Narty, Włochy 2021/2022. Gdzie jechać? Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych. Południowy Tyrol zaostrza restrykcje. Sprawdź zasady wjazdu

Monika Golonka
Monika Golonka
Sezon narciarski 2021/2022. Przejdź dalej i zobacz najlepsze regiony dla narciarzy we włoskich Dolomitach.
Sezon narciarski 2021/2022. Przejdź dalej i zobacz najlepsze regiony dla narciarzy we włoskich Dolomitach. Valter Cirillo/Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Setki kilometrów tras narciarskich, malownicze alpejskie krajobrazy, włoska kuchnia - to tylko kilka z wielu powodów, dla których miłośnicy nart i snowboardu na zimowy urlop wybierają właśnie Dolomity. Sezon narciarski 2021/2022 we Włoszech już się rozpoczął. Który region jest najlepszy? Jakie obostrzenia obowiązują teraz w kurortach narciarskich? Włochy zaostrzają restrykcje, także w ośrodkach narciarskich, by uniknąć lockdownu. Wszystkie najważniejsze informacje o nartach w Dolomitach znajdziecie poniżej.

Spis treści

Włochy to jeden z najchętniej wybieranych kierunków narciarskich w Europie. Do górskich kurortów od lat przyjeżdżają tysiące narciarzy i snowboardzistów, również z Polski. Szczególną popularnością cieszą się Dolomity. To pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch, należące do Południowych Alp Wapiennych w Alpach Wschodnich. Pasmo rozciąga się pomiędzy dolinami Val Rendena, Val Pusteria i rzeką Piawa, a jego najwyższy szczyt to Punta Penia w masywie Marmolada (3342 m n.p.m.).

Sezon turystyczny w Dolomitach trwa cały rok, ale największa liczba turystów przybywa tam zimą, by wypocząć w jednym z licznych ośrodków narciarskich. Każdy z nich oferuje co najmniej kilkadziesiąt kilometrów tras dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Niektóre przygotowują dla turystów bogatą ofertą imprezową, w innych lepiej odnajdą się osoby ceniące na urlopie ciszę i spokój.

W tym roku zagraniczną wycieczkę na narty mogą skomplikować obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Poniżej zebraliśmy dla was najważniejsze informacje, które pomogą zaplanować zimowy urlop we Włoszech.

Włochy: koronawirus i zasady wjazdu

Osoby planujące wyjazd na narty do Włoch powinny zapoznać się z obowiązującymi w tym kraju obostrzeniami. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych uprzedza też, że turyści powinni być przygotowani na wzmożone kontrole, pomiar temperatury ciała na lotniskach, dworcach i w innych miejscach, w których powstają skupiska ludzkie.

Obecnie, aby móc wjechać do Włoch należy zarejestrować swój pobyt na platformie EU Digital Passenger Locator Form, a także posiadać:

 • unijny certyfikat szczepienia (pełna dawka przynajmniej 14 dni przed przyjazdem)
 • lub potwierdzenie przejścia choroby (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej)
 • lub negatywny wynik testu na koronawirusa (molekularnego lub antygenowego) wykonanego maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem do Włoch

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.

Osoby, które nie spełniają powyższych kryteriów, będą musiały zgłosić swój przyjazd do regionalnej placówki służby zdrowia, poddać się 5-dniowej kwarantannie, a po jej zakończeniu wykonać test na koronawirusa.

Narty we Włoszech 2021/2022: Obostrzenia ogólne i Super Green Pass

Premier Włoch Mario Draghi 24 listopada ogłosił wprowadzenie w całym kraju nowego rodzaju "paszportu covidowego". To tzw. Super Green Pass - przepustka, która będzie dostępna tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.

Osoby nieposiadające przepustki Super Green Pass nie będą mogły korzystać z wyciągów narciarskich, wejść do baru, restauracji, na siłownie ani uczestniczyć w imprezach masowych. Nowe zasady wchodzą w życie od 6 grudnia i będą obowiązywać przynajmniej do 15 stycznia.

We Włoszech obowiązują nie tylko restrykcje ogólne, ale i regionalne. Kraj został podzielony na cztery strefy ze względu na liczbę zakażeń: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną - w każdej z nich obowiązują inne zasady.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe, warto na oficjalnych rządowych stronach sprawdzić, czy region, do którego chcemy się wybrać, nie został włączony do strefy pomarańczowej lub czerwonej, w których obowiązuje zakaz przemieszczania się. Informacje publikowane przez władze poszczególnych regionów można znaleźć TUTAJ, a statystyki dotyczące aktualnej sytuacji epidemicznej w konkretnych prowincjach dostępne są TUTAJ.

