kierownik ds. koordynacji DART z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland.

Jak dodała, „zespół DART kontynuuje prace nad tym bogatym zbiorem danych, aby w pełni zrozumieć pierwszy test obrony planetarnej dotyczący odchylania się asteroidy”.

Za mniej więcej cztery lata w ramach projektu Hera Europejskiej Agencji Kosmicznej planowane jest również przeprowadzenie szczegółowych badań zarówno Dimorphos, jak i Didymos, ze szczególnym uwzględnieniem krateru pozostawionego po kolizji DART i dokładnych pomiarów masy Dimorphos.

Ani Dimorphos, ani Didymos nie stanowią żadnego zagrożenia dla Ziemi przed ani po kontrolowanej kolizji DART z Dimorphos.

Obiekty teleskopowe przyczyniające się do obserwacji wykorzystanych przez zespół DART do ustalenia tego wyniku to: Goldstone, Obserwatorium Green Bank, Teleskop Swope w Obserwatorium Las Campanas w Chile, Teleskop Duński w Obserwatorium La Silla w Chile oraz Obserwatorium Las Cumbres globalne obiekty sieci teleskopów w Chile i RPA.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl