Narodziny gwiazdy uchwycone na zdjęciu. Bez teleskopu Webba byłoby to niemożliwe

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Z biegunów gwiazdy wylatują dżety cząsteczkowego wodoru
Z biegunów gwiazdy wylatują dżety cząsteczkowego wodoru Fot. Flickr/European Southern Observatory
Nowa gwiazda się rodzi. I to nie taka sceniczna, lecz prawdziwa, zbudowana z wodoru i odległa od nas o zaledwie 1300 lat świetlnych. Nowe zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ukazują niezwykle piękne zjawisko i dostarczają nowych wskazówek na temat powstawania gwiazd.

Narodziny gwiazdy

HH 212 odkryto w 1993 r. w pobliżu Pasa Oriona i od tamtego czasu naukowcy obserwują powolne formowanie się nowej gwiazdy. Jednak dopiero zdjęcia z teleskopu Webba ujawniły dotychczas ukryte przed nami szczegóły

Ukazują one symetryczne smugi emisji gazów wystrzelających z obu biegunów protogwiazdy. Zdaniem Marka McCaughreana, starszego doradcy w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) owe dżety są produktem ubocznym narodzin gwiazdy, a ich kolor wskazuje na obecność wodoru cząsteczkowego, tj. takiego, w którym dwa atomy wodoru tworzą cząsteczkę.

– Gdy bąbelkowa kula gazu w środku zagęszcza się, obraca się – wyjaśnia McCaughrean w wywiadzie dla BBC. – Ale jeśli obraca się zbyt szybko, rozpadnie się, więc coś musi pozbyć się momentu pędu… Uważamy, że są to dżety i wypływy – dodaje.

Według BBC scena uchwycona przez teleskop „wyglądałaby prawie tak samo”, jak podczas narodzin naszego Słońca.

Teleskop Webba pozwala zadawać pytania, o których nie śniliśmy

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który został wystrzelony w Boże Narodzenie dwa lata temu, znajduje się ponad milion kilometrów stąd i może rejestrować obrazy z głębokiego kosmosu, dostarczając wskazówek na temat powstawania gwiazd i planet.

– Webb dał nam bardziej rozbudowaną wiedzę o galaktykach, gwiazdach i atmosferach planet poza naszym Układem Słonecznym niż kiedykolwiek wcześniej – powiedziała Nicola Fox, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA. – Każde nowe zdjęcie to nowe odkrycie, które pozwala naukowcom na całym świecie zadawać pytania, o których kiedyś nawet nie śnili, i znajdować na nie odpowiedzi – dodała.

Źródło: New York Post

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz
5 listopada, 10:22, Sławek:

Przestańcie wkręcać ludzi z jakimś śmiesznym kosmosem, coraz więcej ludzi wie że kosmos to istnieje ale tylko na grafice komputerowej,a cały show to tylko mega zwykle złodziejstwo!!!

To wszystko wina Tuska i jego unii ! Tak naprawdę ziemia spoczywa na 4 krokodylach a słońce jest wielka lampa napędzana energia atomowa przez Niemców. !

M
Mikołaj
5 listopada, 10:22, Sławek:

Przestańcie wkręcać ludzi z jakimś śmiesznym kosmosem, coraz więcej ludzi wie że kosmos to istnieje ale tylko na grafice komputerowej,a cały show to tylko mega zwykle złodziejstwo!!!

🤣🤣🤣

Wróć na i.pl Portal i.pl