Narty we Włoszech. Obostrzenia w regionach narciarskich

Włoskie regiony narciarskie znajdują się obecnie w strefie białej, w której obostrzenia są najłagodniejsze.

Otwarte dla turystów są prowincje:

 • Trydent - Górna Adyga (Południowy Tyrol)
 • Lombardia
 • Dolina Aosty
 • Piemont
 • Wenecja Euganejska

Trydent - Górna Adyga znajduje się obecnie na progu żółtej strefy. Prezydent Arno Kompatscher regionu podpisał niedawno rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia. - To, co dzieje się w Austrii, która wróciła do zamknięcia, jest dzwonkiem alarmowym, nie możemy go zignorować - mówił Kompatscher w rozmowie z "La Repubblica".

Nowe obostrzenia dotyczą całego regionu Południowego Tyrolu, gdzie znajduje się większość popularnych ośrodków narciarskich. Wrócił obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, jeśli nie da się utrzymać odległości przynajmniej 1 metra od innych osób, a w transporcie publicznym obowiązkowe są maski FFP2.

W dwudziestu gminach Południowego Tyrolu, które zostały włączone do tzw. czerwonej strefy, obostrzenia są jeszcze bardziej surowe. Bary i restauracje mogą być otwarte tylko do godziny 18:00, a między 20:00 a 5:00 obowiązuje godzina policyjna. W sklepach należy nosić maseczki FFP2, zamknięte są teatry, kina, dyskoteki, siłownie i baseny. Obostrzenia te obowiązują do 7 grudnia.

Gminy w "strefie czerwonej" to: Rodengo, San Pancrazio, Caines, Vandoies, Ultimo, Martello, Castelbello Ciardes, Naz-Sciaves, Senales, Plaus, Castelrotto, Marlengo, Laion, Postal, Ortisei, Moso in Passiria, Funes, Santa Cristina Valgardena, Rasun Anterselva i Rio di Pusteria.

Jak mówi burmistrz prowincji, to próba uratowania tegorocznego sezonu narciarskiego przed koniecznością wprowadzenia lockdownu, jak w Austrii.

Pozostałe obostrzenia w strefie białej:

 • Obowiązek zachowywania dystansu społecznego i częstej dezynfekcji rąk.
 • Obowiązek dostosowywania się do specyficznych wymogów sanitarnych w barach, restauracjach, hotelach, sklepach, punktach usługowych itp.
 • Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu tylko na targowiskach i stadionach oraz w innych miejscach, w których nie da się utrzymać dystansu społecznego, a także w kontakcie z osobami o upośledzonych funkcjach układu odpornościowego.
 • Maksymalnie 6 osób przy jednym stoliku w restauracji czy barze (limit nie dotyczy rodzin).

Narty we Włoszech. Dodatkowe zasady bezpieczeństwa w kurortach

Poza podstawowymi obostrzeniami, opisanymi powyżej, ośrodki narciarskie wprowadziły dodatkowe zasady bezpieczeństwa, które mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Możliwość wejścia do lokali gastronomicznych, muzeów, stref wellness i basenów w hotelach oraz korzystania z transportu publicznego będą miały tylko osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID (tzw. Green Pss) - potwierdzający zaszczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu. Od 6 grudnia, aby korzystać z wymienionych usług, konieczny będzie Super Green Pass - dostępny tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.

Wyciągi narciarskie również są dostępne tylko dla osób posiadających Green Pass, a od 6 grudnia tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Podczas korzystania z gondoli, kolejek linowych i wyciągów krzesełkowych obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust maseczką chirurgiczną lub FFP2. Dodatkowo zmniejszono przepustowość wyciągów do 80 proc.

Restrykcje te dotyczą osób powyżej 12 roku życia.

Narty, Włochy 2022. Nowe przepisy od 1 stycznia

Osoby planujące wyjazd na narty do Włoch w 2022 r. muszą przygotować się też na ważną zmianę przepisów. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy narciarze i snowboardziści korzystający z włoskich stoków będą musieli posiadać ubezpieczenie od wypadków. Ubezpieczenie będzie można kupić razem ze skipassem - na jeden dzień (ok. 2,5 euro) lub od razu na cały pobyt. Za brak ubezpieczenia grozi natychmiastowe odebranie karnetu i kara w wysokości od 100 do 150 euro. Obowiązek posiadania ubezpieczenia nie dotyczy nart biegowych.

Dodatkowo wszyscy narciarze i snowboardziści poniżej 18 roku życia będą musieli na stoku nosić kask.

Na stokach będą również prowadzone kontrole trzeźwości. Za jazdę po alkoholu lub narkotykach będzie groził mandat od 250 do 1000 euro.

Narty, Włochy - atrakcje w kurortach narciarskich: jarmarki świąteczne i darmowy skipass

We włoskich ośrodkach narciarskich na turystów czeka dużo więcej atrakcji niż tylko szusowanie na stokach. Do kurortów powrócą m.in. jarmarki świąteczne - w samym Południowym Tyrolu będzie ich aż 15. Znajdziecie je m.in. w miejscowościach Merano, Brixen, Bruneck, Vipiteno, a także w Bolzano - to największy jarmark bożonarodzeniowy we Włoszech. Na miejscu można napić się grzanego wina, kupić pamiątki i spróbować regionalnej kuchni.

Włoskie jarmarki świąteczne będą działały od 26 listopada do 6 stycznia. Aby wejść na teren jarmarku, trzeba posiadać Unijny Certyfikat COVID, obowiązkowe są też maseczki.

Z kolei dla odwiedzających ośrodek narciarski dolina Arhntal (w prowincji Bolzano), przygotowano promocję Free Skipass Week na otwarcie sezonu. Turyści, którzy zatrzymają się jednym z hoteli biorących udział w akcji, będą mogli za darmo korzystać ze stoków w ośrodkach Klausberg i Speikboden. Promocja obowiązuje od 4 do 23 grudnia 2021 r.

O atrakcjach w innych popularnych ośrodkach narciarskich we Włoszech przeczytasz w galerii. Dla turystów przygotowano m.in. nowe połączenia gondolowe, a w ramach après-ski - wyjątkowe wydarzenia kulinarne. W dwóch ośrodkach odbędą się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Narty we Włoszech. Otwarcie sezonu narciarskiego w popularnych ośrodkach

Poniżej terminy działalności najważniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech:

 • Livigno: 27.11.2021 - 19.05.2022
 • Val Gardena: 4.12.2021 - 10.04.2022
 • Val di Fassa: 4.12.2021 - 10.04.2022
 • Alta Badia: 4.12.2021 - 10.04.2022
 • Cortina d’Ampezzo: 29.11.2021 - 3.05.2022
 • Madonna di Campiglio: 24.11.2021 - 28.04.2022
 • Sulden: 23.10.2021 - 23.04.2022
 • Maso Corto: 17.09.2021 - 18.04.2022
 • 3 Zinnen: 27.11.2021 - 19.04.2022
 • Obereggen: 26.11.2021 - 18.04.2022
 • Kronplatz: 27.11.2021 - 24.04.2022
 • Carezza: 27.11.2021 - 20.03. 2022
 • Seiser Alm: 4.12.2021 - 10.04.2022
 • Meran 2000: 4.12.2021 - 20.03.2022
 • Plose: 4.12.2021 - 3.04.2022
 • Speikboden: 5.12.2021 - 11.04.2022

Narty we Włoszech. Gdzie jechać? Wśród Polaków najpopularniejsze Livigno

Miłośnicy sportów zimowych do wyboru mają ponad trzydzieści kurortów położonych we włoskiej części Alp. Wśród Polaków jedną z najpopularniejszych destynacji jest Livigno. To miejscowość położona w Lombardii, na wysokości 1809 m n.p.m. Narciarze mają tam do dyspozycji ok. 115 km tras narciarskich, a specyficzny mikroklimat powoduje, że śnieg może utrzymać się na stokach nawet do maja.

W Livigno turyści mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej i skibusów. Miasteczko słynie również z tego, że znajduje się w strefie wolnocłowej. Oznacza to, że możemy kupować tam towary nieobciążone podatkiem VAT ani akcyzą. Taniej kupimy np. perfumy, elektronikę czy alkohol. Ceny jednodniowych skipassów w Livigno zaczynają się od ok. 120 zł dla dzieci i 240 zł dla dorosłych.

Livigno to tylko jedna z kilkudziesięciu miejscowości narciarskich we Włoszech. Popularny serwis podróżniczy wybrał pięć najlepszych regionów w Dolomitach, do których warto wybrać się na narty. W galerii znajdziecie ich listę z informacjami o cenach skipassów, trasach narciarskich i ofercie après-ski.

Paszport covidowy z krótszą datą ważności

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie